Elektronické čipy dostane do mozku každý. K čemu nám budou?

Los Angeles - Zní to jako sci-fi, ale je to tak. Podle americké společnosti Kernel a jejího generálního ředitele Bryana Johnsona si budou moci lidé už v roce 2040 nechat implantovat mikročipy do mozku. K čemu taková věc lidstvu bude? Odpoveď přinesl server IFL Science.

Naučit se jazyk během jednoho okamžiku nebo žít život jiného člověka - to jsou příklady věcí, o kterých se mluví jen ve filmech a knihách z kategorie sci-fi. Avšak podle Bryana Johnsona, generálního ředitele IT společnosti Kernel, se tyto věci v příštích desetiletích stanou vědeckou skutečností.

Naznačil to v přednášce před několika týdny na Webovém summitu v Lisabonu. Zde popisoval cíle své společnosti. Ty jsou extrémně vysoké. Věří, že pomocí čipů budeme schopni předcházet degenerativním poruchám a budeme moci řídit své duševní zdraví.

Podle jeho názoru bude možnost na tomto principu vybudovat i férovější společnost, kde si budou rovni všichni, ne jen ti privilegovaní s jedinečnými znalostmi. Řeč jde samozřejmě pouze o uživatelích čipů.

V přednášce také uvedl, že vzestup umělé inteligence ohrožuje lidstvo, proto navrhl postup, jak čelit výzvám, které nové umělé technologie přinášejí. Jako řešení navrhuje detailnější studium mozků, čímž bychom jim měli lépe porozumět a případně modifikovat.

Johnson si myslí, že tato nová revoluce se blíží čím dál rychleji, nebude to trvat ani půlstoletí a lidé s čipy v mozku budou samozřejmostí. "Myslím si, že do 15, možná 20 let tato doba přijde," řekl na přednášce.

Nápad implantátu v mozku se zdá být děsivý, takové nástroje se však už používají. Kochleární implantáty pomohly lidem s těžkými sluchovými problémy opět slyšet a implantáty pojmenované Deep Brain Stimulation byly úspěšně použity k léčbě onemocnění, jako např. Parkinsonovy choroby.

Bryan Johnson se ve své přednášce soustředil především na otázku, proč takovou změnu navrhuje. Podle IFL Science je tu však jiná, mnohem důležitější - jak? Rozdíl mezi současnými implantáty a těmi, které navrhuje Johnson, je ve funkčnosti obrovský. Dnešní implantáty jsou v podstatě tupými nástroji, které dělají svoji jednotvárnou práci.

Avšak i přes působivé objevy neurovědy v minulém století a zejména v posledních deseti letech stále jen těžko rozumíme práci mozku, natož abychom ji uměli upravit.

Tento problém si Johnson uvědomuje, demotivován však není. "Neurotechnologie a neurověda jsou neuvěřitelně složité. Jsou navíc finančně dost náročné, zatím nedošlo k žádnému velkému průlomu, co se týče věděckého porozumění (mozku), naše nástroje navíc nejsou tak efektivní," sdělil v rozhovoru.

"Dělám to, protože si myslím, že porozumění mozku, pochopení toho, jak se učíme psát a číst, to je nejdůležitější a nejvíc fascinující kapitola v historii lidstva," soudí Johnson.

Související

Více souvisejících

zdraví věda Vědci technologie nanotechnologie čipy mozek výzkum

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 28 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá

Státní policisté se příští týden chystají protestovat a chtějí dosáhnout zvýšení platů. Do protestní akce by se mohly zapojit tisíce příslušníků, přičemž je avizováno, že některé přestupky se namísto pokuty budou řešit dohodou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy