Tajemství druhého nejmocnějšího muže Říše: Styděla se rodina za Himmlera?

Heinrich Himmler, strůjce holocaustu a vůdce SS, byl jeden z nejmocnějších a nejďábelštějších mužů Říše. Když se 15leté Katrin Himmlerové učitelka před celou třídou zeptala, zda je nějak příbuzná s tímto nechvalně proslulým válečným zločincem, Katrin k jejímu šoku řekla ano. Celá třída ztichla a učitelka začala raději mluvit o jiném tématu. Katrin, praneteř Heinricha Himmlera, by byla raději, kdyby se o tom diskutovalo. Podle ní v německé společnosti chybí opravdová, bolestná a před nepříjemnými tématy neubíhající rozmluva o německém dědictví nacismu.

Katrin, která vystudovala politické vědy a vzala si za manžela potomka židovského přeživšího varšavského ghetta, tvrdí, že v Německu se spousta rodina nedokázala vyrovnat s tím, že jejich předci mohli být aktivními a nadšenými nacisty. Ačkoliv se veřejně odsuzují nacistické zločiny, v mnoha rodinách panují mýty a dohady ohledně role předchozí generace v nacistických zvěrstev.

„Stále je zde velmi velký rozdíl mezi oficiální historií a tím, jak se historie vykládá v rodinách,“ řekla Katrin listu Guardian. „Mnoho mladých lidí má velkou znalost holocaustu, ale opravdu si myslí, že jejich prarodiče byli proti režimu, že každý skrýval Žida v domě. Racionálně tomu nemohou věřit, ale snaží se tak.“

V rodině Katrin se taktéž historie tradovala tak, jako kdyby se bratři Heidricha nebyli nikterak zapleteni s režimem. Heidrich byl černou ovcí rodiny, obrovským monstrem, s jehož přítomností se rodina musela smířit, ale kterého nikdy nepřijala. Tak jí to říkal její otec, pro kterého byla tato příbuznost velkým emocionálním břemenem Jak však Katrin zjistila během své práce na knize Bratři Himmlerové: Příběh německé rodiny, skutečnost byla mnohem složitější. Muž, který popsal vyhlazení Židů jako„malou věc“, byl v její rodině respektovanou, až obdivovanou osobností a rozhodně nebyl jediným, kdo byl zapleten do nacistické mašinérie.  

Dědeček Katrin byl Ernst Himmler, starší bratr Heinricha. On a jejich třetí brat, nejstarší Beghard – synové respektovaného ředitele školy v Mnichově - byli na vojně během 1. světové války. Heinrich byl příliš mladý na to, aby byl přijat. Jeho závist k starším bratům, kteří byli ve válce, jej zřejmě podnítila k tomu, aby vstoupil do extrémně pravicového uskupení Freikorps (svobodné sbory), domnívá se Katrin. Jeho vstup po kariérním žebříčku Třetí říše byl jeho braty vnímán s nadšením a pýchou, protože mohli využívat výhod, které jeho postavení přinášelo. Ernst díky tomu získal práci v rozhlase, jedním z klíčových nástrojů nacistické propagandy.

Navzdory tomu, co se o nich říkalo v rodině, oba bratři byli hrdými a nadšenými nacisty. Ernst vstoupil do strany v roce 1931 a stal se později oficírem SS (hodnost Sturmbannführer). V dubnu 1945 byl zabit během obrany Berlína. Nejstarší brat Beghard byl s Heinrichem účastníkem nezdařeného puče v roce 1921 a jako jeho bratři též byl členem SS (hodnost Standartenführer). Beghard, který přežil válku, zůstal i po ní přesvědčeným nacistou a antisemitou.

Katrin s hrůzou zjistila, že její dědeček přímo způsobil deportaci a posléze smrt Alberta Schmidta, židovského zástupce vedoucího strojírenského podniku, který byl chráněn díky svým dovednostem a odborným znalostem. Ernst se v jednom dopise dotázal, jestli je opravdu tak užitečný. Musel si být vědom, že bude přesunut a poslán do vyhlazovacího tábora. Podle Katrin rodina věděla o koncentračních táborech, ale nedomnívala se, že by Heinrich dělal něco špatného.

Katrin prý začala rozumět tomu, jak těžké emocionální břemeno bylo pro jejího otce rodinné temné dědictví, když zjistila, že její milovaná babička byla nadšenou nacistkou, která i posílala dopisy a balíčky nacistům odsouzeným k trestu smrti, mezi nimi mimo jiné i Oswaldu Pohlovi, jednomu z hlavních organizátorů nacismu. Její babička prý vždy s velkou láskou vzpomínala na Heinricha – Heiniho, jak ho láskyplně nazývala. Později se ale babička od nacisté ideologie distancovala.

Katrina kniha se mezi členy rodiny nesetkala s úplným pochopením. Podle Katrin někteří členové rodiny nechtěli vypouštět démona z lahve a Katrinu knihu vnímali jako pošpinění rodinného jména. Dcera Heinricha, Gudrun, která je aktivní neonacistkou, ji považuje za zrádkyni. Katrin říká, že jí na tom nezáleží.

Někteří potomci a příbuzní pohlavárů nacistického režimu jsou natolik znechuceni rodinným dědictvím, že se rozhodli nemít děti, aby s nimi zaniklo proklínané jméno. Katrin si vzpomíná, že když se svojí sestrou se dozvěděli, kdo byl jejich prastrýc, byly rády, že nemají žádného bratra a že pokolení Himmlerů s nimi zanikne. Později ale svůj postoj přehodnotila. Myšlenka, že zlo se dědí po krvi, je podle ní až příliš poplatná nacistickým představám o genetice a krvi. „Všichni můžeme být zlí proto s nemusíš jmenovat Himmler,“ řekla v rozhovoru pro deník El País.

Související

Více souvisejících

II. světová válka Heinrich Himmler

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

před 2 hodinami

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

před 3 hodinami

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 4 hodinami

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

před 9 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

před 11 hodinami

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

před 11 hodinami

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

před 12 hodinami

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy