Elektronické čipy dostane do mozku každý. K čemu nám budou?

Los Angeles - Zní to jako sci-fi, ale je to tak. Podle americké společnosti Kernel a jejího generálního ředitele Bryana Johnsona si budou moci lidé už v roce 2040 nechat implantovat mikročipy do mozku. K čemu taková věc lidstvu bude? Odpoveď přinesl server IFL Science.

Naučit se jazyk během jednoho okamžiku nebo žít život jiného člověka - to jsou příklady věcí, o kterých se mluví jen ve filmech a knihách z kategorie sci-fi. Avšak podle Bryana Johnsona, generálního ředitele IT společnosti Kernel, se tyto věci v příštích desetiletích stanou vědeckou skutečností.

Naznačil to v přednášce před několika týdny na Webovém summitu v Lisabonu. Zde popisoval cíle své společnosti. Ty jsou extrémně vysoké. Věří, že pomocí čipů budeme schopni předcházet degenerativním poruchám a budeme moci řídit své duševní zdraví.

Podle jeho názoru bude možnost na tomto principu vybudovat i férovější společnost, kde si budou rovni všichni, ne jen ti privilegovaní s jedinečnými znalostmi. Řeč jde samozřejmě pouze o uživatelích čipů.

V přednášce také uvedl, že vzestup umělé inteligence ohrožuje lidstvo, proto navrhl postup, jak čelit výzvám, které nové umělé technologie přinášejí. Jako řešení navrhuje detailnější studium mozků, čímž bychom jim měli lépe porozumět a případně modifikovat.

Johnson si myslí, že tato nová revoluce se blíží čím dál rychleji, nebude to trvat ani půlstoletí a lidé s čipy v mozku budou samozřejmostí. "Myslím si, že do 15, možná 20 let tato doba přijde," řekl na přednášce.

Nápad implantátu v mozku se zdá být děsivý, takové nástroje se však už používají. Kochleární implantáty pomohly lidem s těžkými sluchovými problémy opět slyšet a implantáty pojmenované Deep Brain Stimulation byly úspěšně použity k léčbě onemocnění, jako např. Parkinsonovy choroby.

Bryan Johnson se ve své přednášce soustředil především na otázku, proč takovou změnu navrhuje. Podle IFL Science je tu však jiná, mnohem důležitější - jak? Rozdíl mezi současnými implantáty a těmi, které navrhuje Johnson, je ve funkčnosti obrovský. Dnešní implantáty jsou v podstatě tupými nástroji, které dělají svoji jednotvárnou práci.

Avšak i přes působivé objevy neurovědy v minulém století a zejména v posledních deseti letech stále jen těžko rozumíme práci mozku, natož abychom ji uměli upravit.

Tento problém si Johnson uvědomuje, demotivován však není. "Neurotechnologie a neurověda jsou neuvěřitelně složité. Jsou navíc finančně dost náročné, zatím nedošlo k žádnému velkému průlomu, co se týče věděckého porozumění (mozku), naše nástroje navíc nejsou tak efektivní," sdělil v rozhovoru.

"Dělám to, protože si myslím, že porozumění mozku, pochopení toho, jak se učíme psát a číst, to je nejdůležitější a nejvíc fascinující kapitola v historii lidstva," soudí Johnson.

Související

Více souvisejících

zdraví věda Vědci technologie nanotechnologie čipy mozek výzkum

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 54 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 3 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 18 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu

Německý kancléř Olaf Scholz slíbil veškerou pomoc obětem pátečního útoku na vánočním trhu v Magdeburgu a také detailní vyšetření hrůzného činu. Na svědomí ho má lékař původem ze Saúdské Arábie, jehož policie zadržela na místě tragédie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy