Zákeřná choroba? Muž musí vypít 20 litrů vody denně a v noci může spát jen dvě hodiny. Jinak by zemřel

Berlín – Vypít 20 litrů vody denně? Pro většinu z nás to zní jako bláznivá věc, jenže pro německého architekta Marca Wübbenhorsta je to každodenní realita. Trpí totiž vzácnou chorobou a pokud by pravidelně nepil velké množství vody, zemřel by.

Neustále žíznivý německý architekt je nucen pít alespoň 20 litrů vody denně, jen aby zůstal naživu. Marc Wübbenhorst trpí vzácným diabetes insipidusn neboli úplavicí močovou nebo také žíznivkou. Jde o onemocnění, při kterém lidský organismu vylučuje až 20 litrů moči denně namísto obvyklé normy 1,5 – 1,8 litrů za den. Tento problém souvisí s poruchou vylučování antidiuretického hormonu nebo s neschopností ledvin tento hormon rozpoznat a reagovat na něj.

Marc musí chodit na toaletu i 15krát častěji než běžný člověk. Pokud by nevypil asi 20 litrů vody denně, mohl by být značně dehydrovaný a tím pádem by ohrozil svůj zdravotní stav.

V noci kvůli tomu nemůže spát déle než dvě hodiny v kuse. Protože musí tekutiny neustále doplňovat. Jeho ledviny se zbaví tekutin téměř tak rychle, jak je přijímá, což znamená, že jeho tělo nemá žádnou vodu. Pokud vodu nedoplňuje, objeví se příznaky jako extrémní dehydratace včetně závratí a zmatenosti. Sám Marc pro Daily Mail říká, že pokud nepije každou hodinu, má problémy se soustředěním, dostane horečku a ztrácí orientaci.

Příčinou tohoto vzácného onemocnění, které postihuje zhruba jednoho z 25 000 lidí je nedostatek antidiuretického hormonu. Mnozí pacienti ale nemají až takovou potřebu přijímat tekutiny jako Marc. Někteří s ní zápasí jen v důchodovém věku, architekt z Bielefeldu se však s úplavicí narodil. Jeho matka trpěla stejnou poruchou.

Nejhorší stavy prožívá Marc v noci. Podle jeho slov si ani nevzpomíná, že by někdy spal déle než dvě hodiny v kuse. Už po takovém čase trpí bolestmi hlavy, praskají mu rty a nejednou je dezorientovaný.

I kvůli tomuto stavu by se nikdy nemohl stát profesionálním sportovcem a velký pozor si musí dát i při běžném cestování. Vždy si musí do detailu naplánovat svou cestu a mít u sebe dostatek tekutin. Pro německé média přiznal, že kvůli zpoždění vlaku jednou téměř upadl do bezvědomí.

„Můžu pít alkohol, ale nepiju. Kvůli mému stavu můžu vypít tři lahve vína a nic bych necítil,“ vysvětluje muž.

Některým pacientům s diabetes insipidus pomáhá dieta zaměřena na radikální omezení soli, jiným zase náhrada antidiuretického hormonu, zamezující neustálému pocitu plného močového měchýře. V případě Marca ale žádná z těchto alternativ nezabírá. I proto chce, aby se tato choroba dostala do povědomí širší veřejnosti

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Voda lidské tělo zajímavosti zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy