Protoaustralština? Výzkum lingvistů zamotal hlavu historikům, něco tady nesedí

Sydney - V roce 1788, kdy začala britská kolonizace Austrálie, mluvilo domorodé obyvatelstvo více než 200 jazyky. Třebaže v Austrálii stále přežívá 120 domorodých jazyků, pouze dvacítka z nich se aktivně používá. Vědci jsou nyní na stopě protoaustralštiny.

Australské domorodé jazyky pochází všechny z jediné řeči - protoaustralštiny, kterou se na kontinentě mluvilo před 10.000 lety. Výsledky výzkumu byly publikovány v lingvistickém časopise Diachronica.

"Až dosud se spekulovalo o tom, že Austrálie byla jazykově různorodější jako třeba Evropa; chyběl důkaz, že všechny (domorodé) jazyky mají stejný původ," řekl BBC lingvista Mark Harvey.

Badatelé ve zvucích jednotlivých jazyků nalezli "opakující se" a "systematické" prvky. "Slova 'good' a 'gut' například poukazují na spojitost angličtiny a němčiny a my jsme v podstatě hledali takové podobnosti (v domorodých jazycích)," uvedl Harvey.

Lingvisté podle něj spojitosti nalezli v jazycích, kterými "se mluví zhruba 100 kilometrů od sebe". "Je vysoce nepravděpodobné, že jde o produkt náhody, anebo (pozdějšího) jazykového kontaktu," vysvětluje profesor Robert Mailhammer.

Lingvisté mají za to, že jazyková rodina má původ na severu kontinentu, odkud se rozšířila a během toho i rozrůznila. "Původní podoba (jazyka) se vyskytovala tam, kde (nyní) panuje největší jazyková diverzita. Výchozím bodem tedy bude oblast Kimberley (ve státě Západní Austrálie) a severní část Severního území," tvrdí Mailhammer.

Tato zjištění ovšem neodpovídají tomu, jak se podle historiků populace v minulosti po kontinentě pohybovala. Migrace se při šíření jazyků pokládá za klíčový faktor. "S prehistorií Austrálie se stále pojí řada otázek, na které neznáme odpověď," uzavřel Harvey.

Související

Ilustrační foto

Austrálie schválila přelomový zákon. Mladým kompletně zakazuje sociální sítě

Australský Senát schválil zákon, který zakazuje dětem mladším 16 let používat sociální sítě, což je opatření považované za nejpřísnější svého druhu na světě. Zákon, který vejde v platnost nejdříve za 12 měsíců, ukládá technologickým společnostem pokutu až 50 milionů australských dolarů (přibližně 750 milionů Kč), pokud nebudou dodržovat nová pravidla.

Více souvisejících

Austrálie jazyky Vědci historie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy