Rudá svatba patří k nejznámějším a nejdrastičtějším scénám populárního seriálu Hra o trůny, v historii ale najdeme neméně krvavé slavnosti. V případě Švédska sice nešlo o svatbu, ale o oslavu korunovace krále Kristiána, to ale neznamená, že by šlo u událost méně krvavou. Vypovídá o tom už samotný název, který ji historici dali – Stockholmská krvavá lázeň.
Historie severských států je poměrně komplikovaná a hodně ovlivnila i vývoj, který vedl k sledovanému masakru. Základ celého příběhu spočívá v ustanovení Kalmarské unie – personální spojením království Dánského, Norského a Švédského pod jediným vládcem. Vznikl tak jeden z největších státních útvarů té doby. Ovšem Kalmarskou unii sužovala řada problémů a měla velmi daleko k jednotě. Část švédské šlechty byla pro unii (arcibiskup Gustav Trolle) a druhá část proti ní (Sten Sture a jeho příznivci). Mezi těmito frakcemi dokonce vypukl ozbrojený konflikt.
Dánskému králi Kristiánovi, který byl v čele Kalmarské unie ale záhy přetekl pohár trpělivosti a rozhodl se vzpoury razantně ukončit – jenomže se mu to nepovedlo. Napoprvé byl poražen, když se snažil osvobodit arcibiskupa Trolleho obleženého v pevnosti Staket, napodruhé ho Sten Sture porazil v bitvě u Brannkyrke. Až po bitvě u Bogesundu, kde byl Sven Sture smrtelně zraněn, se Kristiánovi podařilo porazit vzbouřeneckou armádu – a to zejména díky velkému počtu najatých žoldnéřů z Německa, Francie a Skotska.
Král předpokládal, že zbytky povstání rychle dorazí, ale opětovně se přepočítal. Velení rebelů se ujala manželka Svena Stureho, Kristýna a vzbouřenci pod jejím velením dlouho odolávali dánským vojskům. Ani poté, co byli švédští vzbouřenci poraženi v poli neměl dánský král vyhráno, protože Kristýna se stáhla do dobře opevněného Stockholmu, který dánskému obléhání odolával až do zimy.
V ten moment se situace začala obracet ve prospěch Švédů, protože zatímco město bylo na obléhání dobře připraveno a zásobeno, dánská armáda na tom byla podstatně hůře a nemohla si dovolit pokračovat v obléhání i přes zimu. Dánský král proto vyslal diplomaty, aby dojednali smír. Nabídl přitom velmi velkorysé podmínky – úplnou amnestii vzbouřencům a pro hlavní vůdce dokonce odměnu v podobě pozemků.
Vzbouřenci byli vyčerpáni z neustálých bojů, a tak není žádný div, že na podmínky přistoupili. Podle dohody se měla dánská armáda stáhnout výměnou za uznání vlády Kristiána nad Švédskem, vzbouřenci si ale vymínili, že král bude dodržovat všechna stará privilegia. Kristián se měl za rok vrátit, aby mohl být ve Stockholmu řádně korunován, a tak se o rok později i stalo. Po korunovaci to vypadalo, že je usmíření úplné a staré křivdy byly zapomenuty, a tak se nikdo nezdráhal přijít na soukromý banket. Hodování ale rozhodně nemělo být hlavním bodem programu.
Bývalé rebely nechal Kristián pozatýkat a během následujících dnů probíhalo krvavé divadlo – postupně všechny uvězněné poslal na popraviště. Podle všeho to bylo přes 80 lidí (slavná staroměstská exekuce po Bílé hoře si vystačila s třiceti), mezi nimi šlechtice i nejbohatší stockholmské radní. Jako záminka Kristiánovi posloužilo obvinění z hereze a úkladů proti králi a církvi, což bylo v době počátků reformace velmi citlivé téma. Ale je celkem jasné, že hlavním motivem byla bohapustá pomsta na vzbouřencích. Svědčí o tom i krkolomné a protiřečící pokusy krále popravy vysvětlit. Zatímco papeži masakr vysvětloval přehnanou horlivostí svých vojáků, před domácí šlechtou se bránil poukazem na herezi rebelů a hrozící papežský interdikt.
Od drastického divadla si Kristián sliboval zastrašení Švédů od dalších pokusů o nezávislost na Dánsku, ale i v tomto ohledu se král přepočítal. Krvavé popravy podnítily jen další vzpouru, a nakonec vedly k osamostatnění Švédska. Ba co víc, po desetiletí se staly záminkou k soupeření mezi Dánském a Švédskem, které v 17. století po třicetileté válce vedlo k dominanci Švédska v baltském prostoru.
Související
Novodobé hajlování? Extremisté převzali nový symbol, používá ho celý svět
Americké tajné služby nás sledují? Česká policie od nich měla dostat echo o střelci na školách
masakr , Švédsko , dánsko , popravy , seriál Hra o trůny (HBO) , historie
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák