Můžete se nakazit při použití veřejných záchodů? Těmito triky ochráníte své zdraví

Veřejné toalety najdeme dnes v každém městě, nákupním centru či jiném místě, kde se předpokládá větší koncentrace lidí. Daly by se zároveň považovat za vizitku daného místa či objektu, protože nikde jinde člověk neposoudí hygienu lépe, než právě tam. Můžete si z nich ale něco odnést?

Procesy v lidském těl jsou neúprosné a samy rozhodují, kdy který z nich proběhne. Může se proto lehce stát, že pocítíte nutkavou potřebu na toaletu ve chvíli, kdy po ruce není žádná nóbl restaurace nebo jste mimo domov. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než navštívit veřejné WC nebo použít toalety například na benzinové pumpě.

Od jejich návštěvy mnoho lidí odrazuje pochybná hygiena a strach z nákazy nějakou zákeřnou nemocí. Podle serveru Health ale není příliš pravděpodobné, že byste si nějakou bakterii či infekci z veřejných toalet opravdu odnesly.

Muselo by totiž dojít k přesně danému sledu událostí. Předpokladem je, aby měl člověk otevřené zranění v oblasti genitálií, navíc by se oním místem musel dostat do přímého kontaktu s bakteriemi. Pokud ale nějaké takové zranění máte, nepředpokládá se, že byste s ním chodili zrovna na veřejné toalety, které jsou pověstné zejména špinavými záchodovými prkénky.

Pro jistotu ale neuškodí, když si návštěvník utře prkénko toaletním papírem, nebo si jej jím rovnou pokryje. Tím se ještě více minimalizuje riziko možného, i když i tak malého, přenosu infekce.

Nejvíce bakterií se ale paradoxně nenachází na samotných toaletách, nýbrž na klikách a zámcích kabinek. Následné umytí rukou po použití toalety je proto naprostou nutností, jako trik vám také může posloužit papírový kapesník nebo toaletní papír, kterým si dveře při odchodu otevřete.

Pokud s sebou máte nějaké zavazadlo, možná řešíte, kam s ním. Rada je opět jednoduchá. Na háček nebo si jej položte přes nohy. Nikdy jej nepokládejte na zem. Vědci totiž zjistili, že na sedmi centimetrech čtverečních podlahy se vyskytuje přes dva milióny nebezpečných bakterií.

Nelze se také vždy spoléhat na to, že lidé, kteří byli na toaletách před vámi, základní hygienická pravidla dodržovali. Ti navštěvují takové kabinky, kterým byste se měli vyhnout. Jak je ale poznat?

Podle New York Magazine si muži nejčastěji vybírají záchodové kabinky nejblíže ke dveřím, zatímco ženy uvažují přesně naopak a míří ke kabince nejdále od vstupu. Právě mužská metoda je ale lepší, podle výzkumu jsou totiž nejčistší právě kabinky nejblíže u vstupu.

Nejhůře jsou na tom naopak kabinky uprostřed. Lidé si je vybírají nejčastěji, podvědomě totiž preferují zlatou střední cestu, a to platí i v případě veřejných toalet. Tomuto jevu se ostatně říká preference centrality.

Závěrem vás čeká dilema, jestli na usušení rukou použít papírové utěrky nebo elektrické vysoušeče rukou. Moderní vysoušeče na veřejných záchodech jsou ale oproti klasickému utírání papírovými ubrousky mnohem "špinavější." Podle výzkumu vědců z britského Leedsu je v jejich okolí mnohem více bakterií.

Výzkum ukázal, že bakterie, které se vyskytovaly ve vzduchu poblíž vysoušečů, musely být do vzduchu přeneseny právě z rukou.

Tým profesora Marka Wilcoxe z lékařské fakulty univerzity v Leedsu, ve své zprávě říká že ve vzduchu kolem vysokorychlostních vysoušečů, ze kterých vzduch proudí rychlostí stovek kilometrů v hodině, má v sobě až pětkrát více bakterií než ten v okolí klasických horkovzdušných vysoušečů. A dokonce 27x více, než v okolí právě papírových utěrek.

Související

WC

Najít v Německu bezplatné veřejné WC není lehké, pomáhá databáze

Zaplatit, nebo raději ušetřit. To je otázka, která pálí řadu Němců při hledání veřejných toalet. V Německu se totiž za toalety většinou platí, nejčastěji pak 50 centů (13 korun). Bezplatné záchody nejsou často standardem ani v nákupních centrech a pokud jsou skutečně zdarma, u vchodu často sedí Klofrau, jak se v němčině říká paní, která se o WC stará, a svým pohledem zákazníkům nekompromisně naznačuje, že by bylo vhodné zanechat na talířku nějaké drobné.

Více souvisejících

WC toaletní papír

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy