Pět mýtů o zdraví. Kolik máme vypít vody? A jak na nás působí antioxidanty?

Moderní člověk je posedlý svým zdravím. Všude se setkáváme se zaručenými radami, jak si prodloužit život či že ta či ona potravina škodí a neměli bychom ji jíst. Postupem doby se tak ve společnosti začaly šířit různé nesmyslné pověry. Je nadváha opravdu taková tragédie? Musíme vypít litry vody denně? Server newscientist.com přinesl seznam pěti mýtů o našem zdraví.

Vypít osm sklenic vody denně

Toto je mýtus, který se asi jen tak nevytratí, přitom se vůbec neví, kde se číslo „osm" vzalo, žádné vědecké výzkumy právě toto množství nepotvrdily. Někteří z šíření tohoto mýtu obviňují společnosti, které vyrábějí balenou vodu. V roce 1945 bylo v USA doporučeno vypít jeden mililitr vody na každou kalorii. Z toho se pak vypočítalo, že by dospělý muž měl vypít 2,5 a žena 2 litry vody denně.

Cukr u dětí způsobuje hyperaktivitu 

Ačkoli tomu rodiče asi jen těžko uvěří, pokud dáte dítěti cukr, rozdováděnější rozhodně nebude. Na toto téma byl prováděn výzkum v roce 1996. Jedna skupina dětí dostala cukr, druhá placebo. Rozdíl nebyl žádný. Něco jiného je samozřejmě u dětí s ADHD, ale to je jiná kapitola.

Tělo potřebuje očistu

Žijeme ve světě plném jedu, dýcháme olovo, jídlo obsahuje pesticidy. Lidský organismus se pak stane jakousi popelnicí a tu je třeba čas od času vyčistit, myslí si většina lidí. Není to ale pravda, žádný umělý „detox" tělu nepomáhá. Játra a ledviny dokážou mnoho škodlivin zlikvidovat a co nezničí, v těle už zůstane, ať děláte co děláte.

Díky antioxidantům budete žít déle 

Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů – snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů. Tím omezují proces oxidace v organismu. Z tohoto důvodu se přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány (žluknutí tuků). Mezi významné antioxidanty patří vitamíny, jejichž zvýšená, snad až nadměrná konzumace se doporučovala od 70. let. V 90. let se ale zjistilo něco zcela jiného. Nadmíra vitamínů tělu škodí, protože i volný kyslík v organismu je zapotřebí. S vitamínovými tabletami a antioxidanty to tedy rozhodně nepřehánějte. Tělu tím můžete naopak ublížit.

Nadváha vám zkrátí život: Co si budeme nalhávat, chorobná obezita opravdu značně poškozuje zdraví, vede mimo jiné k cukrovce druhého typu či závažným chorobám srdce. Pár kil nadváhy ale rozhodně není žádná tragédie. Nedávný průzkum mezi lidmi s mírnou nadváhou ukázal, že se u nich žádné zdravotní komplikace nevyskytují. Takže i zde platí – nic se nemá přehánět a nemusíte šílet z nějakého "kilča" navíc.

Související

Více souvisejících

zdraví Lidé cukrová řepa, cukr Voda děti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy