Deset největších žijících vědců dnešní doby

Hodnotit, kdo je nejvýznamnějším vědcem dneška je velmi obtížný úkol. Některé dnes populární teorie se můžou ukázat jako slepá ulička, zatímco ty, které otřesou světem, jsou přehlíženy. Web Big Think se nicméně tohoto úkolu nezalekl a překládá list 10 osob, které považuje za největší žijící vědce dnešní doby.

1) Timothy Berners-Lee

Ač jeho jméno většině lidí nic neřekne, bez jeho výtvoru si nelze představit dnešní svět – a ostatně byste si ani nemohli číst tento článek. Matematik, jenž byl za své zásluhy oceněn titulem sir, je totiž vynálezce World Wide Webu. Jako pracovník známého výzkumného pracoviště CERN chtěl vytvořit prostor, kde by vědci mohli sdílet své zkušenosti. Že z jeho návrhu nakonec bude těžit celý svět, si zřejmě nedokázal představit ani on sám. Interent nepochybně je jedním z největších světových vynálezů a jeho průkopník si jistě zaslouží první místo mezi největšími žijícími vědci na planetě.

2) Stephen Hawking

Kdyby se jednalo o soutěž popularity vědců mezi laickým obyvatelstvem, byl by Stephen Hawking zcela nepochybně první. Na vozíček upoutaný teoretický fyzik si získal pozornost vědecké komunity svými pracemi z oblasti kosmologie a kvantové gravitace. Průkopnická je jeho studie černých děr – Hawking tvrdí, že nejsou úplně černé, ale emitují tepelné záření (tzv. Hawkingovo záření) a mohou se teoreticky „vypařovat“. Hawking je též autorem jednoho z největších knižních bestsellerů z oblasti teoretické fyziky, popularizační „Stručné historie času.“

3) Jane Goodallová

Britská bioložka zasvětila celý svůj život výzkumu primátů, zejména šimpanzů. „Opičí žena“ zjistila, že šimpanzové jsou schopni projevovat emoce či používat nástroje. Vyvrátila i populární názory, že zvířata zabíjejí jen pro potravu – byla svědkem toho, jak šimpanzi honili a vraždili menší opice. Jinými slovy, ukázala, že lidé se od primátů až tolik neliší. Goodallová je horlivou obhájkyní ochrany a výzkumu přírody – pro tento účel založila The Jane Goodall Institute.

4) Alan Guth

Americký teoretický fyzik a kosmolog je přední odborník ve výzkumu elementárních částic. Ve vědeckých kruzích si získal respekt svojí inflační teorií. Guth jí doplnil prázdná místa v standardní teorii velkého třesku a pomohla vysvětlil, proč je vesmír tak velký, jak jej známe.

5) Ashoke Sen

Teoretický fyzik indického původu získal v roce 2012 jedno z nejprestižnějších a nejlukrativnějších vědeckých ocenění, Průlomovou cenu v základní fyzice, za kterou vědec obdrží 3 milióny dolarů (pro srovnání, Nobela cena má hodnotu okolo 1,2 miliónu dolarů).  Sen ji získal za svoji práci v oblasti vysoce abstraktní teorii strun.

6) James Dewey Watson

Americký  molekulární biolog a genetik v roce 1953 pomohl s dalšími kolegy objevit strukturu molekuly DNA, ikonickou dvoušroubovici. V roce 1962 získal za tento průlom v genetice Nobelovu cenu. Tu měl podle vlastních slov prodat, aby získal peníze poté, co vzbudil ve vědecké komunitě nevoli svým tvrzením, že ne všechny rasy se rodí se stejným stupněm inteligence a že Afričané jsou méně inteligentní než běloši. Za svůj výrok byl vyhozen z místa vedoucího newyorské Cold Spring Barbor Laboratory.

7) Tchu Jou-jou

Čínská chemička a farmakoložka je první Číňankou, která získala Nobelovu cenu (stalo se tak v roce 2015). Její lék proti malárii pomohl snížit úmrtnost na tuto nemoc o 20-30%. V kontextu diskuzí o užitečnosti čínské medicíny je zajímavý fakt, že právě příručka klasické čínské medicíny ji pomohla objevit léčivou látku v pelyňku, tzv. artemisinin, který je klíčovým prvkem zajišťujícím účinnost jejího léku.

8) Noam Chomsky

Momentálně spíše známý jako ohnivý kritik americké zahraniční politiky, Chomsky je považován za zakladatele moderní lingvistiky a jeden z otců kognitivní vědy. Chomsky tvrdí, existuje jakási vrozená univerzální gramatika, díky které se děti velmi rychle učí svůj mateřský jazyk.

9) Šin'ja Jamanaka

Japonský lékař se může pyšnit dvěma prestižními cenami, Nobelovou cenou za fyziologii nebo lékařství získanou v roce 2012 a Průlomovou cenu v základní fyzice, již obdržel v roce 2013. Oblastí jeho výzkumu jsou kmenové buňky. Spolu s britským kolegou Johnem B. Gordonem vytvořil z existující obyčejné buňky s jasně určenou funkcí umělou kmenovou buňku, která může mít jakýkoliv buněčný osud).

10)  Elizabeth Blackburnová

Americká molekulární bioložka australského původu získala v roce 2009 Nobelu cenu za svůj výzkum telemor, struktur chránících chromozomy. Jejich posupné zkracování vede k stárnutí buňky. Blackburnová se zabývá tím, jak je prodloužit a tím zamezit stárnutí člověka.

Související

Ilustrační foto

Je dražší dinosaurus, nebo královnin rolls-royce? Letos se dražily pozoruhodné věci

Miniaturní kamínky z Měsíce, mapka lesa z dětské knihy či kolečkové křeslo zemřelého génia - to vše přitáhlo letos velkou pozornost do aukčních síní celého světa. Majitelé nabízeli v dražbách pozoruhodné věci, mezi nimiž byla i kostra dinosaura nebo rolls-royce královny Alžběty II. Aukcí poutajících mimořádný zájem bylo tento rok více než jindy, uvedl web americké televizní stanice CNN.

Více souvisejících

Stephen Hawking Noam Chomsky věda genetika nobelova cena

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi

Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy