Stockholmská krvavá lázeň? Korunovační párty se změnila v masakr

Rudá svatba patří k nejznámějším a nejdrastičtějším scénám populárního seriálu Hra o trůny, v historii ale najdeme neméně krvavé slavnosti. V případě Švédska sice nešlo o svatbu, ale o oslavu korunovace krále Kristiána, to ale neznamená, že by šlo u událost méně krvavou. Vypovídá o tom už samotný název, který ji historici dali – Stockholmská krvavá lázeň.

Historie severských států je poměrně komplikovaná a hodně ovlivnila i vývoj, který vedl k sledovanému masakru. Základ celého příběhu spočívá v ustanovení Kalmarské unie – personální spojením království Dánského, Norského a Švédského pod jediným vládcem. Vznikl tak jeden z největších státních útvarů té doby. Ovšem Kalmarskou unii sužovala řada problémů a měla velmi daleko k jednotě. Část švédské šlechty byla pro unii (arcibiskup Gustav Trolle) a druhá část proti ní (Sten Sture a jeho příznivci). Mezi těmito frakcemi dokonce vypukl ozbrojený konflikt.

Dánskému králi Kristiánovi, který byl v čele Kalmarské unie ale záhy přetekl pohár trpělivosti a rozhodl se vzpoury razantně ukončit – jenomže se mu to nepovedlo. Napoprvé byl poražen, když se snažil osvobodit arcibiskupa Trolleho obleženého v pevnosti Staket, napodruhé ho Sten Sture porazil v bitvě u Brannkyrke. Až po bitvě u Bogesundu, kde byl Sven Sture smrtelně zraněn, se Kristiánovi podařilo porazit vzbouřeneckou armádu – a to zejména díky velkému počtu najatých žoldnéřů z Německa, Francie a Skotska.

Král předpokládal, že zbytky povstání rychle dorazí, ale opětovně se přepočítal. Velení rebelů se ujala manželka Svena Stureho, Kristýna a vzbouřenci pod jejím velením dlouho odolávali dánským vojskům.  Ani poté, co byli švédští vzbouřenci poraženi v poli neměl dánský král vyhráno, protože Kristýna se stáhla do dobře opevněného Stockholmu, který dánskému obléhání odolával až do zimy.

V ten moment se situace začala obracet ve prospěch Švédů, protože zatímco město bylo na obléhání dobře připraveno a zásobeno, dánská armáda na tom byla podstatně hůře a nemohla si dovolit pokračovat v obléhání i přes zimu. Dánský král proto vyslal diplomaty, aby dojednali smír. Nabídl přitom velmi velkorysé podmínky – úplnou amnestii vzbouřencům a pro hlavní vůdce dokonce odměnu v podobě pozemků.

Vzbouřenci byli vyčerpáni z neustálých bojů, a tak není žádný div, že na podmínky přistoupili. Podle dohody se měla dánská armáda stáhnout výměnou za uznání vlády Kristiána nad Švédskem, vzbouřenci si ale vymínili, že král bude dodržovat všechna stará privilegia. Kristián se měl za rok vrátit, aby mohl být ve Stockholmu řádně korunován, a tak se o rok později i stalo. Po korunovaci to vypadalo, že je usmíření úplné a staré křivdy byly zapomenuty, a tak se nikdo nezdráhal přijít na soukromý banket. Hodování ale rozhodně nemělo být hlavním bodem programu.

Bývalé rebely nechal Kristián pozatýkat a během následujících dnů probíhalo krvavé divadlo – postupně všechny uvězněné poslal na popraviště. Podle všeho to bylo přes 80 lidí (slavná staroměstská exekuce po Bílé hoře si vystačila s třiceti), mezi nimi šlechtice i nejbohatší stockholmské radní. Jako záminka Kristiánovi posloužilo obvinění z hereze a úkladů proti králi a církvi, což bylo v době počátků reformace velmi citlivé téma. Ale je celkem jasné, že hlavním motivem byla bohapustá pomsta na vzbouřencích. Svědčí o tom i krkolomné a protiřečící pokusy krále popravy vysvětlit. Zatímco papeži masakr vysvětloval přehnanou horlivostí svých vojáků, před domácí šlechtou se bránil poukazem na herezi rebelů a hrozící papežský interdikt.

Od drastického divadla si Kristián sliboval zastrašení Švédů od dalších pokusů o nezávislost na Dánsku, ale i v tomto ohledu se král přepočítal. Krvavé popravy podnítily jen další vzpouru, a nakonec vedly k osamostatnění Švédska. Ba co víc, po desetiletí se staly záminkou k soupeření mezi Dánském a Švédskem, které v 17. století po třicetileté válce vedlo k dominanci Švédska v baltském prostoru.

Související

Rozrušené děti si u školy vyzvedávali rodiče.

Americké tajné služby nás sledují? Česká policie od nich měla dostat echo o střelci na školách

Policie zadržela 16letého mladíka, který vyhrožoval, že vystřílí blíže neurčené české školy. Není prvním a zřejmě ani posledním, kdo dává na sociální média takováto varování. Takovýchto příspěvků jsou na sociálních sítí desítky. Většinou je píší dívky, poukazuje server TN.cz. Informace o střelci se měla k české policii dostat od amerických tajných služeb.

Více souvisejících

masakr Švédsko dánsko popravy seriál Hra o trůny (HBO) historie

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy