Stahování z kůže a odřezávání očí. Proč jsou Taliban a IS nejhoršími teroristickými skupinami?

Praktiky radikálů z hnutí Taliban jsou čím dál tím brutálnější. I to je jedním z důvodů, proč je tato teroristická skupina v oblasti svého působení tak obávaná. Její "slávu" v posledních letech zastínil Islámský stát, co do krutosti k sobě ale mají obě skupiny velmi blízko.

Taliban patří spolu s Al-Káidou a Islámským státem mezi nejhorší africké a blízkovýchodní teroristické organizace. Na rozdíl od zbylých dvou organizací se Taliban se svými útoky zaměřuje spíše na střední a blízký východ, kde se mu ale v minulosti nesmírně dařilo.

Podobně jako radikálům z Islámského státu se i Talibanu podařilo ovládnout velkou část území. V letech 1996-2001 hnutí reálně vládlo na většině území Afghánistánu, byť se mu diplomatického uznání dostalo pouze od tří zemí: Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Pákistánu.

Nakonec byla nadvláda Talibanu svržena Američany, přesto si radikálové zachovávají v oblasti Afghánistánu značný vliv, který posilují pomocí brutálních praktik.

Dokazuje to například případ z odlehlé oblasti hornaté oblasti Ghór, kterou má toto islamistické hnutí pod kontrolou. Jeden z místních obyvatel tam byl islamisty doslova stažen zaživa z kůže, uvedl deník The Washington Post. 

Jeden ze vzdálených příbuzných Afghánce Fazla Ahmada byl podezírán z toho, že zabil bývalého velitele Talibanu. Přišla proto odplata. Ozbrojenci z Talibanu vtrhli k Ahmadovi domů a vyřízli mu oči.

Jednadvacetiletý Afghánec byl ještě naživu a křičel, když mu začali odřezávat kůži na hrudi, až bylo vidět jeho srdce. Poté tělo muže shodili z útesu, uvedli místní úředníci.

Taliban popřel, že by se na tomto hrůzném činu podílel. Ať již stál za zabitím Ahmada kdokoli, jde o další z násilností, které zemi poslední dobou ovládly. Podle místních obyvatel se již více než 15 let trvající válka stává stále brutálnější, uvedl americký deník.

Spojené státy investovaly od roku 2001 přes 100 miliard dolarů do vybudování afghánské armády, policejních jednotek, soudního systému i škol v naději, že se situace v zemi začne postupně navracet do normálu. Tyto výdaje ale měly jen malý vliv na atmosféru hněvu a odplaty, která z Afghánistánu udělala jednu z nejnebezpečnějších zemí na světě.

Islámský stát? Z bláta do louže

V oblasti teroru si Taliban může podat pomyslné ruce s Islámským státem.  Radikálové z tohoto hnutí totiž také nešli pro krutosti daleko, a mučili ženy tím nejhorším možným způsobem. Nástrojem zvaným "hryzač" jim vytrhávají z těla kusy masa, zaživa a při plném vědomí. Podle obětí způsobuje mučení nepředstavitelnou bolest, s níž se nedají srovnat ani kupříkladu porodní bolesti.

K mučení hryzačem se Islámský stát uchýlil v Iráku, kde za jeho vlády byly povinnou výbavou každé ženy pytlovité kalhoty, rukavice a ponožky. Z domu se navíc místní dívky mohou vydat pouze v doprovodu mužského příbuzného. Podle britského deníku Independent ale radikálové ve svých trestech stále přitvrzovali a neposlušným ženám začali vytrhávat kusy masa z těla.

Své o tom ví dvaadvacetiletá Fatima, která z Mosulu po několika neúspěšných pokusech utekla. "Hryzač je pro nás noční můrou. Moje sestra byla takto krutě potrestána, protože si zapomněla doma rukavice," cituje deník Fatimu, která se uchýlila do bezpečí tábora pro vysídlené osoby na severovýchodě Sýrie.

Její sestra má na těle viditelné jizvy a modřiny, pozůstatky ohyzdného zohavení, které je podle ní horší než porodní bolesti. Nástroj, kterým jí radikálové trýznivou bolest způsobili, popisuje jako pasti pro zvířata nebo kovové čelisti se zuby. Ty radikálové zatínají do těla a vytrhávají z těl obětí za doprovodu nepředstavitelné bolesti velké kusy masa.

Brutalita stoupenců Islámského státu je pověstná. Řezání hlav, znásilňování, shazování gayů ze střech vysokých budov. Ti, kteří řádění islamistů přežijí a skončí v zajetí, si asi ovšem často přejí, aby byli také po smrti.

Další z nejhorších zbraní je mučící nástroj přezdívaný létající koberec. Jde o jakousi dřevěnou lavici, která má na horním konci příčný trámek na přivázání rukou. Trik spočívá v tom, že "létající koberec" má uprostřed panty a dá se proto sklápět. Islamisté ho používají k bolestivému ohýbání páteře svých zajatců.

A když bolest nepřinutí zajatce mluvit, může napínání páteře dojít tak daleko, že se opora zad přelomí. Výjimkou nejsou ani polámaná žebra, která také nesnesou tlak vyvíjený tímto krutým mučícím nástrojem.

Vojáci při osvobozování Mosulu rovněž objevili dokumenty, které detailně popisují pokusy, které radikálové na lidech prováděli. Experimenty se měly odehrát na půdě univerzity a vzhledem ke své brutálnosti jsou přirovnávány k pokusům, které na lidech prováděli nacisté za války.

Podle The Times měli islamisté experimentovat s jedy a pesticidy. Používali chemikálie, které aplikovali na vězních a zkoušeli, jak na ně budou reagovat, jak moc budou trpět a jak rychle budou umírat. Pravost dokumentů potvrdila americká armáda a není tedy pochyb o tom, že se na univerzitě odehrála ohromná muka.

Pokusy, které radikálové uskutečňovali, trvali dlouhé tři roky. Nelze s určitostí říct, kolik vězňů bylo pokusům vystaveno, zřejmě se ale jedná o desítky, ne-li stovky.

Islámský stát podle dokumentů například podíval jedy lidem, které označoval za "pokusné králíky", v jídle. Jeden z mužů dostával deset dní stravu kontaminovanou jedem na krysy, z níž mu natekl mozek a trávicí ústrojí. Po deseti dnech muž zemřel.

Radikálové si mnuli ruce a označili pokus za úspěšný. Zvažovali také, že látku nasadí v některém z útoků, měla totiž vyřešit jejich "problémy". Testy ale probíhali i na jiných bázích.

 Jinému z vězněných můžu napíchali islamisté do ruky sloučeninu na bázi nikotinu, o níž tvrdili, že k ní nemají protilátku. Muž upadl do bezvědomí a za hodinu zemřel.

Související

Donald Trump Komentář

Donald Trump: Zrádce, co hází zodpovědnost za své chyby na jiné

Současný šéf Bílého domu Donald Trump je mnohé; extrémně bohatý realitní magnát, charismatický řečník, neústupný konzervativec – a především zrádce. Jeho zahraniční politika připomíná krupiéra, který zamíchá karty, rozdá je – a pak se jen baví tím, jak se ostatní hráči zoufale snaží poradit se svou hromádkou. Hlavní cíl? Nenést tíhu vlastních rozhodnutí.

Více souvisejících

Tálibán Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů

Ukrajina a Rusko během tří dnů uskutečnily dosud největší výměnu válečných zajatců od začátku války. Prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli oznámil, že byl dokončen poslední krok výměny „1000 za 1000“ – na svobodu se vrátili i poslední z 303 ukrajinských zajatců, které mělo Rusko v rámci dohody propustit.

včera

Švédský tým na MS v hokeji

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa

V napínavém souboji o třetí místo mistrovství světa v ledním hokeji si Švédsko nakonec před zaplněnou Avicii Arenou pojistilo bronzové medaile, když porazilo houževnatý dánský výběr 6:2. Tři korunky dominovaly především ve druhé a třetí třetině, zatímco Dánové ani přes velkou bojovnost nedokázali odvrátit porážku.

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet

Evropská unie čelí stále naléhavější bezpečnostní výzvě, kterou dlouho přehlížela: rozsáhlému podílu čínských firem na správě a vlastnictví více než 30 přístavů po celé Evropě. Zatímco v minulosti byly tyto investice vítány jako vítaný příliv kapitálu a příležitost pro modernizaci infrastruktury, dnes se stále častěji ukazuje, že přítomnost čínských firem v klíčových logistických uzlech představuje strategické riziko pro celou evropskou bezpečnost.

včera

Jana Maláčová

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí a současná členka SOCDEM Jana Maláčová se rozhodla podělit o velmi osobní informaci. Na sociální síti X (dříve Twitter) otevřeně přiznala, že v posledních měsících čelí onkologickému onemocnění. Ve svém příspěvku uvedla, že nosí paruku – ne však jako módní doplněk, ale kvůli následkům náročné léčby.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?

Z východní Ukrajiny, kde se v posledních měsících boje soustředí především na město Pokrovsk a jeho okolí, přichází zvláštní ticho. Není to klid před bouří, ale spíše napjaté ticho plné otázek, které si vojáci i obyvatelé pokládají častěji než dříve: může být nadcházející návrh na mírová jednání s Ruskem počátkem konce války, která trvá již třetím rokem?

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině

Ruská armáda podle nejnovějších zpráv zřejmě dokončuje finální testy své nejmodernější hypersonické zbraně RS-26 „Orešnik“. Tento vývoj vyvolává obavy, že Kreml se připravuje na nový masivní úder proti Ukrajině, jenž by mohl zásadně změnit průběh konfliktu. Upozorňuje na to americký vojenský analytik Brandon J. Weichert v článku pro deník The Washington Times, který vychází z informací ukrajinského serveru Militarnyi a portálu Defence-Blog.com.

včera

včera

včera

24. května 2025 21:41

Dovoz a vývoz zboží

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel

Evropská unie vyzvala Spojené státy k vzájemnému respektu v obchodních vztazích poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením 50% cla na veškeré zboží dovážené z EU. Brusel zároveň varoval, že je připraven hájit své zájmy, pokud dojde k eskalaci obchodního napětí.

24. května 2025 21:04

24. května 2025 20:30

Elon Musk

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu

Americký marketingový expert Scott Galloway označil zapojení Elona Muska do vládních škrtů ve službách administrativy Donalda Trumpa za „jeden z největších případů zničení značky v dějinách“. Na páteční epizodě populárního podcastu Pivot, který Galloway spolumoderuje, uvedl, že Musk odcizil jádro své zákaznické základny tím, že se politicky přiblížil lidem, kteří o elektromobily nemají zájem.

24. května 2025 19:21

plynovod Nord Stream 2

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce

Evropská unie připravuje další kolo sankcí namířených proti Rusku, jehož cílem je vyvinout větší tlak na Moskvu kvůli pokračující válce proti Ukrajině. Podle informací agentury Bloomberg zvažuje Brusel mimo jiné odpojení více než 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT, snížení cenového stropu na ruskou ropu a zákaz plynovodů Nord Stream.

24. května 2025 18:05

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství

Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy