Ujít 10 tisíc kroků denně: Kde se tato teorie vzala? A opravdu našemu tělu chůze prospívá?

Hitem posledních měsíců a let jsou krokoměry, fitness náramky a mobilní aplikace, které měří počet kroků, které denně člověk udělá. Obecně se říká, že je dobré denně ujít nejméně 10 tisíc kroků. Kde se ale tohle číslo vzalo? A opravdu nám 10 tisíc kroků denně tak prospívá?

Patříte k těm, kteří si na krokoměru či v aplikaci sledují, zda denně udělají alespoň 10 tisíc kroků? Asi vás zklameme - ve skutečnosti to není pro vaše tělo takový zázrak, jak se povídá. Michael Mosley, novinář zaměřený na problematiku zdraví, ověřoval předpokládané přínosy 10 tisíc kroků denně. Spolu s profesorem Robem Copelandem z Sheffield Hallam University provedl v rámci dokumentu pro BBC One malý experiment.

V první řadě Mosley vypátral, odkud pochází teorie o 10 tisících kroků. Poprvé se objevila v japonské marketingové kampani v době před olympijskými hrami vTokiu v roce 1964. Na základě práce akademického lékaře Yoshiro Hatany bylo vytvořeno zařízení nazvané Manpo-Kei (měřič 10 tisíc kroků), které povzbuzovalo lidi k tomu, aby byli aktivnější.

Otázka je jasná. Měli bychom se o 50 let později také snažit dosáhnout určitého počtu kroků denně? Mosley se rozhodl porovnat výhody ujití 10 tisíc kroků denně s alternativní formou fyzické aktivity označovanou jako „aktivní desítka“ (Active 10).

Aktivní desítka vychází z kampaně podporované britskými zdravotníky a její princip je jednoduchý – lidé by podle této teorie měli absolvovat tři svižné desetiminutové procházky denně.

Mosley a Copeland do svého experimentu zapojili pracovníky z továrny v Sheffieldu, kteří projevili touhu po větší pravidelné denní aktivitě. Polovina skupiny dostala za úkol denně ujít 10 tisíc kroků, což je ekvivalent asi osmi kilometrů. Druhá polovina denně absolvovala tři desetiminutové procházky svižným tempem, což je ekvivalent pouze asi 3 tisíc kroků, tedy asi 2,4 kilometrů.

Přestože účastníci, kteří se řídili aktivní desítkou, ve výsledku ušli méně, Mosley a Copeland zjistili, že to je výhodnější forma fyzické aktivity. „Skupina Active 10 ve skutečnosti udělala o 30 procent více „mírné až silné fyzické aktivity“ než skupina dělající 10 tisíc kroků. A to i přesto, že pohybu věnovala méně času," vysvětluje Copeland. „A když děláte činnost s mírnou intenzitou, začínáte dosahovat největších přínosů pro zdraví,“ dodává.

Vedle prokázaných přínosů pro zdraví formou intenzivnější formy fyzické aktivity účastníci také zjistili, že je snazší nalézt čas na tři desetiminutové procházky, než se snažit dosáhnout celkem 10 tisíc kroků, uvádějí výzkumníci. Takže pokud prosedíte celý den sedět u stolu a zjistíte, že dosažení 10 tisíc kroků je neuvěřitelně obtížné, udělejte si krátkou ale rychlou procházku a svému zdraví prospějete ještě více.

Související

Více souvisejících

zdraví sport Lidé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy