Elektronické čipy dostane do mozku každý. K čemu nám budou?

Los Angeles - Zní to jako sci-fi, ale je to tak. Podle americké společnosti Kernel a jejího generálního ředitele Bryana Johnsona si budou moci lidé už v roce 2040 nechat implantovat mikročipy do mozku. K čemu taková věc lidstvu bude? Odpoveď přinesl server IFL Science.

Naučit se jazyk během jednoho okamžiku nebo žít život jiného člověka - to jsou příklady věcí, o kterých se mluví jen ve filmech a knihách z kategorie sci-fi. Avšak podle Bryana Johnsona, generálního ředitele IT společnosti Kernel, se tyto věci v příštích desetiletích stanou vědeckou skutečností.

Naznačil to v přednášce před několika týdny na Webovém summitu v Lisabonu. Zde popisoval cíle své společnosti. Ty jsou extrémně vysoké. Věří, že pomocí čipů budeme schopni předcházet degenerativním poruchám a budeme moci řídit své duševní zdraví.

Podle jeho názoru bude možnost na tomto principu vybudovat i férovější společnost, kde si budou rovni všichni, ne jen ti privilegovaní s jedinečnými znalostmi. Řeč jde samozřejmě pouze o uživatelích čipů.

V přednášce také uvedl, že vzestup umělé inteligence ohrožuje lidstvo, proto navrhl postup, jak čelit výzvám, které nové umělé technologie přinášejí. Jako řešení navrhuje detailnější studium mozků, čímž bychom jim měli lépe porozumět a případně modifikovat.

Johnson si myslí, že tato nová revoluce se blíží čím dál rychleji, nebude to trvat ani půlstoletí a lidé s čipy v mozku budou samozřejmostí. "Myslím si, že do 15, možná 20 let tato doba přijde," řekl na přednášce.

Nápad implantátu v mozku se zdá být děsivý, takové nástroje se však už používají. Kochleární implantáty pomohly lidem s těžkými sluchovými problémy opět slyšet a implantáty pojmenované Deep Brain Stimulation byly úspěšně použity k léčbě onemocnění, jako např. Parkinsonovy choroby.

Bryan Johnson se ve své přednášce soustředil především na otázku, proč takovou změnu navrhuje. Podle IFL Science je tu však jiná, mnohem důležitější - jak? Rozdíl mezi současnými implantáty a těmi, které navrhuje Johnson, je ve funkčnosti obrovský. Dnešní implantáty jsou v podstatě tupými nástroji, které dělají svoji jednotvárnou práci.

Avšak i přes působivé objevy neurovědy v minulém století a zejména v posledních deseti letech stále jen těžko rozumíme práci mozku, natož abychom ji uměli upravit.

Tento problém si Johnson uvědomuje, demotivován však není. "Neurotechnologie a neurověda jsou neuvěřitelně složité. Jsou navíc finančně dost náročné, zatím nedošlo k žádnému velkému průlomu, co se týče věděckého porozumění (mozku), naše nástroje navíc nejsou tak efektivní," sdělil v rozhovoru.

"Dělám to, protože si myslím, že porozumění mozku, pochopení toho, jak se učíme psát a číst, to je nejdůležitější a nejvíc fascinující kapitola v historii lidstva," soudí Johnson.

Související

Více souvisejících

zdraví věda Vědci technologie nanotechnologie čipy mozek výzkum

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru.

před 39 minutami

před 56 minutami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

před 1 hodinou

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

před 1 hodinou

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

před 2 hodinami

Nicușor Dan

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

před 2 hodinami

J.D. Vance, Marco Rubio a Scott Bessent

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

před 3 hodinami

Barma, ilustrační foto

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

před 3 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

včera

včera

včera

včera

včera

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy