Bude o kvótách rozhodovat umělá inteligence? Výzkumníci přišli s algoritmem, který stanovuje nejlepší místa pro uprchlíky

Problém příjímání a umisťování migrantů trápí všechny země. Zvláště v kontextu silných migračních vln, charakteristických pro dnešní migrační krizi, vyvstává otázka, jak co nejlépe poskytnout migrantům podmínky, aby se mohly stát cennou součástí společnosti a nezůstávaly ekonomickou, kulturní i politickou „přítěží.“ Výzkumníci z prestižních technických univerzit, Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH) a Stanfordovy univerzity, objevili algoritmus, který dokáže určit nejlepší umístění migrantů.

Výzkumníci použili algoritmus strojového učení k analýze historických údajů o umístění uprchlíků ve Spojených státech a ve Švýcarsku. Podle jejich zjištění ekonomická úspěšnost migrantů závisela na kombinaci jejich individuálních charakteristik, jako je úroveň vzdělání a znalost angličtiny a lokalitě, kam byli umístěni. V některých místech uprchlíci dosahovali lepších výsledků než v jiných.

Výzkumníci tvrdí, že algoritmus dokáže určit ty nejoptimálnější místa pro uprchlíky a tím zvýšit jejich možnosti nalezení práce o 40 až 70% v porovnání s tím, jak jsou nyní uprchlíci umisťováni. Tento program takřka nic nestojí a vlády by jej tedy mohly využít k zlepšení svých přesidlovacích politik, slibují výzkumníci.

Státy přesidlují uprchlíky poměrně náhodně nebo podle místních kapacit hostujících komunit. Podle výzkumníků však často migranti nejsou posláni na ta místa, ve kterých by bylo pro ně nejsnadnější se integrovat. „Když se podíváme na migrační krizi celosvětově, je jasné, že v dohledné době nikam nezmizí a že potřebujeme na výzkumu založené politiky, abychom se mhli skrze ní dostat,“ podotýká Jeremy Weinstein, profesor politologie na Stanfordově univerzitě a spoluautor studie.   

Studie zveřejněná v respektovaném odborném časopise Science analyzovala socioekonomické údaje o více než 30 000 uprchlíků ve věku od 18 do 64 let, které shromaždovala hlavní americká agentura pro přesídlení od roku 2011 do roku 2016. Tyto údaje informují o místě, kam byli uprchlíci umístěni a jejich případný status zaměstnání.

Na základě těchto údajů algoritmus předpovědět pravděpodobnost zaměstnání a optimální umístění pro skupinu uprchlíků, kteří přišli na konci roku 2016. Výzkumníci srovnali tyto předpovědi s tím, jak si tito uprchlíci ve skutečnosti vedli ve svých nových domovech. Studie zjistila, že kdyby místa vybíral algoritmus, průměrná míra zaměstnanosti těchto uprchlíků by byla zhruba o 41 procent vyšší.

Totožný výzkumný proces byl zopakován ve Švýcarsku, kde bylo zkoumáno umístění žadatelů o azyl z let 1999 až 2013. Výzkumníci došli k závěru, že míra zaměstnanosti by byla dokonce o 73 procent vyšší u žadatelů o azyl, kteří přijeli v roce 2013, kdyby byli přiděleni do míst, které doporučil algoritmus.

Např. v kantonech Vaud a Curych mohou mladí muži z Iráku najít dobré pracovní uplatnění. Ve Vaudu jsou vyhlídky na zaměstnání vyšší pro každého, kdo mluví francouzsky. Ženy ze Srí Lanky mají také relativně dobré vyhlídky na zaměstnání v obou kantonech, protože oba kantony mají relativně velké regionální sítě ze Srí Lanky.

Výzkumníci by rádi vyzkoušeli algoritmus vyzkoušet v terénu, tj. nechali by vlády, aby jej užily při svých přemisťovacích programech. Argumentují, že možnosti, které algoritmus umožňuje, by jim mohly pomoci snížit náklady na integraci migrantů do ekonomických struktur země. "Zlepšením stávajícího procesu s využitím stávajících dat se náš algoritmus vyhýbá mnoha finančním a administrativním překážkám, které mohou často brzdit jiné politické inovace," tvrdí  Kirk Bansak, vedoucí autor studie a PhD student politických věd z Stanfordovy univerzity.

Výzkumníci nicméně upozorňují, že algoritmus nemá za cíl nahradit úředníky. Algoritmus by podle nich mohl poskytnou několik doporučení, z kterých by pak úředníci vybírali podle jimi sledovaných parametrů. Výzkumníci nyní spolupracují s vládami a regionálními agenturami na řadě pilotních programů, které mají ověřit přesnost a věrohodnost předpovědí algoritmu při jeho použití v reálném čase.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci migrace imigrace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy