Podivné a překvapivé evoluční změny? Těchto sedm vlastnosti naši předci neměli

Evoluce je pro mnohé jen termín z učebnice biologie. Jenže jde zároveň o něco, co stále probíhá. Je příliš brzy říkat, jak budou lidé vypadat za několik tisíc let. Jasné ale je, že my jsme získali díky síle výběru některé „superschopnosti“, které naši předci neměli, píše server IFL Science.

Pití mléka v dospělosti

Pití mléka je jedním z hlavních rysů savců. Lidé jsou ale jediným druhem na Zemi, který ho dokáže strávit i po skončení dětství. Faktem ale je, že i dnes trpí více než 75% světové populace laktózovou intolerancí. Po odstavení všichni ostatní savci a většina lidí přestané produkovat laktázu, enzym nezbytný ke zpracování laktózy - mléčného cukru.

Ale mutace, která se objevila před asi 7500 lety v oblasti dnešního Maďarska, umožnila některým lidem trávit mléko i v dospělosti. Může se to zdát nutričně bezvýznamné ale schopnost trávit hodně kalorické mléčné výrobky je neuvěřitelně užitečná pro lidi, kteří přežívají v chladných zimách.

Odolnost vůči nemoci

Evoluce je o přežití nejschopnějších - a velká část evoluční výhody spočívá v tom neumřít na onemocnění dříve, než bude jedinec mít děti. Takže je logické, že evoluce nám dala podporu proti některým běžným onemocněním. Nejčastěji studovaným onemocněním, které jsme v poslední době překonali, je malárie. Pokud jste v poslední době absolvovali nějaký kurz biologie, možná si pamatujete na zvláštní spojení se srpkovitou anémií. Je to proto, že existuje specifický gen, který pokud máte jen jeden, ochrání vaše červené krvinky před invazí parazita malárie - ale dva geny naruší červené krvinky a zablokují jejich průchod krevními cévami.

Ale není to jediný trik, který se vyvinul proti malárii. Existuje také více než sto mírně odlišných genů, které způsobují nedostatek bílkovin, které se podílejí na rozpadu červených krvinek. To ztěžuje parazitovi malárie, aby se dostal do červené krvinky. Další typ mutace, která se v poslední době rozšířila, blokuje parazity malárie, kteří se vyskytují v placentě.

Nejde ale jen o malárii - evoluce nám pomohla adaptovat se a vyvinout ochranu proti lepře, tuberkulóze a choleře – alespoň u některých lidí. Někteří vědci naznačují, že tomuto procesu pomáhá život ve městech.

Modré oči

Modré oči jsou další nedávno vyvinutou vlastností. Vědci zjistili, že pocházejí z mutace od jediného předka žijícího před 6 000 až 10 000 lety. Mutace ovlivnila gen OCA2, který kóduje protein potřebný k produkci melaninu. Ten má vliv na barvu naši kůže, vlasů a očí. V podstatě „vypne" schopnost mít hnědé oči tím, že omezí melanin produkovaný v duhovce a „zředí" barvu očí z hnědé na modrou. Světlejší oči neposkytují žádnou výhodu pro přežití, ale proto, že gen pro modré oči funguje podobně jako recesivní rys (i když je to trochu komplikovanější), otcové s modrými očima mají lépe zaručeno, že jejich děti jsou opravdu jejich vlastní.

Dýchání ve vysoké nadmořské výšce

Tibeťané žijí v jedné z nejméně pohostinných, a tudíž v jedné z nejméně osídlených oblastí na planetě – v Himálajích. A jejich schopnost zvládat život ve výšce s nízkou hladinou kyslíku je přímo zakódována do jejich genů. Jedna studie porovnávala původní Tibeťany, kteří žijí ve vysoké nadmořské výšce v Himálajské vysočině, s čínskými Chany z Pekingu, kteří jsou s nimi úzce příbuzní geneticky, ale žijí ve výšce blízko hladiny moře.

Výzkumníci zjistili, že tibetská krev byla geneticky předisponována k produkci více kyslíku přepravujícího hemoglobinové proteiny. Kdy došlo k této mutaci není úplně jasné, ale někteří genetici odhadují, že se to stalo již před 3 000 lety.

Chybějící zuby moudrosti

Nejsou to jen ústní chirurgové, kteří odstraňují zuby moudrosti (třetí moláry) z lidských úst - roli hraje také evoluce. Na naší evoluční cestě k tomu, abychom se stali lidmi, naše velké mozky doslova „přeplnily“ naše lebky a zúžily naše čelisti, což způsobilo, že se z dásní vynořila třetí řada molárů.

A poté, co se před tisíci lety rozvinulo zemědělství a lidé začali jídlo vařit, byla naše strava měkčí. Tento přechod vyžadoval méně namáhavé žvýkání. To znamenalo, že lidské čelistní svaly nebyly tak silné a tak zuby moudrosti zůstaly uvězněny pod dásněmi. To však zvyšuje riziko bolestivých infekcí.

Před několika tisíci lety se objevila mutace, která zabraňuje růstu zubů moudrosti. Teď jednomu ze čtyř lidí chybí alespoň jeden zub moudrosti. Lidé, kterým nejčastěji chybí alespoň jeden zub moudrosti, jsou Inuité z nejsevernějších oblastí Grónska, Kanady a Aljašky.

Snížená tolerance alkoholu

Anglicky se tato reakce nazývá „Asian glow“ nebo „oriental flushing syndrome“, česky „asijský flush“. Projevuje se zrudnutím kůže v obličeji, na krku a na končetinách, nevolností, bolestmi hlavy a tachykardiemi. Nedávno vyvinutý rys může ochránit obyvatelstvo východní Asie před smrtící rakovinou. Asi u 36% Východoasiatů (čínských, japonských a korejských) způsobuje pití alkoholu rudnutí tváře a nevolnost. Je to  způsobeno nedostatkem enzymu známého jako ALDH2. Lidé s nedostatkem ALDH2 mají také větší riziko vzniku rakoviny jícnu z pití alkoholu. Vědci se domnívají, že tato mutace nastala po vývoji zemědělství, které umožnilo výrobu alkoholu.

Scvrkávající se mozek

Možná si myslíte, že se lidské mozky díky všem vědomostem stále zvětšují, ale opak je pravdou. Ukázalo se, že se už více než 20 000 let zmenšují. Celková změna by se u dospělého muže dala přirovnat k tenisovému míčku. Vědci si ale zároveň nemyslí, že to znamená, že hloupneme. Jedna teorie spočívá v tom, že každý z nás spoléhá více na společnost, která nám pomáhá přežít, takže jako jednotlivci nepotřebujeme tolik místa. Když lidé domestikovali zvířata jako kočky a psy, jejich mozky se také zmenšily. Někteří vědci si myslí, že menší mozky mohou znamenat také to, že jsou zvířata klidnější.

Související

Neandrtálci

Záhadní předchůdci člověka: Nález čelisti v Tibetu mění fakta o evoluci

Dávno vyhynulí předchůdci moderních lidí denisované žili ve velké nadmořské výšce v Tibetu. Zjistili to vědci, kteří zkoumali čelist nalezenou na Tibetské náhorní plošině ve výšce 3280 metrů nad mořem. Schopnost žít v tak extrémních podmínkách se dříve připisovala pouze druhu Homo sapiens, uvedl zpravodajský server BBC News. Podle vědců denisované pravděpodobně předali moderním lidem gen, který jim pomáhá zvládat život ve vysokých nadmořských výškách.

Více souvisejících

Evoluce Lidé mozek

Aktuálně se děje

před 54 minutami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy