Záhadná stigmata: Proč se lidem objevují na těle stejné rány, jako měl Ježíš při ukřižování?

Nejvýznamější křesťanský svátek – Velikonoce je tady. Přestože se v jejich rámci, kromě celé řady pohanských a přímo nesmyslných tradic, připomíná především ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista, tak z historického hlediska to s událostmi na Golgotě není vůbec jednoduché.

Bible nám sice nabízí poměrně podrobný životopis Ježíše Krista a to hned ve čtyřech provedeních – evangeliích, ovšem dalších historických záznamů je však jen poskromnu. Poskytují jen kusé informace o rabínovi a kazateli, kterého následovala židovská sekta. Samotná evangelia vzhledem k žánru z pohledu historické vědy není možné považovat za zcela věrohodný zdroj, podobně jako ostatní vyprávěcí prameny staré pěknou řádku století. Zajímavé světlo tyto souvislosti vrhnou i na záhadu stigmat, která se objevují u křesťanských mystiků.

Děsivý dar z nebes

Za stigmata jsou označovány rány, které vznikají na místech, kde měl být poraněn i Ježíš Kristus. Nejtypičtější je krvácení dlaní z obou stran, škrábance na hlavě - jakoby po trnové koruně a občas také krvácení z boku. Do boku byl probodnut Ježíš kopím legionáře Longina. Na těle se objevují bez zjevné příčiny, někdy rány přímo nekrvácí, ale vyskytuje se zarudnutí a postižení cítí bolest. Ačkoliv čtenářům může připadat, že se jedná o děsivý zážitek, křesťané je považují za velký dar a zázrak, protože se jejím prostřednictvím můžou vcítit do utrpení, které Kristus podstoupil. Většinu případů historie zachytila u řeholníku a především u řeholnic žijících v klášterech.

Historie zná stovky případů

Nejznámějším stigmatikem moderní historie byl italský padre Pio Forgione, krvácel z obou dlaní i chodidel. Přestože žil v zapadlé horské vesničce, tak se jeho pohřbu zúčastnilo 100 000 lidí. Vzhledem k vášnivým projevům zbožnosti u italských katolíků není se, co divit. Křesťanská tradice považuje za prvního člověka, na kterém se stigmata projevila, svatého Františka z Assisi - zakladatel řádu františkánů a proslulý asketa. Odmítal i náhrobní kámen pro svůj hrob. Historickou ironií je, že nakonec byla nad jeho ostatky vybudována honosná bazilika napěchovaná devótními poklady, tak jak bylo u katolíků zvykem.

Nejedná se vůbec o ojedinělé případy. Bylo už napočítáno přes 400 různých případů zaznamenaných projevů stigmat. Postižení často uvádějí, že mají sny vážící se ke Kristovu umučení. Rány pak nereagují na lékařské zásahy, objevují se a zase mizí povětšinou v pravidelných intervalech.

Co na to věda?

Precizní vědecké zdůvodnění dnes k dispozici nemáme, stigmata stále zůstávají záhadou. Lékaři nabízejí hypotézu spojenou s psychosomatickými projevy, což by částečně vysvětlovalo výskyt u extrémně zbožných lidí, kteří Kristův život silně prožívají a historie nás učí, že si takovéto utrpení mnohdy i přejí. Navíc moderní medicína ví, že sugesce působí velmi účinně na kožní somatické poruchy, ať už negativně nebo pozitivně, jsou totiž velmi často spojeny s psychikou jedince. Tuto hypotézu by potvrdil i argument, s nímž přišli historici.

Ježíš totiž mohl být jen těžko přibit na kříž probitím dlaní, jak bývá vyobrazováno a kde se stigmata nejčastěji projevují. Ukřižování byl standardní způsob popravy ve starověkém Římě, ovšem římští popravčí vráželi hřeby lidem do zápěstí, jelikož dlaně by váhu těla neudržely. Jistě, Ježíš Nazaretský mohl být výjimkou, ale pravděpodobnější je, že se stigmata vážou na změněné stavy vědomí křesťanských mystiků a psychosomatické projevy, než aby měly vztah k průběhu neprokázaných dějiných událostí. Anebo se historická věda plete a máme co dočinění s opravdovou záhadou?

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie křesťanství Ježíš Kristus Bible krev

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy