Stockholmská krvavá lázeň? Korunovační párty se změnila v masakr

Rudá svatba patří k nejznámějším a nejdrastičtějším scénám populárního seriálu Hra o trůny, v historii ale najdeme neméně krvavé slavnosti. V případě Švédska sice nešlo o svatbu, ale o oslavu korunovace krále Kristiána, to ale neznamená, že by šlo u událost méně krvavou. Vypovídá o tom už samotný název, který ji historici dali – Stockholmská krvavá lázeň.

Historie severských států je poměrně komplikovaná a hodně ovlivnila i vývoj, který vedl k sledovanému masakru. Základ celého příběhu spočívá v ustanovení Kalmarské unie – personální spojením království Dánského, Norského a Švédského pod jediným vládcem. Vznikl tak jeden z největších státních útvarů té doby. Ovšem Kalmarskou unii sužovala řada problémů a měla velmi daleko k jednotě. Část švédské šlechty byla pro unii (arcibiskup Gustav Trolle) a druhá část proti ní (Sten Sture a jeho příznivci). Mezi těmito frakcemi dokonce vypukl ozbrojený konflikt.

Dánskému králi Kristiánovi, který byl v čele Kalmarské unie ale záhy přetekl pohár trpělivosti a rozhodl se vzpoury razantně ukončit – jenomže se mu to nepovedlo. Napoprvé byl poražen, když se snažil osvobodit arcibiskupa Trolleho obleženého v pevnosti Staket, napodruhé ho Sten Sture porazil v bitvě u Brannkyrke. Až po bitvě u Bogesundu, kde byl Sven Sture smrtelně zraněn, se Kristiánovi podařilo porazit vzbouřeneckou armádu – a to zejména díky velkému počtu najatých žoldnéřů z Německa, Francie a Skotska.

Král předpokládal, že zbytky povstání rychle dorazí, ale opětovně se přepočítal. Velení rebelů se ujala manželka Svena Stureho, Kristýna a vzbouřenci pod jejím velením dlouho odolávali dánským vojskům.  Ani poté, co byli švédští vzbouřenci poraženi v poli neměl dánský král vyhráno, protože Kristýna se stáhla do dobře opevněného Stockholmu, který dánskému obléhání odolával až do zimy.

V ten moment se situace začala obracet ve prospěch Švédů, protože zatímco město bylo na obléhání dobře připraveno a zásobeno, dánská armáda na tom byla podstatně hůře a nemohla si dovolit pokračovat v obléhání i přes zimu. Dánský král proto vyslal diplomaty, aby dojednali smír. Nabídl přitom velmi velkorysé podmínky – úplnou amnestii vzbouřencům a pro hlavní vůdce dokonce odměnu v podobě pozemků.

Vzbouřenci byli vyčerpáni z neustálých bojů, a tak není žádný div, že na podmínky přistoupili. Podle dohody se měla dánská armáda stáhnout výměnou za uznání vlády Kristiána nad Švédskem, vzbouřenci si ale vymínili, že král bude dodržovat všechna stará privilegia. Kristián se měl za rok vrátit, aby mohl být ve Stockholmu řádně korunován, a tak se o rok později i stalo. Po korunovaci to vypadalo, že je usmíření úplné a staré křivdy byly zapomenuty, a tak se nikdo nezdráhal přijít na soukromý banket. Hodování ale rozhodně nemělo být hlavním bodem programu.

Bývalé rebely nechal Kristián pozatýkat a během následujících dnů probíhalo krvavé divadlo – postupně všechny uvězněné poslal na popraviště. Podle všeho to bylo přes 80 lidí (slavná staroměstská exekuce po Bílé hoře si vystačila s třiceti), mezi nimi šlechtice i nejbohatší stockholmské radní. Jako záminka Kristiánovi posloužilo obvinění z hereze a úkladů proti králi a církvi, což bylo v době počátků reformace velmi citlivé téma. Ale je celkem jasné, že hlavním motivem byla bohapustá pomsta na vzbouřencích. Svědčí o tom i krkolomné a protiřečící pokusy krále popravy vysvětlit. Zatímco papeži masakr vysvětloval přehnanou horlivostí svých vojáků, před domácí šlechtou se bránil poukazem na herezi rebelů a hrozící papežský interdikt.

Od drastického divadla si Kristián sliboval zastrašení Švédů od dalších pokusů o nezávislost na Dánsku, ale i v tomto ohledu se král přepočítal. Krvavé popravy podnítily jen další vzpouru, a nakonec vedly k osamostatnění Švédska. Ba co víc, po desetiletí se staly záminkou k soupeření mezi Dánském a Švédskem, které v 17. století po třicetileté válce vedlo k dominanci Švédska v baltském prostoru.

Související

Rozrušené děti si u školy vyzvedávali rodiče.

Americké tajné služby nás sledují? Česká policie od nich měla dostat echo o střelci na školách

Policie zadržela 16letého mladíka, který vyhrožoval, že vystřílí blíže neurčené české školy. Není prvním a zřejmě ani posledním, kdo dává na sociální média takováto varování. Takovýchto příspěvků jsou na sociálních sítí desítky. Většinou je píší dívky, poukazuje server TN.cz. Informace o střelci se měla k české policii dostat od amerických tajných služeb.

Více souvisejících

masakr Švédsko dánsko popravy seriál Hra o trůny (HBO) historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy