Defenestrace jako řešení českých problémů. Kde se vzala tato brutální praktika?

Pražské defenestrace z let 1419 a 1618 jsou poměrně dobře známé. Slyšeli jste však někdy něco více o druhé pražské defenestraci, která proběhla 24. září 1483? Tato událost je přitom důležitým mezníkem v dějinách!

První pražská defenestrace se odehrála roku 1419 a stála na počátku husitských válek. O tom se učí již na základní škole. Jako druhá pražská defenestrace je však mnohdy nesprávně uváděna událost z roku 1618, kdy se stavovské povstání stalo začátkem třicetileté války. Druhá defenestrace však proběhla již v roce 1483! Na rozdíl od dvou zmíněných událostí neměla za následek vypuknutí nějakého dlouhého válečného konfliktu, a možná proto se na ni zapomíná. Patří ovšem bezpochyby k významným historickým mezníkům – jejím důsledkem byl kutnohorský náboženský smír.

Českým zemím vládl od roku 1471 Vladislav II. Jagellonský, který pocházel z Polska. Král to nebyl prý moc dobrý a navíc flegmatické povahy, a proto se pro něj ujala přezdívka „král bene“, tedy „král dobře“. Jeho vláda nebývá většinou kladně hodnocena, patřil k nejslabším panovníkům na českém trůně. Za jeho panování došlo k značnému oslabení panovnické moci, k výsadnímu postavení se naopak dostala šlechta. Nutno ovšem podotknout, že to neměl Vladislav lehké. Na trůn nastoupil velmi mladý, bylo mu teprve 15 let. Jeho předchůdce Jiří z Poděbrad po sobě zanechal nelehké politické poměry. Navíc se o vládu v českých zemích musel dělit s Matyášem Korvínem.

Když v roce 1471 nastoupil Vladislav II. Jagellonský na český trůn, slíbil, že bude respektovat zájmy kališníků (díky kterým byl vlastně korunován). Situace však byla ve skutečnosti jiná. Sám Vladislav se hlásil ke katolickému vyznání, a tak podporoval katolickou šlechtu i církev. Vlivné pozice pražského purkmistra a pražských konšelů zastávali právě katolíci. Nespokojenost kališníků na sebe nenechala dlouho čekat a náboženská situace v Čechách se přiostřila.

Mezi katolíky a kališníky to vřelo. Král v září 1483 utekl z Prahy před morovou hrozbou, čehož katolíci využili. O svátku svatého Václava se mělo v Praze konat kališnické posvícení. A právě tento den chtěli katolíci využít pro převrat coby začátek rekatolizace. Odpovědí kališníků na tuto plánovanou akci byla právě druhá pražská defenestrace.

Druhou pražskou defenestraci odstartovaly dne 24. září 1483 zvony Týnského chrámu, které začaly bít v osm hodin ráno. Pro kališníky to byl povel k vtrhnutí do radnic na Starém a Novém Městě i na Malé Straně. Nejmírnější byli na Malé Straně (tehdejším Menším Městě), kde konšele pouze zbili a odvedli do vězení. Na Starém Městě zranili radního a purkmistra Jana od Klobouků, který ve snaze zachránit svůj život předstíral smrt. Jeho „mrtvé“ tělo ale kališníci vyhodili z okna Staroměstské radnice. Purkmistr utrpěl vážná zranění, ale byl stále naživu! Ne však na dlouho – za dva dny ho čekala poprava.

Nejkrvavější průběh mělo povstání na Novém Městě. Zde povstalecký kališnický dav zabil čtyři radní, dva obecní starší a rychtářova písaře. Jejich těla byla vyhozena z oken radnice. Tím však kališníci zdaleka nekončili. Začali útočit na kláštery a na Židy, 26. září zabrali Vyšehrad a Pražský hrad. Následovali popravy přeživších. V Praze bylo zakázáno vyznávat jinou víru než kališnickou. Rok trvalo králi, než celou situaci vyřešil. V Evropě se zatím šířil strach z vypuknutí náboženských válek. A jaký byl výsledek? Druhá pražská defenestrace oslabila moc panovníka a přispěla k rozvoji stavovské monarchie. Událost také vyústila v kutnohorský náboženský smír v roce 1485, kdy bylo obyvatelům českých zemí umožněno přihlásit se svobodně ke katolictví i kališnictví.

Související

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Více souvisejících

Praha Staroměstské náměstí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy