Osudné 11. září: Proč přetrvávají pochybnosti o tragickém dni?

Jedna z nejznámějších konspiračních teorií současnosti se týká 11. září 2001. Tehdy byl na území Spojených států spáchán nejhorší teroristický útok všech dob. Mnozí však o událostech toho dne pochybují. Šlo snad o spiknutí? Přinášíme 10 faktů, které stojí za tím, že si někteří lidé myslí, že ten den se stalo něco nekalého.

10) Piloti letadel

Na tento problém poukazuje řada lidí. Jak je možné, že letadla, jež byla unesena, mohli řídit tak nezkušení piloti, jakými byli teroristé? Jedná se spíše o domněnku expertů, neexistuje žádný hmatatelný důkaz o spiknutí, přesto se zdá podivné, aby člověk bez jakékoli praxe dokázal namířit tak mohutný stroj přesně do míst, kam zamýšlí.

9) Reakce NORAD

Zpomalená reakce Severoamerického velitelství protivzdušné obrany rovněž nahrává tomu, že byl útok na budovu Světového obchodního centra a Pentagonu povolen. Je třeba poznamenat, že pokud se jakékoli letadlo vychýlí ze své předpokládané dráhy, budou na místo povolány speciální obranné letouny. To se však toho dne nestalo.

8) Svědectví o explodujících bombách

Existuje několik svědectví lidí o tom, že Světové obchodní centrum bylo ve skutečnosti sestřeleno kontrolovaným výbuchem. Opět neexistuje jediný důkaz, i když takové tvrzení se objevilo například i mezi hasiči. Jediným srozumitelným vysvětlením tak dodnes zůstává, že v nastalé situaci panoval chaos, a tak někdo mohl slyšet výbuchy, které se vůbec nestaly.

7) Prohlášení ministra obrany

Den před osudným dnem, tedy 10. září 2001, vystoupil tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld s prohlášením, že v Pentagonu proběhnou škrty, aby se uvolnily miliardy dolarů na nové zbraně a vojenské operace. Ministr v onen den prohlásil, že chce "zefektivnit" práci Pentagonu. O den později se budova stala terčem jednoho z útoků.

6) Zkáza počítačových systémů

Mnohem podezřelejší než slova ministra Rumsfelda byl fakt, že se nezachovaly žádné záznamy z Pentagonu z doby útoku. Záznamy byly podle oficiálních informací zničeny. To se týká i některých dalších důležitých dokumentů, a to jak z Pentagonu, tak z Obchodního centra.

5) Záhadný let 77

Toto letadlo narazilo 11. září do budovy Pentagon. Podle dostupných informací z FBI unesl a pilotoval stroj Hani Hanjour. Jak ale potvrdil jeden letecký instruktor, který pachatele znal, Hanjour neuměl létat. Když k němu několik týdnů před tragickým záříjovým dnem Hanjour přišel, chtěl si vypůjčit malé letadélko. Instruktor však trval na tom, že mu Hanjour nejprve předvede to, že je opravdu schopen létat. To se mu však podle instruktora nepodařilo.

4) Rakety na scéně?

Šokující je v souvislosti s 11. zářím také tvrzení generála Alberta Stubblebinea. Ten prohlásil, že "může dokázat, že Pentagon nebyl zasažen letadlem". Se svojí verzí vystoupil veřejně. Podle něj bylo podezřelé, že všechny kamery kolem Pentagonu byly vypnuté, kromě jedné. Ta zachytila letadlo, jak naráží do budovy Ministerstva obrany USA. Podle zkušeného vojáka se však nejednalo o dopravní letoun, nýbrž o balistickou střelu.

3) Let 93 a bílé letadlo

Pochybnosti vzkvétají také nad osudem letadla, které nakonec jako jediné nenarazilo do žádné budovy. Předmětem konspirací se však letadlo stalo teprve poté, co ministr obrany Rumsfeld prohlásil, že letadlo bylo sestřeleno americkou armádou. Ministerstvo následně slova Rumsfelda dementovalo s tím, že "se spletl". Podle oficiální verze těsně před dopadem letadla cestující odzbrojili únosce. I tak konspirační teorie přežívá. Život jí dodává i fakt, že mezi útoky na Světové obchodní centrum a Pentagon "kroužilo kolem Washingtonu bílé letadlo". O něm se dodnes neví nic

2) Využití počítačové technologie

Někteří konspirátoři zastávají ten názor, že videa ukazující útok byla počítačově upravena. Týká se to především druhého letadla, které zasáhlo Jižní budovu WTC. Podle některých lidí, včetně bývalých zaměstnanců CIA, šlo jen o upravené video, které mělo vyvolat pocit, že do budovy skutečně narazilo letadlo. Bylo to ve skutečnosti jinak?

1) Fyzika

Tento argument souvisí s předchozím. Mnozí totiž tvrdí, že náraz letadla by neroztavil kostru budovy z ocelových nosníků. I kdyby se to v jednom případě stalo, někteří z odborníků se shodli na tom, že se to nemohlo stát dvakrát. I proto zaznívá domněnka, že pád obou budov "dvojčat" byl způsobem kontrolovanou explozí.

Související

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001. Komentář

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

Více souvisejících

11. září 2001 USA (Spojené státy americké) Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy