Virus "X"? Vědci se připravují na nákazu, která může vyhladit lidstvo

Světová zdravotnická organizace (WHO) se připravuje na „chorobu X". Právě tuto nemoc WHO zahrnula do svého nejnovějšího globálního plánu pro urychlení výzkumu a vývoje ve zdravotnicky mimořádných stavech, jako jsou epidemie Eboly, SARS nebo viru Zika. Informuje o tom server stanice CNN.

Strategie a plán připravenosti byl zveřejněn minulý měsíc a nese název  2018 R&D Blueprint. A co přesně je ona „nemoc X“? Toto tajemné jméno „označuje vědomí, že závažnou mezinárodní epidemii může způsobit patogen, který je v současné době neznámý a který může způsobit onemocnění lidí", uvádí WHO.

Doktor Anthony Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci USA, poukazuje na to, že v tomto ohledu se vědci často učí až z přímé zkušenosti. „Tak, jako jsme nepředpovídali Ziku, jsme si nemysleli, že se objeví Ebola, která zasáhne celá města,“ vysvětluje. „X" tedy stručně znamená „neočekávané", uvedl lékař.

WHO upozorňuje, že v případě neznámé nákazy musí vědci „hbitě zareagovat" a proto je třeba vytvořit jakousi platformu, ze které se bude vycházet. V praxi to znamená, že vědci vyvíjejí přizpůsobitelné recepty pro tvorbu vakcín. Potom, když dojde k výskytu ohniska, mohou sekvencí unikátního genu viru vyvolat onemocnění a připojit správnou sekvenci do již vyvinuté platformy pro vytvoření nové vakcíny.

Není to ale tak jednoduché. Fauci vysvětluje, že pro vytvoření těchto platforem musí vědci nejprve nastudovat celé třídy virů, jako jsou flaviviry, které zahrnují japonskou encefalitidu, žlutou zimnici, Ziku a západonilskou horečku. „Pokud pochopíte jejich společné rysy, můžete rychleji reagovat," řekl.

Spolu s onemocněním X WHO určila osm dalších potenciálně globálních onemocnění, na které zatím neexistují účinné léky nebo vakcíny. Jedná se o: krymsko-konžskou hemoragickou horečku, Ebolu, virus Marburg, horečku Lassa, virus MERS a SARS, horečku údolí Rift  a virus Zika.

Zpráva Blueprint R&D vznikla v důsledku mimořádné události – kvůli řádění viru Ebola v západní Africe, které začalo v březnu 2014, vysvětlila Marie-Paule Kienyová z WHO. Kienyová, která vedla výzkum a vývoj v laboratořích WHO v době, kdy epidemie vypukla, uvedla, že tato mimořádná krize vedla vědce k myšlence, že výzkum a vývoj musí být „nedílnou součástí" reakce na epidemii.

WHO během epidemie v letech 2014-2016, tedy v době největší epidemie od roku 1976, kdy byl virus poprvé objeven, zaregistrovala celkem 28 616 potvrzených, pravděpodobných a podezřelých případů a 11 310 úmrtí v Guineji, Libérii a Sierra Leone.

Spolupráce WHO vlád zemí, vědců a soukromými subjektů „vyústila v první úplně účinnou vakcínu proti Ebole, která byla vyvinuta a otestována za 12 měsíců. Běžně přitom takový proces trvá 5 až 10 let," uvedla Kienyová, která dodala, že její zkušenosti s přípravou vakcíny proti Ebole bude možné využít i při budoucích zdravotních krizových situacích.

Související

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) virus Zika Ebola MERS nemoci

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 4 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy