Lepící páska nebo klíček z Titanicu. Které maličkosti měnily dějiny?

Co může způsobit jeden vyhozený pytel s odpadky? Mohl slavný Titanic zachránit malý klíček? A stál za slavnou aférou Watergate kousek lepící pásky? O tom všem píše server Listverse.

Psal se rok 2003, když skupina lupičů vyloupila Antverpské světové diamantové centrum (AWDC). Odnesli si tehdy zlato, diamanty a šperky v hodnotě sto miliónů dolarů. Za sebou nechali jen zničený desetivrstvý trezor a minimum stop. Policie se neměla čeho chytit. A tu se vydal August Van Camp, toho času pekař na penzi, na procházku do lesa se svými dvěma psy. Malý pruh onoho lesa mu dokonce patřil. K jeho smůle ale přímo přiléhal k dálnici a neukáznění řidiči mu do lesa často odhazovali odpadky. 

Van Camp toho měl už dost a když objevil další plastový pytel plný odpadků, zavolal policii. Policisté v pytli našli nedojedený sendvič a prázdné obálky s hlavičkou AWDC. Testy DNA z nakousaného sendviče ukázaly na nechvalně známého gangstera Leonarda Notarbartola. Ten byl následně z loupeže usvědčen a poslán na deset let do vězení.

David Blair byl britský námořník a zaměstnanec lodní společnosti White Star Line. Jako takový se měl účastnit panenské plavby slavného Titanicu. Blair byl ale na poslední chvíli vystřídán a jeho místo měl zaujmout mladší kolega. V nastalém zmatku si s sebou zkušený námořník odnesl zdánlivou maličkost – malý klíček. Ten byl ale bohužel od skříňky s dalekohledem, která byla umístěna v takzvaném „vraním hnízdě“. 

Vraní hnízdo byl hlídkový koš, z něhož měli námořníci pozorovat moře a varovat tak například před ledovci. Jak známo, právě ledová kra stála za zkázou slavné lodi. Jeden z přeživších námořníků, Frederik Fleet, posléze vypověděl že s dalekohledem by ledovec určitě uviděl včas a nárazu by zabránil. Ať už je pravda jakákoliv, onen slavný klíček se v roce 2010 vydražil za 137 000 dolarů.

Aféru Watergate zná každý. Největší skandál amerických politických dějin způsobil pád tehdejšího prezidenta Richarda M. Nixona. Na samém počátku ale stála zdánlivá maličkost. Franku Willsovi bylo tehdy čtyřiadvacet a živil se jako noční hlídač. V noci 17. července 1972 hlídal v kancelářském komplexu Watergate, kde měla své kanceláře mimo jiné demokratická strana. Wills si během obhlídky všiml, že západka jedněch dveří je přelepena lepící páskou, tak aby se nezavřely, nýbrž aby zavřené pouze vypadaly.

Wills si myslel, že to udělali dělníci, kteří v budově přes den pracovali a pásku prostě odstranil. Po půl hodině ale obhlídku opakoval a pásku objevil na stejném místě opět. To už pojal silné podezření a zavolal policii. Ta v budově objevila pět nezvaných hostů, jak se přehrabují v dokumentech demokratických politiků a skandál byl na světě.   

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 
Ilustrační fotografie. Rozhovor

10 let od krymského referenda. Konalo se pod hlavněmi ruských samopalů, připomíná Lebduška

Před deseti lety, 16. března 2014, proběhlo na ruskými vojsky obsazeném Krymu referendum, které posloužilo jako argument pro dokončení anexe poloostrova Ruskou federací. Výsledky hlasování byly na první pohled zkreslené, bez ohledu na skutečnost, že významná část tamních obyvatel připojení k Rusku podporovala, konstatuje ukrajinista Michal Lebduška v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Rovněž připomněl, že v otázkách, které byly v referendu položeny, v praxi absentovala možnost zachování statutu quo, tedy příslušnosti Krymu k Ukrajině. Analytik Asociace pro mezinárodní otázky dále vysvětlil například to, proč statut Krymu představoval palčivý problém rusko-ukrajinských vztahů již od rozpadu Sovětského svazu, proč se Rusku podařilo v roce 2014 poloostrov rychle ovládnout a z jakého důvodu jeho následnou anexi neuznává téměř žádný stát světa.  

Více souvisejících

historie Titanic Richard Nixon Aféra Watergate zajímavosti

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 2 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin se i týden po útoku odmítá setkat s rodinami obětí střelby

Vypadá to, že ruský prezident Vladimir Putin nemá v úmyslu setkat se s rodinami obětí nedávného teroristického útoku na předměstí Moskvy, při kterém přišlo o život 143 lidí. Kreml ve čtvrtek nejevil žádné náznaky ohledně takového setkání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy