Existují čtyři živly voda, země, vzduch a oheň. A všechny vás dokážou spolehlivě zabít. Na planetě jsou stále místa, kterým je lepší se vyhnout. A které byly největší přírodní katastrofy, které zasáhli svět?
Voda
Vodní živel patří k těm nejzáludnějším. Často se stává, že po přívalových deštím utonou neopatrní lidé během bleskových povodní na poušti. Povodně jsou častým nebezpečím, ale povodeň z roku 1931 na řece Jang-c’-ťiang jen tak nic nepřekoná. Díky silné sněhové nadílce toho roku se asijský veletok rozvodnil natolik, že zaplavil území obývané 54 miliony lidmi (asi ¼ tehdejší čínské populace) a způsobil smrt 3,7 milionu lidí.
Ve velikém nebezpečí můžete být, i když žijete na pobřeží moří a oceánů. Asi nejnebezpečnějším je v tomto směru Pacifik. Každoročně se v něm vytvoří 71% všech vln tsunami. Ta největší a nejvražednější udeřila poměrně nedávno. Tsunami z roku 2004 zasáhla celkem 15 zemí a měla celkem 280 000 obětí. Vedle toho stoupá i díky tání ledovců hladina oceánů.
První, koho by tento efekt, měl ohrozit na životě, jsou obyvatelé Malediv.
Pokud se plavíte po mořích, je zde stále velké nebezpečí smrti. Ročně v důsledku námořních katostrof zahyne kolem 1000 námořníků.
Země
V českých zemích naprosto neznámý zabiják. Přesto zemětřesení mívají často nejvíce obětí ze všech přírodních katastrof. Zatím v historii největší zaznamenané zemětřesení zasáhlo v roce 1556 provincii Šen-si v Číně, při kterém zahynulo 800 000 lidí.
Předpokládá se, že k daleko větší katastrofě by došlo, pokud by se k životu probudil tektonicky zlom San Andreas. Ten se táhne 1200 kilometrů po pobřeží USA pod San Franciscem a 65 kilometrů od Los Angeles. Pokud by došlo u něj k výrazné aktivitě, mohlo by následné zemětřesení mít až 10 stupňů Richterovy škály, oddělit Kalifornii od USA a vyvolat tsunami v celém Pacifiku.
Podceňované jsou také sesuvy půdy. Zatím největší počet úmrtí si vyžádala série sesuvů půdy v roce 1920 v Číně. Podle odhadů mělo pod sesuvy zahynout přes 100 000 lidí.
Vzduch
I vzduch vás může spolehlivě zabít. Dvě nejvražednější místa se nacházejí v Africe. Jezera Nyos v Kamerunu a Kivu ve Rwandě leží totiž nad místy s vysokou tektonickou aktivitou a hromadí se pod nimi oxid dusičitý. Ten někdy unikne v obrovském množství. Během 80. let u jezera Nyos zahynulo při dvou událostech 1500 a 3500 lidí. Dnes jsou obě jezera sledována a plyn je odváděn. Navíc byly na nich postaveny elektrárny, které využívají termální energii z nich. Vražedné nebezpečí se změnilo v užitek pro oba kraje.
Velmi nebezpečné jsou i cyklony, hurikány a tajfuny. Největší člověkem zaznamenaným cyklonem byl ten z roku 1970. V Bangladéši při něm zahynulo 500 000 lidí. V Jižní Americe a především v Hondurasu řádil v roce 1998 hurikán Mitch. Ten za sebou zanechal smutný rekord 11 000 mrtvých a největší atmosférické poruchy dosud zaznamenané člověkem. Největší tajfunem se pak stala Vera, která zasahla Japonsko v roce 1958. Zabila 5000 lidí a 1,5 milionu obyvatel japonských ostrovů se ocitlo bez střechy nad hlavou.
Problémy může způsobit nejen příliš studený, ale i příliš teplý vzduch. Za největší zimu století je označována zima 1708-1709, kdy v mnohých regionech Evropy měly teploty klesnout pod mínus 30 stupňů celsia. Zamrzla například i Benátská laguna. Výsledkem bylo 600 000 mrtvých, kteří tuto zimu nepřežili. Největší vlna veder pak Evropu zasáhla v roce 2003, kdy například na jinak chladném severu Francie bylo po sedm dní za sebou nad 40 stupňů celsia. Vedro si v Evropě vyžádalo na 70 000 obětí.
Oheň
Ač je to překvapivé oheň, tedy vulkanická činnost, patří zřejmě k nejméně vražedným živlům. Podle výpočtů vědců a historiků za posledních 400 let při erupcích vulkánů zahynulo pouze 200 000 lidí. Zatím největší zaznamenanou erupcí je výbuch Indonéského vulkánu Tambora na ostrově Sumbawa, který zapříčinil v roce 1815 smrt 70 000 lidí. Díky prachu z erupce pak byl po celém světě „rok bez léta“. I dnes jsou sopky velkým nebezpečím. Neapol je jen 6 kilometrů od Vesuvu a na Sumbawě dnes žije 1,5 milionu lidí.
Související

Extrémní počasí si za 50 let vyžádalo dva miliony mrtvých, způsobilo škody za biliony dolarů

Přírodní katastrofy letos způsobily výrazně nadprůměrné škody
katastrofy , Itálie (Benátky) , Čína , planeta Země , Sopka Etna
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 28 minutami

Írán předvedl dron, který údajně předčí veškerou konkurenci v doletu
před 1 hodinou

Nizozemsko potvrdilo ukončení těžby na největším plynovém poli ke konci září
před 2 hodinami

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC
před 2 hodinami

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů
před 3 hodinami

Le Penová vrací Evropskému parlamentu 330 000 za fitkivní zaměstnance. Splácí i ruské dluhy
před 4 hodinami

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu
před 4 hodinami

Česká pošta propustí do konce roku téměř 300 lidí. Chce ušetřit stovky milionů
před 4 hodinami

Babiš označil Fialu za "plyšového mimoně". Poslanci se ke schválení konsolidačního balíčku nedostali
před 5 hodinami

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží
před 6 hodinami

Ukrajinská vojska prolomila poslední linii obrany. Ruskou okupační armádu trhají napůl
před 7 hodinami

ZOO Praha smutní. Onemocnění lední medvědice Berty bylo neléčitelné
před 8 hodinami

Ukrajina dál proráží blokádu Černého moře. Čornomorsk opustila další loď plná obilí
před 8 hodinami

Policie obvinila muže, který v Brně pobodal školačku. O cizince nejde
před 9 hodinami

Čína v OSN opět ukázala dvojí tvář. Na pozadí podpory Ruska žádá ukončení bojových operací na Ukrajině
před 9 hodinami

Nehodě autobusu zabránil duchapřítomný řidič. Policie hledá svědky
před 10 hodinami

Aktivistka z Poslední generace si v Německu odsedí osm měsíců. Soud byl nekompromisní
před 10 hodinami

Co bude s Karabachem? Mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem proběhly první rozhovory
před 11 hodinami

Starosta a exposlanec Jan Birke zažívá rodinnou tragédii. Zemřela mu nejmladší dcera
před 11 hodinami

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, řekl Duda. Vyjádření premiéra prý bylo pochopeno špatně
před 11 hodinami
Zemřel úspěšný dramaturg a scénárista Václav Šašek
Ve věku 89 let zemřel dramaturg a scénárista Václav Šašek, jehož práce je spojená zejména s takzvanou českou novou vlnou v 60. letech minulého století. Držitel Českého lva by příští měsíc oslavil kulaté 90. narozeniny.
Zdroj: Jan Hrabě