Hrozí nám apokalypsa? Vědci evidovali nejsilnější výbuch hvězdy v historii

Astronomové nedávno zaregistrovali silné světelné záření ze vzdáleného vesmíru. Podle nich se nejspíš jednalo o výbuch hvězdy. Pokud by to byla pravda, šlo by s největší pravděpodobností o nejsilnější zaznamenaný výbuch. A co planeta Země? Je v ohrožení?

"Před dávnými lety v jedné vzdálené galaxii došlo došlo k šílené explozi." Tak začíná článek serveru Science Alert, který zprávu o výbuchu přinesl. Tato událost je prý příkladem nejsilnějšího uvolnění energie ve vesmíru. Zatím tento jev nemá jasné vysvětlení.

Vědci zúžili pravděpodobnou příčinu výbuchu na dvě možnosti, zatím však nemohou s jistotou tvrdit, která je správná. Jedná se však prý o úplně nový druh kosmické erupce. Její vysvětlení by nám pomohlo lépe pochopit, co se děje v extrémních hloubkách galaktických jader.

Mezinárodní tým astronomů objevil velmi jasnou hvězdu v roce 2010 pomocí teleskopu na Havaji. Hvězda pojmenovaná jako PS1-10adi leží uprostřed 2,6 miliard světelných let vzdálené galaxie. Záření hvězdy se během let často měnilo, proto byl objekt pro astronomy zajímavý.

Na první pohled se zdá, že výbuch byl klasickou supernovou. Avšak vysoká svítivost hvězdy dává vědcům záminku, aby si mysleli, že za explozí mohlo stát i něco jiného.

"Výbuch, který jsme odhalili, uvolnil až desetkrát víc energie, než je tomu u normálních explozí hvězd," uvedl astronom Cosimo Inserra z univerzity v Southamptonu.

Aby vědci pochopili, o jaký druh výbuchu se jedna, zkusili porovnat data hvězdy PS1-10adi s daty jiných hvěd, aby zjistili, jestli se některé chovaly podobně.

Našli jich několik, čtyři z nich byly detailně zpracovány ve výzkumu organizace National Astronomy. "Naše data ukazují, že takové jevy nejsou časté a jsou pro nás výzvou k jejich zkoumání," řekl Inserra. "Současně nám jejich existence napovídá, co se nejspíš děje v neprobádaných středech galaxií," doplnil.

Nové technologie jsou na obzoru, měly by nám pomoci pochopit, co se děje ve středech vzdálených galaxií.

A jaký bude mít výbuch dopad na Zemi? Vůbec žádný. I kdyby byl výbuch tisíckrát silnější, vzdálenost před dvě miliardy světelných je příliš velká na to, abychom jeho efekt pocítili i my.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir Vesmír: Supernovy vesmír, Mléčná dráha

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy