Deset největších žijících vědců dnešní doby

Hodnotit, kdo je nejvýznamnějším vědcem dneška je velmi obtížný úkol. Některé dnes populární teorie se můžou ukázat jako slepá ulička, zatímco ty, které otřesou světem, jsou přehlíženy. Web Big Think se nicméně tohoto úkolu nezalekl a překládá list 10 osob, které považuje za největší žijící vědce dnešní doby.

1) Timothy Berners-Lee

Ač jeho jméno většině lidí nic neřekne, bez jeho výtvoru si nelze představit dnešní svět – a ostatně byste si ani nemohli číst tento článek. Matematik, jenž byl za své zásluhy oceněn titulem sir, je totiž vynálezce World Wide Webu. Jako pracovník známého výzkumného pracoviště CERN chtěl vytvořit prostor, kde by vědci mohli sdílet své zkušenosti. Že z jeho návrhu nakonec bude těžit celý svět, si zřejmě nedokázal představit ani on sám. Interent nepochybně je jedním z největších světových vynálezů a jeho průkopník si jistě zaslouží první místo mezi největšími žijícími vědci na planetě.

2) Stephen Hawking

Kdyby se jednalo o soutěž popularity vědců mezi laickým obyvatelstvem, byl by Stephen Hawking zcela nepochybně první. Na vozíček upoutaný teoretický fyzik si získal pozornost vědecké komunity svými pracemi z oblasti kosmologie a kvantové gravitace. Průkopnická je jeho studie černých děr – Hawking tvrdí, že nejsou úplně černé, ale emitují tepelné záření (tzv. Hawkingovo záření) a mohou se teoreticky „vypařovat“. Hawking je též autorem jednoho z největších knižních bestsellerů z oblasti teoretické fyziky, popularizační „Stručné historie času.“

3) Jane Goodallová

Britská bioložka zasvětila celý svůj život výzkumu primátů, zejména šimpanzů. „Opičí žena“ zjistila, že šimpanzové jsou schopni projevovat emoce či používat nástroje. Vyvrátila i populární názory, že zvířata zabíjejí jen pro potravu – byla svědkem toho, jak šimpanzi honili a vraždili menší opice. Jinými slovy, ukázala, že lidé se od primátů až tolik neliší. Goodallová je horlivou obhájkyní ochrany a výzkumu přírody – pro tento účel založila The Jane Goodall Institute.

4) Alan Guth

Americký teoretický fyzik a kosmolog je přední odborník ve výzkumu elementárních částic. Ve vědeckých kruzích si získal respekt svojí inflační teorií. Guth jí doplnil prázdná místa v standardní teorii velkého třesku a pomohla vysvětlil, proč je vesmír tak velký, jak jej známe.

5) Ashoke Sen

Teoretický fyzik indického původu získal v roce 2012 jedno z nejprestižnějších a nejlukrativnějších vědeckých ocenění, Průlomovou cenu v základní fyzice, za kterou vědec obdrží 3 milióny dolarů (pro srovnání, Nobela cena má hodnotu okolo 1,2 miliónu dolarů).  Sen ji získal za svoji práci v oblasti vysoce abstraktní teorii strun.

6) James Dewey Watson

Americký  molekulární biolog a genetik v roce 1953 pomohl s dalšími kolegy objevit strukturu molekuly DNA, ikonickou dvoušroubovici. V roce 1962 získal za tento průlom v genetice Nobelovu cenu. Tu měl podle vlastních slov prodat, aby získal peníze poté, co vzbudil ve vědecké komunitě nevoli svým tvrzením, že ne všechny rasy se rodí se stejným stupněm inteligence a že Afričané jsou méně inteligentní než běloši. Za svůj výrok byl vyhozen z místa vedoucího newyorské Cold Spring Barbor Laboratory.

7) Tchu Jou-jou

Čínská chemička a farmakoložka je první Číňankou, která získala Nobelovu cenu (stalo se tak v roce 2015). Její lék proti malárii pomohl snížit úmrtnost na tuto nemoc o 20-30%. V kontextu diskuzí o užitečnosti čínské medicíny je zajímavý fakt, že právě příručka klasické čínské medicíny ji pomohla objevit léčivou látku v pelyňku, tzv. artemisinin, který je klíčovým prvkem zajišťujícím účinnost jejího léku.

8) Noam Chomsky

Momentálně spíše známý jako ohnivý kritik americké zahraniční politiky, Chomsky je považován za zakladatele moderní lingvistiky a jeden z otců kognitivní vědy. Chomsky tvrdí, existuje jakási vrozená univerzální gramatika, díky které se děti velmi rychle učí svůj mateřský jazyk.

9) Šin'ja Jamanaka

Japonský lékař se může pyšnit dvěma prestižními cenami, Nobelovou cenou za fyziologii nebo lékařství získanou v roce 2012 a Průlomovou cenu v základní fyzice, již obdržel v roce 2013. Oblastí jeho výzkumu jsou kmenové buňky. Spolu s britským kolegou Johnem B. Gordonem vytvořil z existující obyčejné buňky s jasně určenou funkcí umělou kmenovou buňku, která může mít jakýkoliv buněčný osud).

10)  Elizabeth Blackburnová

Americká molekulární bioložka australského původu získala v roce 2009 Nobelu cenu za svůj výzkum telemor, struktur chránících chromozomy. Jejich posupné zkracování vede k stárnutí buňky. Blackburnová se zabývá tím, jak je prodloužit a tím zamezit stárnutí člověka.

Související

Ilustrační foto

Je dražší dinosaurus, nebo královnin rolls-royce? Letos se dražily pozoruhodné věci

Miniaturní kamínky z Měsíce, mapka lesa z dětské knihy či kolečkové křeslo zemřelého génia - to vše přitáhlo letos velkou pozornost do aukčních síní celého světa. Majitelé nabízeli v dražbách pozoruhodné věci, mezi nimiž byla i kostra dinosaura nebo rolls-royce královny Alžběty II. Aukcí poutajících mimořádný zájem bylo tento rok více než jindy, uvedl web americké televizní stanice CNN.

Více souvisejících

Stephen Hawking Noam Chomsky věda genetika nobelova cena

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy