Průlom, nebo etický problém? Vědci vytvořili hybrida člověka a ovce, chtějí pěstovat lidské orgány

Vědci byli vůbec poprvé schopni vytvořit ovčí embryo s malým množstvím lidského genetického kódu. Tento vědecký průlom byl představen na setkání Americké asociace pro rozvoj vědy v Texasu tento týden, píše server The Guardian. Tento pokrok by mohl být velmi důležité pro budoucí zdravotnické technologie, výzkumníci totiž doufají, že jednoho dne budou moci získat části lidského těla pro dárcovství orgánů z geneticky upravených zvířat.

„Dokonce i dnes nejlépe vyhovující orgány, s výjimkou případů orgánů, které pocházejí z identických dvojčat, nefungují dlouho, protože je časem imunitní systém začne napadat," vysvětluje doktor Pablo Ross z Kalifornské univerzity, který se zabývá růstem lidských orgánů u jiných druhů.

Celý proces je poměrně složitý. Začíná sběrem lidských kmenových buněk. Následně se odebere ovčí embryo, které vědci geneticky modifikují tak, aby se přeprogramovala část zodpovědná za růst příslušného orgánu. Následně se kmenové buňky spojí s embryem, to je pak opět vloženo do těla matky. Zvíře, které se následně narodí, by v sobě mělo mít lidský orgán místo vlastního.

Je nutné zmínit, že tato embrya nejsou "napůl člověk a napůl ovce". Nebyla také vytvořena z pouhého rozmaru a bez regulace. Všechna navíc byla zničena do čtyř týdnů od jejich vytvoření. Tým umístil dospělé lidské kmenové buňky do embrya ovce. To se následně po dobu 28 dní vyvíjelo. „Zhruba jedna z 10 000 buněk v těchto ovčích embryích je lidská," vysvětluje Ross.

Stejný tým už v minulém roce pracoval na hybridu člověka a prasete Ovce a prasata jsou používána proto, že jejich orgány mají zhruba správnou velikost, aby mohly být transplantovány do člověka. Ale aby bylo možné skutečně vyvinout orgán, embrya budou muset mít asi 1 procento lidských buněk, takže to ještě nějakou chvíli potrvá.

Tento výzkum ale samozřejmě doprovázejí i problémy spojené s etickými otázkami. Někteří lidé se obávají, že díky podobným experimentům bude možné vytvořit prase s lidskou tváří nebo ovce s lidskou myslí. Tým však říká, že je schopen zaměřit se pouze na některé na lidské buňky, díky kterým je možné vytvořit specifické orgány.

„Zveřejnili jsme několik dokumentů, které ukazují, že se můžeme zaměřit na určitou oblast, abychom se vyhnuli lidským buňkám, ze kterých se vyvíjí lidský mozek nebo lidské pohlavní orgány," ujišťuje doktor Hiro Nakauchi ze Stanfordské univerzity, který je také součástí výzkumného týmu.

Cesta k tomu, aby zvířata mohla být potenciálními dárci orgánů, je stále hodně dlouhá - a některé problémy nelze jen tak snadno překonat. Pokud jde o výzkum, plánuje tým požádat o povolení uchovávat embrya déle, než je současných 28 dní. V žádném případě není jisté, že by jejich postup mohl skutečně vést k vytvoření životaschopných orgánů vhodných pro transplantace.

To ale zároveň znamená, že je důležité pokračovat v práci. Jen ve Spojených státech je v současné době na seznamu čekatelů na transplantaci 117 000 lidí a každý den jich 22 zemře.

Související

DNA

Vědci oznámili, že poprvé rozluštili kompletní lidský genom

V roce 2003 se vědci z Projektu lidského genomu (Human Genome Project) zapsali do dějin, když se jim podařilo přečíst 92 procent lidského genomu. Od té doby se téměř dvě desetiletí snažili rozluštit zbývajících osm procent. Nyní mezinárodní tým zhruba stovky výzkumníků představil kompletní lidský genom - je to poprvé, kdy byl sekvenován ve své úplnosti. Objev by mohl pomoci například v lékařství.

Více souvisejících

DNA lidské tělo transplantace Zvířata

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy