Sídlo prvního českého krále? Pražský hrad to překvapivě nebyl

Ač se ke stáří a vzniku Vyšehradu váže mnoho legend a pověstí, je faktem, že se jedná o hradiště mnohem mladší než Pražský hrad. Téměř vždy ležel stranou zájmu jak českých panovníků, tak českého lidu, přestože se jedná o velice významné místo. Nikoliv Pražský hrad, ale Vyšehrad byl rezidencí prvního českého krále. K tomuto titulu se však dostal zajímavou cestou, díky „trucování“ Vratislava II.

Vratislav se narodil okolo roku 1033 jako druhorozený syn knížete Břetislava I. a Jitky ze Svinibrodu. Jeho bratrem byl Spytihněv II., který se po smrti otce stal knížetem. Dalšími bratry byli Konrád I. Brněnský, Oto Olomoucký a Jaromír. Jak už tituly napovídají, všichni bratři získali svůj úděl, své území, až na Jaromíra, na kterého jakoby otec zapomněl. Tomu byla přidělena církevní dráha. S tímto údělem však Jaromír nebyl spokojen a odešel ze země. Za rázného panování Spytihněva se neodvážil vrátit, ovšem když na knížecí stolec nastoupil mírnější Vratislav, vrátil se zpět do země.

Sám Vratislav II. po nástupu na knížecí stolec obnovil moravské úděly, které vrátil bratrům Konrádovi a Otovi. Především však musel řešit spor dvou vůdčích sil v křesťanském světě, papežství a císařství. Šlo o takzvanou investituru, tedy o kompetenci v otázkách udílení nejvyšších církevních úřadů. O tuto privilegium bojovali papež s panovníkem. Polsko a Uhry se přidaly na stranu papeže, Vratislav II. se stal hlavním spojencem německého císaře Jindřicha IV. Vratislav ho podporoval a hájil jeho zájmy a de facto mu tak pomohl dobýt Řím, kde Jindřich IV. na papežskou stolici dosadil místo Řehoře VII. papeže Klimenta III. Ten ho též korunoval na císaře Svaté říše římské. Spojenectví přineslo Vratislavovi úspěch. Císař mu totiž v roce 1085 udělil královský titul, i když nedědičný. Přesto se Vratislav II. stal prvním českým králem.

V těch dobách už ale nesídlil na Pražském hradě, jak by se mohlo zdát. Vedle zahraniční politiky musel řešit i domácí záležitosti. O slovo a moc se zde rázně hlásil nejmladší Jaromír. Duchovní moc totiž na Pražském hradě značně zasahovala i do moci světské, což nahrávalo do karet Jaromírovi. Mezi bratry tak vzniklo po mnoha svárech opravdové nepřátelství, které se dostalo i do Kosmovy kroniky.

Aby Vratislav II. omezil vliv pražského biskupství, rozdělil už roku 1063 českou diecézi na dvě části, moravskou a českou. V Olomouci bylo zřízeno biskupství pro Moravu, podléhající arcibiskupství v Mohuči, zatímco co biskupství v Praze ovládalo zbytek země. Ovšem po smrti biskupa Šebíře byl v onom roce 1067 svými bratry Konrádem a Otou povolán zpět Jaromír a předveden před knížete Vratislava se žádostí, aby mu udělil slíbené biskupství. Vratislav se obával, že by Jaromír získal příliš velkou moc a nechtěl vyhovět. Na stranu Jaromíra se ale postavili bratři Konrád s Otou a následně do věci začala zasahovat i Říše a Řím. Jaromír se tak stal pražským biskupem a snažil se zrušit olomouckého biskupství a obnovit jedinou diecézi.

Kvůli značným rozepřím tak kolem roku 1070 přesídlil Vratislav II. z Pražského hradu na Vyšehrad. Zde založil kostel svatého Petra a Pavla, k němuž zřídil sbor kněží, tedy novou kapitulu. Nová, bohatě nadaná kapitula se měla těšit exempci, čili měla být vyňata z biskupské pravomoci a podřízena přímo římskému papeži. 

Vedle zmíněné baziliky sv. Petra a Pavla vzniklo na Vyšehradě i několik dalších kostelů, např. kostel sv. Klimenta, rotunda sv. Jana Evangelisty či rotunda sv. Martina. Vznikly zde i světské stavby, především výstavný palác, který stával kdesi v jihozápadní části akropole nad vyšehradskou skalou. Celé hradiště bylo obehnáno hradbou a získalo insignie hodné opravdového sídla vladaře.

Právě sem se roku 1085 vracel Vratislav II. když za své věrné služby od Jindřicha IV. získal královský titul. Vyšehrad se tak stal sídlem prvního českého krále. Vratislav II. tehdy stále vedl spor s Jaromírem, který nacházel opory u Jindřicha IV. Podařilo se mu opět spojit obě diecéze pod jedno pražské biskupství. Ovšem již v roce 1088 se Vratislav II. opět snažil o obnovení olomouckého biskupství, načež se rozhodl Jaromír jet protestovat k samotnému papeži do Říma. Cestou však v roce 1090 zemřel.

Vratislav II. se z královské koruny radoval ještě další dva roky. Jeho nástupci ale již na královský titul nárok neměli. Samotný Vyšehrad jim sloužil jako sídlo do časů Soběslava I. Ten nechal v roce 1135 velkolepě přestavět do kamenné, románské podoby Pražský hrad, který se opět stal knížecí a následně královskou rezidencí.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie hrady a zámky Přemyslovci Praha - Vyšehrad

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy