Tajemný Himmlerův Kamelot a mystické sídlo nacistů? Wewelsburg je místo, kde vzniklo zlo

V roce 2010 se turistům poprvé otevřel německý hrad Wewelsburg. Ten připomíná temnou minulost Německa spojenou s nacisty a okultismem. Místo si kdysi oblíbil Heinrich Himmler, říšský vůdce SS, šéf gestapa, velitel Waffen-SS, říšský ministr vnitra a organizátor hromadného vyvražďování Židů. Právě na Wewelsburgu pak vybudoval jakousi svatyni příslušníků jednotek SS plnou okultní symboliky.

Hrad Wewelsburg se nachází nedaleko města Paderborn v severozápadním Německu. Jeho nedávná minulost je spojena s nacismem a především s okultismem a Himmlerem. Historie místa přitom sahá mnohem hlouběji do minulosti. Poblíž se nacházejí skály, mezi nimiž prý Germáni slavili svoje náboženské obřady. V době bojů římských legií a germánských kmenů tu údajně stával jiný hrad, který ale Římané zničili. Pak na místě vznikla další tvrz označovaná jako Wifilisburg, která byla využívání v 9. a 10. století při bojích s Maďary. Na místě současného hradu stálo několik různých sídel, které byly v 17. a 18. století různě poničeny a přestavěny. Podle záznamů se tu konaly také dva čarodějnické procesy a sklepy nějakou dobu sloužily jako věznice.

Pozornosti se místo dostalo především v éře nacismu. Interiér hradu byl ještě před válkou vyzdoben nacistickou a rádoby germánskou symbolikou, odstraněním omítky a rozšířením příkopu byl hrad upraven tak, aby působil starší. Hrad sloužil jako místo odpočinku pro zasloužilé vysoké vůdce SS, uzavíraly se zde také sňatky příslušníků SS. Pořádaly se zde nejrůznější okultní seance, sám Himmler se jich někdy účastnil oblečen do úboru jako středověký princ. Himmler se podle všeho považoval za symbolickou či skutečnou reinkarnaci Jindřicha I. Ptáčníka. Na stěnách byly pověšeny dýky, meče a nejrůznější další předměty, symbolizující sepětí s historií a odkazující na středověk.

Hrad byl přirovnáván ke Kamelou

Himmler, který si hrad zvolil jako své sídlo, jej přirovnával k bájnému Kamelotu. Součástí objektu byla také obrovská knihovna a množství studoven. I jejich názvy ukazují na posedlost středověkem: král Artuš, Kryštof Kolumbus, král Jindřich, Richard Lví Srdce, Runy, Vestfálsko, Grál nebo Árijec. V suterénu Wewelsburgu, kde měli být zpopelněni hrdinové SS, nechal postavit obrovský hákový kříž.

Při rekonstrukci se největší pozornost zaměřovala na jižní věž, která byla jádrem svatyně. Ta se zároveň stala východiskem pro celý rovnoramenný trojúhelníkový design hradu, k němuž vedla kolmo hlavní příjezdová komunikace. Exkluzivní vilová čtvrť pro vysoké představitele SS pak měla stát poblíž kasáren, jihozápadně od hradu. Když byl v roce 1943 projekt dočasně zastaven, dokončena byla právě pouze jižní věž. V ní měl planout věčný oheň chráněný dvanácti sloupy pro dvanáct „rytířů" SS. Kaple se měla podobat kulatému stolu krále Artuše. Ve středu stropu pak byl umístěn hákový kříž jako symbol nacistické společnosti. Místnost pak byla na štítku označena jako Himmlerova krypta, protože se měla stát jeho hrobkou.

Místo se mělo stát "Středem světa"

Podle Himmlerových plánů měla z hradu být vybudována ohromná pevnost sloužící jako středobod nacistického duchovního života. Sám Adolf Hitler o něm mluvil jako o budoucím novém Jeruzalému. Proto byl také roku 1941 tento objekt pojmenován jako "Střed světa". Okolí Wewelsburgu mělo být přeměněno podle Himmlerových představ. Místní obyvatelé měli být vystěhováni z vesnic a měl zde vzniknout odpočinkový resort pro důstojníky SS. Problém spočíval v tom, že tyto ambiciózní plány byly velmi drahé, Hitler odmítal uvolnit gigantické finanční prostředky na další stavební úpravy hradu – obzvláště poté, co Němci začali na bitevním poli ztrácet.

Když bylo na konci března 1945 jasné, že Němci budou poraženi, nechal si k sobě Himmler povolat člena SS a svého osobního asistenta Heinze Machera, kterému nařídil, aby Wewelsburg zničil. Macher tedy vzal 15 specialistů SS a vydal se hrad srovnat se zemí. Protože ale tým neměl dost výbušnin, podminoval alespoň jižní věž tak, aby se liturgické předměty a důležité dokumenty nedostaly do rukou spojenců. Co přesně se na Wewelsburgu dělo, tak zůstává do značné míry tajemstvím a je obestřeno různými pověstmi.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

nacisté historie Heinrich Himmler hrad Wewelsburg

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy