K značnému posílení papežské moci ve středověku přispěla tzv. Konstantinova donace, a to i přesto, že se jedná o falzifikát! Na to, že je listina padělkem, se přišlo až v polovině 15. století!
Konstantinova donace (latinsky Constitutum Constantini, popř. Donatio Constantini ad Silvestrem I papam) je padělkem připisovaným římskému císaři Konstantinu I. Velikému. Tento římský císař měl s listinou předat papeži Silvestru I. a dalším papežům vládu v Římě a západní Itálii. Konstantinovou donací měla tak být legalizovaná světská moc papežů a celkově posílena papežská moc. Konstantin I. Veliký však není autorem této listiny – ta vznikla mnohem později.
Listina je vlastně kopií dvou jiných písemností. První z nich je tzv. confessio, stará legenda o zázračném uzdravení Konstantina I. Velikého papežem Silvestrem I. z malomocenství prostřednictvím křtu. Císař se po této události měl obrátit na křesťanskou víru. Druhou listinou je tzv. donace (obdarování), ve které Konstantin za uzdravení uděluje římské církvi jistá práva a majetky.
Falzum vzniklo ve skutečnosti někdy mezi polovinou 8. a polovinou 9. století, nejpravděpodobněji ve druhé polovině 8. století. Podle historiků měla být listina sepsána v Římě, a to s jasným cílem – posílit papežskou moc oproti franckým panovníkům. Vznik Konstantinovy donace má jasnou souvislost se vznikem papežského státu. Nepochybně sloužila k posílení postavení církve a papežů. Je také pravděpodobné, že se zde projevila snaha papežů zasahovat do císařských pravomocí.
Někteří historikové uvažují o motivu majetkových a územních zisků římské církve. V Konstantinově donaci se dále píše o přesunutí sídla Konstantina I. Velikého z Říma do Konstantinopole, přičemž v Římě nechává plné pole působnosti papežovi. Římská církev měla získat výsadní postavení mezi církvemi, papež pak dosáhl stejného postavení jako císař.
Konstantinovu donaci lze vnímat jako cílený konstrukt, který měl zajistit, aby byla římská církev politicky nezávislá na franckých vládcích. Listina, ač falzifikát, měla po celý středověk obrovský vliv a význam! Byla uznávaným dokumentem, právně odůvodňovala vznik papežského státu, jeho fungování, práva a pravomoci.
Již v 10. století se objevily názory o tom, že je Konstantinova donace padělkem. Až v 15. století však německý teolog Mikuláš Kusánský a italský humanistický učenec Lorenzo Valla vyvrátili rok 324 jako rok vzniku listiny. Vnitřní znaky textu jsou nepochybně mladší, mnoho formulací také neodpovídá kancelářské praxi 4. století.
Nejen jazyková stránka, ale také z faktografického hlediska je listina nepřesná. Křest císaře Konstantina proběhl až v roce 337, tedy až po roce 324, kdy měla donace vzniknout. V donaci se také píše o Konstantinopoli, ovšem toto město až do roku 330 neslo jméno Byzanc.
V první polovině 19. století označil Konstantinovu donaci za padělek německý historik a teolog Ignacz von Döllinger. Církev jeho tvrzení odmítala a Döllinger byl dokonce exkomunikován. Teprve později se církevní představitelé přiklonili k názoru, že je Konstantinova donace padělkem.
Související
Benedikt XVI. je nejstarším papežem v dějinách, tvrdí Vatikán. Panují ale pochybnosti
Benedikt XVI. budí zdání existence dvou papežů
papež , historie , římskokatolická církev , Vatikán
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě