Lepící páska nebo klíček z Titanicu. Které maličkosti měnily dějiny?

Co může způsobit jeden vyhozený pytel s odpadky? Mohl slavný Titanic zachránit malý klíček? A stál za slavnou aférou Watergate kousek lepící pásky? O tom všem píše server Listverse.

Psal se rok 2003, když skupina lupičů vyloupila Antverpské světové diamantové centrum (AWDC). Odnesli si tehdy zlato, diamanty a šperky v hodnotě sto miliónů dolarů. Za sebou nechali jen zničený desetivrstvý trezor a minimum stop. Policie se neměla čeho chytit. A tu se vydal August Van Camp, toho času pekař na penzi, na procházku do lesa se svými dvěma psy. Malý pruh onoho lesa mu dokonce patřil. K jeho smůle ale přímo přiléhal k dálnici a neukáznění řidiči mu do lesa často odhazovali odpadky. 

Van Camp toho měl už dost a když objevil další plastový pytel plný odpadků, zavolal policii. Policisté v pytli našli nedojedený sendvič a prázdné obálky s hlavičkou AWDC. Testy DNA z nakousaného sendviče ukázaly na nechvalně známého gangstera Leonarda Notarbartola. Ten byl následně z loupeže usvědčen a poslán na deset let do vězení.

David Blair byl britský námořník a zaměstnanec lodní společnosti White Star Line. Jako takový se měl účastnit panenské plavby slavného Titanicu. Blair byl ale na poslední chvíli vystřídán a jeho místo měl zaujmout mladší kolega. V nastalém zmatku si s sebou zkušený námořník odnesl zdánlivou maličkost – malý klíček. Ten byl ale bohužel od skříňky s dalekohledem, která byla umístěna v takzvaném „vraním hnízdě“. 

Vraní hnízdo byl hlídkový koš, z něhož měli námořníci pozorovat moře a varovat tak například před ledovci. Jak známo, právě ledová kra stála za zkázou slavné lodi. Jeden z přeživších námořníků, Frederik Fleet, posléze vypověděl že s dalekohledem by ledovec určitě uviděl včas a nárazu by zabránil. Ať už je pravda jakákoliv, onen slavný klíček se v roce 2010 vydražil za 137 000 dolarů.

Aféru Watergate zná každý. Největší skandál amerických politických dějin způsobil pád tehdejšího prezidenta Richarda M. Nixona. Na samém počátku ale stála zdánlivá maličkost. Franku Willsovi bylo tehdy čtyřiadvacet a živil se jako noční hlídač. V noci 17. července 1972 hlídal v kancelářském komplexu Watergate, kde měla své kanceláře mimo jiné demokratická strana. Wills si během obhlídky všiml, že západka jedněch dveří je přelepena lepící páskou, tak aby se nezavřely, nýbrž aby zavřené pouze vypadaly.

Wills si myslel, že to udělali dělníci, kteří v budově přes den pracovali a pásku prostě odstranil. Po půl hodině ale obhlídku opakoval a pásku objevil na stejném místě opět. To už pojal silné podezření a zavolal policii. Ta v budově objevila pět nezvaných hostů, jak se přehrabují v dokumentech demokratických politiků a skandál byl na světě.   

Související

Donald Trump Analýza

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

Více souvisejících

historie Titanic Richard Nixon Aféra Watergate zajímavosti

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

včera

včera

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

včera

včera

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy