Lze masového vraha poznat podle profese? Ano, tvrdí vědci. Na koho si dát pozor?

Většina z nás je naštěstí zná jen z filmů nebo knih. Řeč je o sériových vrazích. Někteří si možná vzpomenou na legendárního Jacka Rozparovače nebo ďábelského krejčího Buffalo Billa.

Sérioví vrazi patří mezi nejobávanější zločince. Tito sadističtí psychopati ale často dokáží působit dojmem normálních, zákona dbalých občanů. Jejich chladnokrevnost je tudíž velmi nebezpečná. Existuje ale způsob jak je odhalit dříve, než bude pozdě?

Kanadský spisovatel a kriminolog Michael Arntfield nedávno sepsal svou novou knihu, jež se právě na sériové vrahy zaměřuje. Připomíná v ní známý fakt, že sérioví vrazi často navenek působí zcela normálně a mezi jednotlivým vraždami chodí do zaměstnání jako kdokoliv z nás.

Autor se proto rozhodl projít spoustu záznamů a dokumentů aby zjistil, která zaměstnání masového vrahy přitahují. Někteří z nich přitom prošli více profesí. Například známý vrah z Golden State byl dokonce policistou a po jistou dobu pracoval i v armádě.

V kterých profesích se tedy podle Arntfieldových zjištění pohybovalo nejvíce masových vrahů? Na seznamu se objevuje například letecký mechanik, švec nebo čalouník autopotahů. Pozor byste si měli dát i zahradníky nebo řidiče kamiónů.

Někteří masoví vrazi pracovali také jako obsluha benzínové pumpy a nebo se živili jako hoteloví portýři. Výjimkou ale nejsou ani již zmínění policisté a vojáci. Arntfield v rozhovoru pro web IFLScience tvrdí, že vztah mezi masovými vrahy a těmito profesemi je jasně patrný.

Co je ale k těmto povoláním tolik přitahuje? Podle autora knihy je to kombinace moci a relativní volnosti, které tyto profese poskytují. Někteří psychicky narušení vrazi mohou ve zmíněných povoláních najít i sexuální uspokojení.

"Mechanofílie (stav kdy dotyčný vidí automobily, motory a další stroje jako sexuální objekty) úzce souvisí například s nekfrofilií. Nekrofilní vrah si tak bude hledat práci jako mechanik, protože ho taková práce bude uspokojovat i sexuálně." říká Arntfield.

Související

Rozrušené děti si u školy vyzvedávali rodiče.

Zbraně? Ale vůbec ne. USA mají úplně jiný problém

Analýza – Poslední týdny přinesly z Ameriky dvě zprávy, ze kterých našince mrazí. Při masové střelbě v synagoze v Pittsburghu bylo zabito 11 lidí a v baru Thousand Oaks v Kalifornii 12. a Amerika se opět ptá na to, jak podobným masakrům zabránit. A opět se rozhořela debata o držení zbraní.

Více souvisejících

Masoví vrazi zaměstnání psychologie zajímavosti Vraždy v USA

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 49 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy