Tajemný Himmlerův Kamelot a mystické sídlo nacistů? Wewelsburg je místo, kde vzniklo zlo

V roce 2010 se turistům poprvé otevřel německý hrad Wewelsburg. Ten připomíná temnou minulost Německa spojenou s nacisty a okultismem. Místo si kdysi oblíbil Heinrich Himmler, říšský vůdce SS, šéf gestapa, velitel Waffen-SS, říšský ministr vnitra a organizátor hromadného vyvražďování Židů. Právě na Wewelsburgu pak vybudoval jakousi svatyni příslušníků jednotek SS plnou okultní symboliky.

Hrad Wewelsburg se nachází nedaleko města Paderborn v severozápadním Německu. Jeho nedávná minulost je spojena s nacismem a především s okultismem a Himmlerem. Historie místa přitom sahá mnohem hlouběji do minulosti. Poblíž se nacházejí skály, mezi nimiž prý Germáni slavili svoje náboženské obřady. V době bojů římských legií a germánských kmenů tu údajně stával jiný hrad, který ale Římané zničili. Pak na místě vznikla další tvrz označovaná jako Wifilisburg, která byla využívání v 9. a 10. století při bojích s Maďary. Na místě současného hradu stálo několik různých sídel, které byly v 17. a 18. století různě poničeny a přestavěny. Podle záznamů se tu konaly také dva čarodějnické procesy a sklepy nějakou dobu sloužily jako věznice.

Pozornosti se místo dostalo především v éře nacismu. Interiér hradu byl ještě před válkou vyzdoben nacistickou a rádoby germánskou symbolikou, odstraněním omítky a rozšířením příkopu byl hrad upraven tak, aby působil starší. Hrad sloužil jako místo odpočinku pro zasloužilé vysoké vůdce SS, uzavíraly se zde také sňatky příslušníků SS. Pořádaly se zde nejrůznější okultní seance, sám Himmler se jich někdy účastnil oblečen do úboru jako středověký princ. Himmler se podle všeho považoval za symbolickou či skutečnou reinkarnaci Jindřicha I. Ptáčníka. Na stěnách byly pověšeny dýky, meče a nejrůznější další předměty, symbolizující sepětí s historií a odkazující na středověk.

Hrad byl přirovnáván ke Kamelou

Himmler, který si hrad zvolil jako své sídlo, jej přirovnával k bájnému Kamelotu. Součástí objektu byla také obrovská knihovna a množství studoven. I jejich názvy ukazují na posedlost středověkem: král Artuš, Kryštof Kolumbus, král Jindřich, Richard Lví Srdce, Runy, Vestfálsko, Grál nebo Árijec. V suterénu Wewelsburgu, kde měli být zpopelněni hrdinové SS, nechal postavit obrovský hákový kříž.

Při rekonstrukci se největší pozornost zaměřovala na jižní věž, která byla jádrem svatyně. Ta se zároveň stala východiskem pro celý rovnoramenný trojúhelníkový design hradu, k němuž vedla kolmo hlavní příjezdová komunikace. Exkluzivní vilová čtvrť pro vysoké představitele SS pak měla stát poblíž kasáren, jihozápadně od hradu. Když byl v roce 1943 projekt dočasně zastaven, dokončena byla právě pouze jižní věž. V ní měl planout věčný oheň chráněný dvanácti sloupy pro dvanáct „rytířů" SS. Kaple se měla podobat kulatému stolu krále Artuše. Ve středu stropu pak byl umístěn hákový kříž jako symbol nacistické společnosti. Místnost pak byla na štítku označena jako Himmlerova krypta, protože se měla stát jeho hrobkou.

Místo se mělo stát "Středem světa"

Podle Himmlerových plánů měla z hradu být vybudována ohromná pevnost sloužící jako středobod nacistického duchovního života. Sám Adolf Hitler o něm mluvil jako o budoucím novém Jeruzalému. Proto byl také roku 1941 tento objekt pojmenován jako "Střed světa". Okolí Wewelsburgu mělo být přeměněno podle Himmlerových představ. Místní obyvatelé měli být vystěhováni z vesnic a měl zde vzniknout odpočinkový resort pro důstojníky SS. Problém spočíval v tom, že tyto ambiciózní plány byly velmi drahé, Hitler odmítal uvolnit gigantické finanční prostředky na další stavební úpravy hradu – obzvláště poté, co Němci začali na bitevním poli ztrácet.

Když bylo na konci března 1945 jasné, že Němci budou poraženi, nechal si k sobě Himmler povolat člena SS a svého osobního asistenta Heinze Machera, kterému nařídil, aby Wewelsburg zničil. Macher tedy vzal 15 specialistů SS a vydal se hrad srovnat se zemí. Protože ale tým neměl dost výbušnin, podminoval alespoň jižní věž tak, aby se liturgické předměty a důležité dokumenty nedostaly do rukou spojenců. Co přesně se na Wewelsburgu dělo, tak zůstává do značné míry tajemstvím a je obestřeno různými pověstmi.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Více souvisejících

nacisté historie Heinrich Himmler hrad Wewelsburg

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

včera

Ilustrační foto

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán

Evropská unie se snaží dokončit dlouho odkládaný plán, jak definitivně přerušit energetické vazby na Rusko. A tentokrát sází na pomoc ze strany, která se dosud k tomuto úsilí stavěla zdrženlivě – na šéfy velkých ropných a plynárenských firem, uvedl server Politico.

včera

včera

Česká televize

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová

Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně zakazuje podpis klíčové smlouvy mezi státní firmou Elektrárna Dukovany II a jihokorejskou společností KHNP, vítězem historicky největšího tendru v Česku na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Reagoval tak na žalobu francouzské energetické společnosti EDF, která napadla rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle nějž byl tendr v pořádku.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, utrpěl v pondělí 6. května nečekaný neúspěch. V prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. Tento výsledek představuje bezprecedentní událost v dějinách Spolkové republiky Německo.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude

V době, kdy Evropa čelí jedné geopolitické facce za druhou, je největším otřesem poznání, že se již nemůže spolehnout na bezpečnostní záruky Spojených států. Ačkoliv byla nevole Donalda Trumpa vůči Evropě dlouho známá, málokdo si dokázal představit situaci, v níž americký prezident veřejně poníží hlavu státu spojenecké země v Oválné pracovně, přeruší sdílení zpravodajských informací uprostřed války a bez konzultace s evropskými partnery vyjedná mírovou dohodu s Ruskem.

včera

Vatikán, ilustrační foto

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál

Vatikán ve středu odpoledne deaktivuje veškerý mobilní telefonní signál a zablokuje veškerou elektronickou komunikaci v okolí Sixtinské kaple, kde se sejde 133 kardinálů k volbě nového papeže. Podle italských médií se jedná o mimořádné bezpečnostní opatření, které má zajistit naprosté utajení v jednom z nejdůležitějších a nejutajenějších církevních procesů – papežské volbě.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Moskva se v noci stala terčem druhého po sobě jdoucího útoku ukrajinských dronů, zatímco se ruská metropole připravuje na velkolepou vojenskou přehlídku u příležitosti 80. výročí vítězství nad nacistickým Německem. Ruské úřady oznámily, že systémy protivzdušné obrany zneškodnily nejméně 19 ukrajinských dronů mířících na město, den poté, co byly u Moskvy sestřeleny čtyři další bezpilotní stroje.

včera

5. května 2025 21:57

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě

Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy