Druhý nejdéle vládnoucí český král? Na trůnu původně vůbec sedět neměl

Někteří čeští panovníci byli takřka zapomenuti, protože se o nich moc často nemluví. Celá řada českých králů se ocitlo pouze v okruhu zájmu historiků. V českém dějepisu je tak trochu opomíjený také Leopold I.

Je docela paradoxem, že z českého dějepisu skoro zmizel Leopold I. z rodu Habsburků. Byl totiž druhým nejdéle vládnoucím českým králem! Jeho vláda trvala dlouhých 48 let! V českých zemích byla ve znamení míru, což přispělo k obnově poměrů a zmírnění následků po ničivé třicetileté válce. Možná také proto je období jeho vlády, tedy druhá polovina 17. století, tak trochu opomíjeno, protože to na první pohled vypadá, jako by se v našich zemích vlastně nic důležitého nedělo. Země Koruny české se však jako součást habsburského soustátí zapojily do některých konfliktů mezinárodního významu, i když nepřímo. Leopolda I. rozhodně nemůžeme považovat za nevýznamného panovníka a nemělo by se na něj zapomínat – vždyť díky jeho vládě vznikla evropská velmoc. Byl jednou z nejvýznamnějších osobností své doby.

Leopold I. se narodil v sobotu 9. června roku 1640 ve Vídni. Jeho otcem byl císař Svaté říše římské národa německého, český a uherský král Ferdinand III., jeho matkou Marie Anna, zvaná španělská. Tato žena byla dcerou španělského krále Filipa III., a byla tak Ferdinandovou přímou příbuznou – sestřenicí. V té době se nejednalo o nic neobvyklého, takto bylo zajištěno pokračování vlády v rodu Habsburků. Ovšem také to s sebou přinášelo riziko výskytu duševních chorob, což se u Leopolda I. naštěstí neprojevilo.

S Leopoldem I. se na panovnický trůn zprvu nepočítalo – nebyl totiž prvorozeným synem Ferdinanda III. Rakouští Habsburkové (stejně jako další evropské panovnické rody) zastávaly tzv. právo primogenitury, tedy nástupnictví prvorozeného potomka na trůn. A Leopold měl staršího bratra Ferdinanda, předpokládaného budoucího následníka trůnu. Leopoldovi byla proto již v dětství předurčena církevní kariéra, od čehož se odvíjela podoba jeho výchovy. Někteří historikové v této výchově spatřují důvod, proč neměl Leopold zprvu dobré předpoklady stát se úspěšným panovníkem. Jako negativní vlastnosti tohoto Habsburka bývají uváděny například nesamostatnost, přehnaná zbožnost, váhavost nebo mírnost. Dnes se však můžeme už jenom domnívat, zda mu skutečně byly tyto rysy vlastní. Pravdou totiž zůstává, že ke zbožnosti byli vychováváni všichni malí Habsburkové, a tak Leopoldova výchova v dětství vlastně nebyla ničím neobvyklá. Čemu však Leopold učen nebyl (na rozdíl od svého staršího bratra), bylo vojenství a politika.

Když bylo Leopoldovi 14 let, jeho starší bratr Ferdinand zemřel. A tak se Leopold stal nečekaně následníkem trůnu, a musel tak získat praktické politické zkušenosti, věnovat se studiu historie a diplomacie. V roce 1655 získal Leopold uherskou korunu, o rok později českou. Pak však musel bojovat o korunu římskou, kterou nakonec roku 1658 vybojoval.

Leopoldova vláda byla v Habsburské monarchii ve znamení nepokojů, které se však příliš nedotýkaly přímo českých zemí. Zde například došlo k čarodějnickým procesům na Losinsku mezi lety 1678 až 1696 nebo k selskému povstání roku 1680. Leopold svedl několik úspěšných bitev s Osmanskými Turky, dlouhé roky válčil s Francií. Jeho říše se stala jednou z evropských velmocí.

Leopold I. byl milovníkem a podporovatelem kultury, vědy a umění. Sám se dobře orientoval v oblasti literatury, divadla i hudby. Hovořil několika jazyky, v dobových pramenech je uváděn jako člověk inteligentní, vzdělaný a kultivovaný, pracovitý a pečlivý. Kulturu, umění a vlastní zábavu rozhodně nevyzdvihoval na úkor panování! Nesmíme zapomínat na fakt, že mnohé kulturní akce a počiny, kterým věnoval Leopold svou pozornost, byly zahrnuty v povinnostech panovníka i v potřebě reprezentace.

Sám Leopold I. byl velice hudebně nadaný. Ovládal hru na několik hudebních nástrojů, komponoval hudební skladby. Celkem složil 79 duchovních skladeb, například dvě mše, osm oratorií, hudebním doprovodem doplnil devět žalmů. Na počest své první ženy zkomponoval Rekviem. Ze světských skladeb je mu jich připisováno 155 – je autorem 102 tanců, dále vícehlasých písní i baletní hudby. Finančně podporoval dvorskou kapelu, která byla jednou z nejlepších hudebních sestav v Evropě.

Leopold byl také vášnivým sběratelem umění. Sbíral staré a vzácné knihy a rukopisy, ale také žádané knižní novinky. Četba patřila spolu s hudbou k jeho předním zájmům. Obklopoval se také výtvarnými díly, sbíral antické mince, věnoval se studiu historie a habsburské genealogie, fascinovala ho alchymie a astronomie, ostatně jako mnoho panovníků a šlechticů té doby.

Leopold I. byl bezpochyby významným panovníkem a nemělo by se na něj zapomínat.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie korunovační klenoty Leopold I.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy