Světová zdravotnická organizace (WHO) se připravuje na „chorobu X". Právě tuto nemoc WHO zahrnula do svého nejnovějšího globálního plánu pro urychlení výzkumu a vývoje ve zdravotnicky mimořádných stavech, jako jsou epidemie Eboly, SARS nebo viru Zika. Informuje o tom server stanice CNN.
Strategie a plán připravenosti byl zveřejněn minulý měsíc a nese název 2018 R&D Blueprint. A co přesně je ona „nemoc X“? Toto tajemné jméno „označuje vědomí, že závažnou mezinárodní epidemii může způsobit patogen, který je v současné době neznámý a který může způsobit onemocnění lidí", uvádí WHO.
Doktor Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci USA, poukazuje na to, že v tomto ohledu se vědci často učí až z přímé zkušenosti. „Tak, jako jsme nepředpovídali Ziku, jsme si nemysleli, že se objeví Ebola, která zasáhne celá města,“ vysvětluje. „X" tedy stručně znamená „neočekávané", uvedl lékař.
WHO upozorňuje, že v případě neznámé nákazy musí vědci „hbitě zareagovat" a proto je třeba vytvořit jakousi platformu, ze které se bude vycházet. V praxi to znamená, že vědci vyvíjejí přizpůsobitelné recepty pro tvorbu vakcín. Potom, když dojde k výskytu ohniska, mohou sekvencí unikátního genu viru vyvolat onemocnění a připojit správnou sekvenci do již vyvinuté platformy pro vytvoření nové vakcíny.
Není to ale tak jednoduché. Fauci vysvětluje, že pro vytvoření těchto platforem musí vědci nejprve nastudovat celé třídy virů, jako jsou flaviviry, které zahrnují japonskou encefalitidu, žlutou zimnici, Ziku a západonilskou horečku. „Pokud pochopíte jejich společné rysy, můžete rychleji reagovat," řekl.
Spolu s onemocněním X WHO určila osm dalších potenciálně globálních onemocnění, na které zatím neexistují účinné léky nebo vakcíny. Jedná se o: krymsko-konžskou hemoragickou horečku, Ebolu, virus Marburg, horečku Lassa, virus MERS a SARS, horečku údolí Rift a virus Zika.
Zpráva Blueprint R&D vznikla v důsledku mimořádné události – kvůli řádění viru Ebola v západní Africe, které začalo v březnu 2014, vysvětlila Marie-Paule Kienyová z WHO. Kienyová, která vedla výzkum a vývoj v laboratořích WHO v době, kdy epidemie vypukla, uvedla, že tato mimořádná krize vedla vědce k myšlence, že výzkum a vývoj musí být „nedílnou součástí" reakce na epidemii.
WHO během epidemie v letech 2014-2016, tedy v době největší epidemie od roku 1976, kdy byl virus poprvé objeven, zaregistrovala celkem 28 616 potvrzených, pravděpodobných a podezřelých případů a 11 310 úmrtí v Guineji, Libérii a Sierra Leone.
Spolupráce WHO vlád zemí, vědců a soukromými subjektů „vyústila v první úplně účinnou vakcínu proti Ebole, která byla vyvinuta a otestována za 12 měsíců. Běžně přitom takový proces trvá 5 až 10 let," uvedla Kienyová, která dodala, že její zkušenosti s přípravou vakcíny proti Ebole bude možné využít i při budoucích zdravotních krizových situacích.
Související
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
WHO: Obezita dosáhla pandemických rozměrů. Možná ale existuje řešení
WHO (Světová zdravotnická organizace) , virus Zika , Ebola , MERS , nemoci
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek