Těhotní muži? Podle experta by mohli děti rodit již brzy, problém je jinde

Muži by mohli bez problémů být těhotní– a to už třeba zítra. Tvrdí to odborník na plodnost, který podle svých slov nevidí žádné „zjevné problémy, které by tomu zabránily", uvádí server The Independent.

Muži by mohli nosit děti již velmi brzy, klidně i zítra, a to díky pokrokům v transplantaci dělohy, uvádí jeden z předních světových profesorů zabývající se plodností.

Úspěch transplantací dělohy u žen ukázal, že věda pokročila a že je nyní možné podobné operace provést u těch, kteří začali život jako muži, říká doktor Richard Paulson, prezident Americké společnosti pro reprodukční medicínu.

Řeč je samozřejmě o těhotenství u žen, které se narodily jako muži a které prošly změnou pohlaví. Lékař poukazuje na to, že trans medicína se stává součástí „hlavního proudu" a že lidé, kteří podstoupili operaci vedoucí ke změně pohlaví, budou také brzy moci zvažovat, zda chtějí transplantovat dělohu.

To by jim umožnilo nosit dítě. Podle Paulsona neexistuje žádný vědecký důvod, proč by se to nemohlo stát. O problematice mluvil na výroční schůzce Americké společnosti pro reprodukční medicínu v San Antoniu v Texasu. Paulson vysvětlil, že neexistuje žádný anatomický důvod, proč by děloha nemohla být úspěšně implantována do těla transgender ženy. 

„Mohli byste to udělat zítra," řekl svým kolegům expert. „Samozřejmě se objeví další výzvy, ale nevidím žádný zřejmý problém, který by tomu zabránil. Já osobně mám podezření, že se brzy objeví trans ženy, které budou chtít mít dělohu a pravděpodobně podstoupí transplantaci,“ uvedl lékař.

Dále dodal, že i když mají muži a ženy jinak tvarovanou pánev, přesto existuje prostor pro implantovanou dělohu. Postup by však byl velmi komplikovaný a je pravděpodobné, že transgender ženy budou muset porodit císařským řezem.

Navíc budou muset být ženě zřejmě podávány potřebné hormony, které budou replikovat změny, ke kterým dochází během těhotenství. Navzdory pokrokům je transplantace dělohy stále experimentálním postupem a britští experti varují, že zahájení těhotenství u transgender ženy může být neetické, protože by mohlo představovat „významné" riziko pro plod a budoucí dítě.

Zatímco matka může mít „psychologický přínos" z toho, že nosí vlastní dítě, musí být „zváženo, zda nemůže dojít k jakémukoli psychickému poškození dítěte narozeného tímto atypickým způsobem," varoval Julian Savulescu, profesor praktické etiky z Oxfordské univerzity.

Od roku 2014 se nejméně pět dětí narodilo ženám, které ve Švédsku podstoupily transplantaci dělohy, první takovou operaci v Británii se pokusí provést příští rok doktor Richard Smith z Imperial College London.

Související

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Nenechte se mýlit, sníženou hladinou testosteronu dnes trpí již muži kolem čtyřicátého roku věku. Na vině je genetická výbava, sedavý životní styl, nadměrný stres či některé léky. Nízká hladina tohoto hormonu pak dokáže pořádně znepříjemnit každodenní rutinu profesního i osobního života.
Ilustrační fotografie

Den otců: Kde se svátek vzal a proč se slaví dnes?

Česko dnes, podobně jako mnoho dalších zemí, slaví Den otců, svátek věnovaný oslavě a uznání otců a otcovských figur ve světě. Jde o příležitost vyjádřit svou lásku, vděčnost a ocenění k mužům, kteří jsou pro děti otcovskou oporou.

Více souvisejících

Muži ženy transgender těhotenství věda Zdravotnictví děti

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 41 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy