Nejhorší česká katastrofa? Při zřícení dolu Marie zemřely stovky Čechů

Dne 31. května 1892 došlo k jedné z největších důlních katastrof na území Evropy. V dole Marie na Březových horách v Příbrami vypukl požár, který měl tragické následky a vyžádal si stovky obětí.

Celou tragickou událost, při níž zemřelo 319 mužů, měl na svědomí jeden neopatrný havíř, který poslední květnový den roku 1892 pracoval na 29. obzoru dolu Marie, v hloubce 950 metrů pod zemským povrchem. Právě zde zahodil dohořívající knot kahanu, od něhož vzplálo dřevěné bednění. Požár se pak velmi rychle šířil. Nikdo však ještě netušil, jak katastrofické bude mít následky a kolik si vyžádá lidských životů.

Požár propukl již kolem jedenácté hodiny dopoledne. Zhruba za hodinu si ho všimli horníci, kteří nastupovali do práce. V té době již celou výdřevu Mariánského dolu pohltily plameny. Do závodní kanceláře dorazila zpráva o požáru až po půl druhé odpoledne! Situaci bylo nutné začít okamžitě řešit. Ovšem pro stovky horníků už bylo pozdě.

Prvním problémem bylo pozdní ohlášení požáru. Další problém nastal, když někteří z horníků nevěřili tomu, že v dole hoří. Tito muži si nevědomě podepsali ortel smrti. Správce Mariánského dolu Hugo Grögler nařídil hasit požár vodou, což bylo poněkud nešťastné řešení. Proud vody totiž vedl jedovatý dým do dalších šachet a také znemožnil ventilaci vzduchu. Největší problém nepředstavoval samotný oheň, ale dým, který tak zasáhl všechny čtyři okolní doly. Horníci neměli sebemenší šanci před jedovatými plyny utéci a v dole se udusili. Někteří havíři zase utrpěli smrtelná zranění při pádu z výšky. V osudný květnový den nastoupilo do služby v Mariánském dole 161 pracovníků, 100 z nich při katastrofě zemřelo. Další muži zemřeli také v okolních dolech.

Požár v dole rozpoutal pochopitelně paniku. Jakákoli záchrana horníků v Mariánském dole byla prakticky nemožná – kvůli plamenům i jedovatým plynům. Mnozí horníci se snažili pomoci svým kolegům skrz okolní doly Františka Josefa I., Vojtěcha a Anny. Jako ochranu před dýmem používali šátek namočený v octu, který si přivázali přes ústa, což se však ukázalo jako nedostačující. Ovšem i tito odvážlivci a hrdinové našli v hlubinách smrt. Několik málo horníků se ale zachránit nakonec podařilo. Za zmínku stojí jistě horník jménem Jan Soukup, který byl z dolu zachráněn po 24 hodinách.

Horníci umírali také v okolních dolech, celkem si důlní neštěstí vyžádalo 319 obětí. Po mrtvých mužích zůstalo truchlit 280 vdov a více než 900 dětí! Těla mrtvých byla vyzvedávána ještě devět následujících dní, některá z nich nebylo možné identifikovat. Pozůstalí pak museli určit totožnost zemřelých například podle hodinek.

Někteří muži po sobě zanechali dopisy na rozloučenou a poslední vůle, nejčastěji psané na lepenkových krabicích. V nich odkazují svůj majetek ženám, naposledy jim vyznávají lásku, modlí se a žádají o poslední odpuštění. Vzkazy jsou to velmi dojemné.

A jak dopadl horník, který celou tragédii způsobil? Emanuel Kříž, jak se tento neopatrný muž jmenoval, byl potrestán. Zemský trestní soud mu vyměřil tři roky těžkého vězení. Potrestáni byli také další tři horníci.

V Mariánském dole se dnes už netěží. Šachetní budova začala po skončení těžby sloužit jako muzeum s přístupnou Mariánskou štolou nebo expozicí o důlní katastrofě či důlní technice.

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Přírodní katastrofy letos způsobily výrazně nadprůměrné škody

Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to dnes švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.

Více souvisejících

katastrofy Horníci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy