Tajemství křesťanů: Vznikl papežský stát mazaným podvodem?

K značnému posílení papežské moci ve středověku přispěla tzv. Konstantinova donace, a to i přesto, že se jedná o falzifikát! Na to, že je listina padělkem, se přišlo až v polovině 15. století!

Konstantinova donace (latinsky Constitutum Constantini, popř. Donatio Constantini ad Silvestrem I papam) je padělkem připisovaným římskému císaři Konstantinu I. Velikému. Tento římský císař měl s listinou předat papeži Silvestru I. a dalším papežům vládu v Římě a západní Itálii. Konstantinovou donací měla tak být legalizovaná světská moc papežů a celkově posílena papežská moc. Konstantin I. Veliký však není autorem této listiny – ta vznikla mnohem později.

Listina je vlastně kopií dvou jiných písemností. První z nich je tzv. confessio, stará legenda o zázračném uzdravení Konstantina I. Velikého papežem Silvestrem I. z malomocenství prostřednictvím křtu. Císař se po této události měl obrátit na křesťanskou víru. Druhou listinou je tzv. donace (obdarování), ve které Konstantin za uzdravení uděluje římské církvi jistá práva a majetky.

Falzum vzniklo ve skutečnosti někdy mezi polovinou 8. a polovinou 9. století, nejpravděpodobněji ve druhé polovině 8. století. Podle historiků měla být listina sepsána v Římě, a to s jasným cílem – posílit papežskou moc oproti franckým panovníkům. Vznik Konstantinovy donace má jasnou souvislost se vznikem papežského státu. Nepochybně sloužila k posílení postavení církve a papežů. Je také pravděpodobné, že se zde projevila snaha papežů zasahovat do císařských pravomocí.

Někteří historikové uvažují o motivu majetkových a územních zisků římské církve. V Konstantinově donaci se dále píše o přesunutí sídla Konstantina I. Velikého z Říma do Konstantinopole, přičemž v Římě nechává plné pole působnosti papežovi. Římská církev měla získat výsadní postavení mezi církvemi, papež pak dosáhl stejného postavení jako císař.

Konstantinovu donaci lze vnímat jako cílený konstrukt, který měl zajistit, aby byla římská církev politicky nezávislá na franckých vládcích. Listina, ač falzifikát, měla po celý středověk obrovský vliv a význam! Byla uznávaným dokumentem, právně odůvodňovala vznik papežského státu, jeho fungování, práva a pravomoci.

Již v 10. století se objevily názory o tom, že je Konstantinova donace padělkem. Až v 15. století však německý teolog Mikuláš Kusánský a italský humanistický učenec Lorenzo Valla vyvrátili rok 324 jako rok vzniku listiny. Vnitřní znaky textu jsou nepochybně mladší, mnoho formulací také neodpovídá kancelářské praxi 4. století.

Nejen jazyková stránka, ale také z faktografického hlediska je listina nepřesná. Křest císaře Konstantina proběhl až v roce 337, tedy až po roce 324, kdy měla donace vzniknout. V donaci se také píše o Konstantinopoli, ovšem toto město až do roku 330 neslo jméno Byzanc.

V první polovině 19. století označil Konstantinovu donaci za padělek německý historik a teolog Ignacz von Döllinger. Církev jeho tvrzení odmítala a Döllinger byl dokonce exkomunikován. Teprve později se církevní představitelé přiklonili k názoru, že je Konstantinova donace padělkem.

Související

Více souvisejících

papež historie římskokatolická církev Vatikán

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Aktualizováno před 19 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 20 minutami

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci

Poradci Donalda Trumpa jsou před dnešními americkými volbami opatrně optimističtí a věří, že jejich výsledek bude záviset především na volební účasti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy