Genetika je mocná zbraň matky přírody a v rukou lidí se stává ještě mocnější. Ale ačkoliv jsme v jejím praktickém používání teprve na začátku, už nyní probíhají pokusy, nad kterými zůstává lidský rozum stát. Vědcům se totiž daří nejen vytvářet zvířata, která svítí ve tmě, ale i taková, která jsou od hlavy až k patě průhledná. A to je jen začátek.
Skupina vědců z Uruguaye ve spolupráci s Pasteurovým institutem v Montevideu před několika lety oznámila narození geneticky modifikované ovce, která fosforeskuje. Mezi lidmi tento objev vyvolal zděšení a zároveň určitý zájem o to, co vše jde ve skutečnosti v laboratoři vytvořit.
Ovce sama totiž přišla na svět v Uruguayském institutu pro reprodukci zvířat. "Zvíře je zcela normálně vyvinuto, aniž by vykazovalo rozdíly ve srovnání s jinými netransgenními ovcemi", řekl agentuře Reuters Alejo Menchaca, ředitel institutu.
To, že ovce fosforeskuje, je viditelné pouze pod ultrafialovým světlem. Vědci vložili totiž do ovce gen medúzy, který fosforeskující světlo vyzařuje. Experiment ale nebyl podle vědců samoúčelný, ověřovali tak účinnost metody zavádění cizího genu zvířatům, jako jsou právě ovce. A to se povedlo.
Na světě je proto dnes hned několik zvířat, která září. A nikoho nepřekvapí, že ačkoliv ovce vzbudila mediální zájem, rozhodně nebyla první. Už v roce 2000 vytvořil Eduard Kac svítícího králíka. Fluorescentní látkou napuštěný králík Alba ale zemřel poměrně brzy, po dvou letech.
Pravé genetické pokusy přišly až v roce 2008, kdy vědci z Tchaiwanu vytvořili první geneticky modifikované svítící prase. Na rozdíl od jiných pokusů ale zvířeti zářila nejen kůže, ale i oči a orgány. Podobný úspěch zopakovali vědci v Japonsku v roce 2009 s opicí a v Jižní Koreji se psem.
V roce 2011 se vědcům z americko-japonského týmu podařilo vytvořit svítící kotě. Na rozdíl od jiných zvířat ale byla kočka svítila i v našem viditelném spektru, nejen pod ultrafialovým světlem. Následné pokusy na svítících rybách už poté nikoho nepřekvapí.
Fosforeskující zvířata ale nejsou to jediné, o co se lidé pokouší. Vědci za pomocí unikátní technologie například také vytvořili průhlednou myš. Na jejím těle lze pozorovat vnitřní chod orgánů a jejich vzájemné propojení. Podle odborníků jde o průlom, který v budoucnu může pomoci při diagnostice a léčbě řady lidských nemocí.
Toho, aby tělo hlodavců bylo průhledné, dosáhli vědci tím, že do krevního oběhu a míchy mrtvých těl aplikovali chemikálie. Některé z nich odstraňují tukové buňky, které brání pronikání světla do tkání, další dokážou tkáně konzervovat a udržují je pohromadě.
Vědci z kalifornského technologického institutu předpovídají, že jejich poznatky bude možné prakticky uplatnit. Zprůhlednění tkání by mohlo pomoci třeba při biopsiích, kdy se na vzorcích diagnostikují nádorová onemocnění nebo nemoci jater. V průhledné tkáni se dá totiž snadno rozpoznat rozšíření rakovinných buněk nebo určitého viru.
"Je to uskutečnění snu každého biologa," řekla serveru BBC členka vědeckého týmu Viviana Gradinaruová. "Ačkoli zobrazovací metody pomáhají lékařům získat představu o tělesných funkcích, neukazují, co dělají jednotlivé tkáně nebo buňky." A právě to nová metoda dovoluje.
Výše uvedené pokusy mohou znít hrozivě, ve většině případů ale pokusným zvířatům nijak zásadně neublížily. Nutno také dodat, že nejde o rozmar vědců, ale o pokusy, které mají ve většině případů vyšší cíle, podobně jako pokusy s průhlednou myší. Na svítící kočce například vědci testovaly virus HIV, na psovi pro změnu léky, které mohou pomoci v boji s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.
Související
Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy růstu
Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.
Zdroj: Libor Novák