Problém příjímání a umisťování migrantů trápí všechny země. Zvláště v kontextu silných migračních vln, charakteristických pro dnešní migrační krizi, vyvstává otázka, jak co nejlépe poskytnout migrantům podmínky, aby se mohly stát cennou součástí společnosti a nezůstávaly ekonomickou, kulturní i politickou „přítěží.“ Výzkumníci z prestižních technických univerzit, Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH) a Stanfordovy univerzity, objevili algoritmus, který dokáže určit nejlepší umístění migrantů.
Výzkumníci použili algoritmus strojového učení k analýze historických údajů o umístění uprchlíků ve Spojených státech a ve Švýcarsku. Podle jejich zjištění ekonomická úspěšnost migrantů závisela na kombinaci jejich individuálních charakteristik, jako je úroveň vzdělání a znalost angličtiny a lokalitě, kam byli umístěni. V některých místech uprchlíci dosahovali lepších výsledků než v jiných.
Výzkumníci tvrdí, že algoritmus dokáže určit ty nejoptimálnější místa pro uprchlíky a tím zvýšit jejich možnosti nalezení práce o 40 až 70% v porovnání s tím, jak jsou nyní uprchlíci umisťováni. Tento program takřka nic nestojí a vlády by jej tedy mohly využít k zlepšení svých přesidlovacích politik, slibují výzkumníci.
Státy přesidlují uprchlíky poměrně náhodně nebo podle místních kapacit hostujících komunit. Podle výzkumníků však často migranti nejsou posláni na ta místa, ve kterých by bylo pro ně nejsnadnější se integrovat. „Když se podíváme na migrační krizi celosvětově, je jasné, že v dohledné době nikam nezmizí a že potřebujeme na výzkumu založené politiky, abychom se mhli skrze ní dostat,“ podotýká Jeremy Weinstein, profesor politologie na Stanfordově univerzitě a spoluautor studie.
Studie zveřejněná v respektovaném odborném časopise Science analyzovala socioekonomické údaje o více než 30 000 uprchlíků ve věku od 18 do 64 let, které shromaždovala hlavní americká agentura pro přesídlení od roku 2011 do roku 2016. Tyto údaje informují o místě, kam byli uprchlíci umístěni a jejich případný status zaměstnání.
Na základě těchto údajů algoritmus předpovědět pravděpodobnost zaměstnání a optimální umístění pro skupinu uprchlíků, kteří přišli na konci roku 2016. Výzkumníci srovnali tyto předpovědi s tím, jak si tito uprchlíci ve skutečnosti vedli ve svých nových domovech. Studie zjistila, že kdyby místa vybíral algoritmus, průměrná míra zaměstnanosti těchto uprchlíků by byla zhruba o 41 procent vyšší.
Totožný výzkumný proces byl zopakován ve Švýcarsku, kde bylo zkoumáno umístění žadatelů o azyl z let 1999 až 2013. Výzkumníci došli k závěru, že míra zaměstnanosti by byla dokonce o 73 procent vyšší u žadatelů o azyl, kteří přijeli v roce 2013, kdyby byli přiděleni do míst, které doporučil algoritmus.
Např. v kantonech Vaud a Curych mohou mladí muži z Iráku najít dobré pracovní uplatnění. Ve Vaudu jsou vyhlídky na zaměstnání vyšší pro každého, kdo mluví francouzsky. Ženy ze Srí Lanky mají také relativně dobré vyhlídky na zaměstnání v obou kantonech, protože oba kantony mají relativně velké regionální sítě ze Srí Lanky.
Výzkumníci by rádi vyzkoušeli algoritmus vyzkoušet v terénu, tj. nechali by vlády, aby jej užily při svých přemisťovacích programech. Argumentují, že možnosti, které algoritmus umožňuje, by jim mohly pomoci snížit náklady na integraci migrantů do ekonomických struktur země. "Zlepšením stávajícího procesu s využitím stávajících dat se náš algoritmus vyhýbá mnoha finančním a administrativním překážkám, které mohou často brzdit jiné politické inovace," tvrdí Kirk Bansak, vedoucí autor studie a PhD student politických věd z Stanfordovy univerzity.
Výzkumníci nicméně upozorňují, že algoritmus nemá za cíl nahradit úředníky. Algoritmus by podle nich mohl poskytnou několik doporučení, z kterých by pak úředníci vybírali podle jimi sledovaných parametrů. Výzkumníci nyní spolupracují s vládami a regionálními agenturami na řadě pilotních programů, které mají ověřit přesnost a věrohodnost předpovědí algoritmu při jeho použití v reálném čase.
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
uprchlíci , migrace , imigrace
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák