Konec Přemyslovců v roce 1306? Ani náhodou, ve skutečnosti přežili další stovky let

Ve škole jsme se asi všichni učili, že rod Přemyslovců vymřel po meči v roce 1306, kdy byl v Olomouci zavražděn král Václav III. Ve skutečnosti však tento slavný rod zmizel z dějin až v 16. století – v roce 1521.

Kdy vymřel rod Přemyslovců? Většina lidí by na tuto otázku odpověděla, že Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306. Tento rok totiž bývá s touto událostí tradičně spojován. Dne 4. srpna 1306 byl totiž v Olomouci zavražděn král český, ale také uherský a polský – Václav III. Dodnes se vedou spory o to, kdo mohl být vrahem mladého panovníka. Jedno je však jisté – smrtí Václava III. nezmizel rod Přemyslovců z dějin. Teprve v roce 1521 zemřel poslední příslušník této dynastie. Jmenoval se Valentin Hrbatý.

Poslední příslušníci rodu Přemyslovců sídlili v oblasti moravskoslezského pomezí až do 16. století. Vůbec posledním Přemyslovcem byl Valentin Hrbatý. Tento ratibořský a opavský kníže se v roce 1485 (tento rok je však nejistý) narodil manželům Janu V. Ratibořskému a Magdaleně Opolské. Kvůli svému vzhledu dostal Valentin přídomek Hrbatý.

Zakladatelem opavské větve rodu Přemyslovců byl Mikuláš I. Opavský. Ten přišel na svět jako nemanželský potomek krále Přemysla Otakara II. a Anežky z Kuenringu. Panovník tehdy neměl manželského syna a tedy i legitimního nástupce trůnu, a proto se obrátil na papeže s prosbou, aby Mikulášovi zajistil českou korunu. Papež Mikuláše I. Opavského uznal jako Přemyslova právoplatného syna, ovšem nárok na český trůn mu nepotvrdil. Mikuláš se tak stal vládcem Opavska. Údajně se měl Mikuláš I. Opavský zúčastnil bitvy na Moravském poli v roce 1278, kde jeho otec a český král zemřel, sám byl pak odveden do uherského zajetí. V roce 1290 pak vstoupil do dějin českých zemí znovu, kdy nechal uvěznit a nakonec popravit Záviše z Falkenštejna.

Vraťme se však k Valentinovi. Právě se smrtí tohoto muže dne 13. listopadu 1521 je spojeno definitivní vymření rodu Přemyslovců po meči. Do roku 1506 spravoval Valentin Hrbatý území Ratibořska a Opavska spolu se svými bratry Janem VI. a Mikulášem VII. Později vládl sám. Podle dochovaných dobových zpráv byl Valentin muž vznešený, moudrý a dbal na dobré mravy. Mnoho informací o jeho životě se nám však bohužel nedochovalo – možná proto dnes patří k tak trochu opomíjeným postavám české historie. V letopisech z oblasti Ratibořska bychom ani nenašli zmínku o smrti tohoto posledního Přemyslovce, přičemž se ale nepochybně jednalo o významnou událost hodnou zaznamenání. Může se zdát, že doboví kronikáři postavu Valentina Hrbatého také opomíjeli. Jako kdyby nikoho tehdy nezajímalo vymření marginalizovaného přemyslovského rodu. Za jakési znovuobjevení osoby Valentina Hrbatého tak vděčíme až archeologii. V roce 1997 prováděla archeologický výzkum v ratibořském klášteře dominikánek, kde jsou knížata pohřbena, archeoložka Krystyna Kozlowska. Tehdy objevila hrob Valentina Hrbatého, posledního příslušníka rodu Přemyslovců, o čemž svědčil rituálně zlomený meč položený na jeho rakvi. Rituální zlomení meče bylo považováno za symbol vymření dynastie.

Související

Myslbekova jezdecká socha sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Komentář

KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského: Svatý Václav se projevil jako schopný politik a zachránce národa. Jeho odkaz je aktuální i dnes

Svatý Václav, jehož výročí si dnes připomínáme jako Den české státnosti, má v našich dějinách mimořádné místo. Jeho význam pro českou společnost je hned dvojí. Jednak se stal hlavním patronem českého národa a do dějin se zapsal i jako člověk, který stál u samých počátků české státnosti. Ačkoli se jedná o významnou osobnost, panovníkův život je obestřený řadou záhad. Do současnosti nejsou úplně objasněné okolnosti jeho zavraždění, za kterým má stát bratr Boleslav. Otazníky také panují nad tím, zda k hrůznému činu ve Staré Boleslavi došlo 28. září v roce 935 anebo už v roce 929. K jeho odkazu, který je po tisících letech aktuální i dnes, se Češi obrací pokaždé, když je jim nejhůře. Svatý Václav se projevil jako velmi schopný politický vůdce, státník a zachránce národa.
Svatá Ludmila odjíždí z Prahy na Tetín

Před 1100 lety byla zavražděna svatá Ludmila, první česká světice

V noci z 15. na 16. září 921, tedy před 1100 lety, zemřela svatá Ludmila. Manželka vůbec prvního písemnými prameny potvrzeného knížete z rodu Přemyslovců a první česká světice byla podle staré legendy zavražděna krutými Vikingy najatými její snachou Drahomírou. Jako vražedná zbraň jim posloužil kněžnin vlastní šátek.

Více souvisejících

Přemyslovci

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 29 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 51 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy