Řecký jogurt? Vědci našli nové využití, může zajistit záchranu lidstva i planety

Washington/Berlín - Vědecké kruhy ze Spojených států a z Německa se domnívají, že pro pochoutku známou jako řecký jogurt by se dalo najít i jiné využití. Podle nich se jogurtem zbytečně plýtvá, lepší by bylo, aby se využil jako nový druh biopaliva. O kuriózní myšlence informoval server IFL Science.

Řecký jogurt je spolehlivým zdrojem bílkovin a může také pomoci se zraněními. Rozhodně je prospěšný pro zdraví člověka, brzy by mohl být prospěšný i v životním prostředí.

Tak jak rostla ve Spojených státech poptávka po této surovině, tak rostl i počet vyhozeného jogurtu, protože byl zkažený. Podle IFL science připadaly na každý koupený jogurt další dva až tři, které se kvůli prošlé záruční lhůtě musely vyhazovat. Před 2 lety vyprodukovaly Spojené státy 770 tisíc tun řeckého jogurtu, dobré dvě třetiny z toho skončily jako odpad.

Naštěstí to vypadá, že v dohledné budoucnosti tento odpad nebude na škodu. Mohl by se totiž díky práci vědců z USA a z Německa přeměnit na biopaliva. Výzkum vědeckých týmů z obou zemí byl publikován v časopise Joule.

"Aby byla kontrola odpadu udržitelná, musí se zavážet tam, kde vznikl. V našem případě je to na severu New Yorku, kde se chovají krávy, jsou tam farmy a začala tam také éra řeckých jogurtů v USA," vysvětlil v prohlášení vědců environmentální inženýr a mikrobiolog z Cornellovy univerzity a Univerzity v Tübbingenu Lars Angenent.

V kapalné syrovátce jsou tři hlavní složky - laktóza, fruktóza a kyselina mléčná. Použitím dvojitého generátoru a přidáním bakterií do směsi mohli vědci přeměnit roztok na extrakt obsahující kyselinu kapronovou a kyselinu kaprylovou. Tyto mimořádně užitečné sloučeniny mohou být použity jako biopaliva nebo jako alternativa k antibiotikům pro hospodářská zvířata.

Obě kyseliny by mohly být ještě více potřebné, pokud by došlo k tzv. "antibiotikovému armagedonu". S ním se v budoucnu počítá, protože bakterie jsou čím dál odolnější proti stávajícím antibiotikům.

"Zemědělský trh se může zdát menší než trh s pohonnými hmotami, ale i toto by bylo dobré využití pro kyseliny. Díky tomu bychom mohli zajistit udržitelnost současné společnosti," řekl Angenent.

S dalším zpracováním obou látek by mohlo dojít i k jejich použití při výrobě biopaliv pro tryskové pohony. "Trh s pohonnými hmotami operuje s nižšími cenami, ale jeho poptávka je prakticky nevyčerpatelná," tvrdí Angenent.

Jak pro lidstvo, tak pro planetu je to určitě skvělá zpráva, avšak vědci upozorňují na to, že bude potřeba zvýšit efektivitu a optimalizovat proces extrakce, aby se nápad povedlo převést i do praxe. Podle nich bude také stěžejní to, jestli se najde podobný způsob zbavování se odpadu i u jiných látek.

Související

Více souvisejících

zdraví biopaliva Řecko kultura věda USA (Spojené státy americké) Německo potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy