Trapasy, o kterých se nemluví: Proč je historie českých králů plná rozvodů?

Je jich samozřejmě mnohem více než to na první pohled vypadá, a to i přesto, že o královských manželstvích asi nikdo nemá přehnaně idealizovanou představu. Přece jenom manžela vám vyberou rodiče, aniž by se ptali na váš názor, a přitom nehledí na nic kromě politických cílů roli nehrál věk, charakter ani vzájemná sympatie. Není žádný div, že to nakonec častokrát končilo velmi dramaticky

Krev žen z Uher musela být opravdu divoká, protože Přemyslovcům dokázaly uherské princezny přinést nejeden problém. Potom co knížeti Bedřichovi zatápěla rázná Alžběta Arpádovna, došla řada i na Bedřichova bratra a nástupce na českém trůnu Přemysla Otakara I. Kterého zaujala Konstancie Uherská. To byl problém, protože Přemysl už ženatý byl.

Mladý Přemysl totiž během politického intrikaření v Čechách našel své útočiště v nouzi u rodu mocných Wettinů. Čas v emigraci trávil v saské Míšni, kde se seznámil s manželkou Adlétou Míšeňskou, s níž měl nakonec syna a tři dcery. Podle všeho nebyli Wettinové sňatku příliš naklonění. Ne snad proto, že by Přemysl nebyl dost urozená partie, ale hůře na tom byly vyhlídky ambiciózního, ale vyhnaného následníka českého trůnu. Nakonec si Přemysl s Adlétou svatbu nejspíš vytrucovali. Přemysl Wettiny mile překvapil, když roku 1197 dosáhl za podpory svého bratra Vladislava knížecího titulu.

Jenže v zápětí přišlo překvapení druhé. Přemysl měl spoustu ambiciózních plánů ke kterým využíval bojů o říšskou korunu mezi Štaufy a Welfy díky nimž dosáhl i královského titulu. Jenomže to Přemyslovi už Adléta, která mu byla dobrá během vyhnanství nestačila. Vyhlédl si tak zhruba o 20 let mladší uherskou princeznu Konstancii. Pro zneplatnění manželství s Adlétou použil oblíbenou záminku blízkého příbuzenství – přestože před svatbou to Přemyslovi vůbec nepřekáželo. Ale pražský biskup Daniel se podržel pořekadla „oho chleba jíš toho píseň zpívej“ a královo manželství zneplatnil. Tím považoval Přemysl otázku za vyřešenou, ale přepočítal se. Adlétě se jeho postup vůbec nelíbil. Nejen, že to bylo krajně nevděčné zbavit se ji v momentě, kdy se Přemyslovi začalo dařit. Hlavně ale nový sňatek komplikoval život jejich společným potomkům, kteří by mohli být prohlášeni za nelegitimní bastardy. Adléta proto dělala co mohla, aby manželství udržela. Vzhledem k jejím možnostem to znamenalo bombardovat své příbuzné a papeže žádostmi ochranu svého manželství. 

Poté co zemře Konstanciin první syn se Adlétina snaha vyplácí, dokonce se vrací se svými dětmi zpět na královský dvůr, hlavně díky nátlaku své rodiny. Přemysl asi i slíbil, že Konstancii úplně zapudí. Jenže situace se drasticky otočí, když se Konstancii roku 1205 narodí syn Václav, který je jmenován dědicem. Přemysl zvládne urovnat situaci i u papeže a tak může Adlétu definitivně opustit.

Jaký otec takový… vnuk?

Problémy měl i Přemysl Otakar II, král železný a zlatý. Roku 1246 zemřel babenberský vévoda Fridrich II., vládce Rakous a Štýrska. Na tyto země si dělal zálusk i Přemysl, který svůj nárok podpořil sňatkem s Markétou, sestrou zemřelého vévody - vdovou, která byla zhruba ve věku jeho otce. Na Rakousy si dělal nárok i uherský král Béla se kterým se Přemysl střetl ve slavné bitvě u Kressenbrunnu. Přemysla kromě válek s Uhry trápila také otázka nástupnická, vzhledem k Markétině věku od ní jen těžko mohl očekávat syna. Zpočátku to nevadilo, protože si našel nemanželskou náhražku, Anežku řečenou Palcéřík. Z tohoto vztahu se narodil nejméně jeden syn – Mikuláš, kterého chtěl Přemysl zbavit nemanželského původu, a tak papeže Alexandra IV. požádal o legitimaci jeho dětí (minimálně tří - Mikuláše a dvou dcer). Vypadalo to nadějně, papež v první listině uznal potomky jako pravoplatné jenže vzápětí přišla další listina, kde papež upřesnil, že to neplatí pro nárok na český trůn. Přemyslovi tedy nezbývalo nic jiného než si najít jinou manželku, která by mu byla schopna dát právoplatného dědice. Navíc potřeboval upevnit mír s uherským králem. Volba padla nejprve na Bélovu dceru Markétu. Jenže to byla jeptiška, která odmítla porušit řeholní slib a odejít z kláštera. Nakonec se králové dohodli na Kunhutě, Bélově vnučce. Svatba se uskutečnila 1261 v Prešpurku. Dispens, umožňující Přemyslovi druhou svatbu, byl udělen novým papežem Urbanem IV. až dodatečně. Zdá se, že sama Markéta se ale rozluce nijak zvlášť nebránila, neboť zřejmě chápala jeho nutnost a tak v klidu dožila svůj věk v ústranní.

Válka místo rozvodu?

Jan Lucemburský nemá dodnes v Čechách moc dobrou pověst a do značné míry za to může jeho manželství s Eliškou Přemyslovnou. Lucemburk byl podle všeho cholerik a Elišky měla dost možná víc hrdosti než rozumu, což se jí v průběhu života několikrát nevyplatilo. Například když odmítla ženicha, kterého ji chtěl vnutit Oldřich Korutanský, tehdejší pán Čech. S Janem to zpočátku vypadalo dobře, přestože byla o 4 roky starší, ale brzy zplodila potomky, a dokonce i dědice – Václava, což je zpravidla zárukou slušného královského manželství. Jenže Eliška byla silně angažovaná v politice a když se postavila na stranu postupně spory přerostly v otevřenou válku. Roku 1319 se manželství rozpadlo úplně. Jan přepadl hrad Loket a vzal Elišce tři nejstarší děti. Královna společně s Vilémem Zajícem z Valdeka, obsadila Prahu, Janovo vojsko však bylo silnější. Manželé se ještě nakrátko sblížili v roce 1321, kdy byl Jan těžce zraněn. Narodil se jim dokonce třetí syn Jan Jindřich a později ještě dvojčata Anna a Eliška. Jenomže po nějaké čase se králi doneslo, že se ho Eliška Přemyslovna snaží sesadit ve prospěch prvorozeného syna Václava. Jediné průkazné svědectví sice bylo získáno na mučidlech, ale Janovi to stačilo. V létě 1322 Eliška raději před Janem uprchla do Bavorska ke svému zeti a dceři Markétě, kde se jí dokonce narodila dvojčata Anna a Eliška. Jan ale manželku donutil k návratu, když ji přestal vyplácet důchody, nějaký čas sice ještě Eliška žila z podpory příbuzných, ale nakonec musí rezignovat a zbytek života stráví v osamocení ve svém věnném městě Mělníce.

Související

Ilustrační foto

Novela nic nezmění. Rozvody u soudů zůstanou nadále stresující, míní notáři

Notáři míní, že rozvody u soudů zůstanou stresující záležitostí i po novele, kterou v úterý představilo ministerstvo spravedlnosti. Prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer dnes poukázal ve vyjádření pro média i na to, že i jednoduché úkony soudů jsou placené z veřejných prostředků, protože soudní poplatky je nepokryjí. Notáři dlouhodobě usilují o to, aby mohli řešit nesporné rozvody u bezdětných manželství. Aktuální podoba navržené novely s tím nepočítá.

Více souvisejících

rozvody Přemyslovci historie

Aktuálně se děje

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

včera

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

včera

včera

včera

včera

včera

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

včera

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

včera

6. ledna 2025 21:57

Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?

Migrační krize a pandemie onemocnění covid-19 změnily Schengenský prostor z účinného a oblíbeného nástroje na zdroj politických neshod. Rumuni a Bulhaři zažili velké problémy ve snaze se k němu připojit, což se jim nakonec povedlo v době nejkritičtější. Pomohlo jim k tomu Rakousko, které koncem roku zvedlo své veto a toto rozšíření umožnilo.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy