Jak Britové zkoumali UFO? Neberte to na lehkou váhu, varoval důstojník RAF

Fanoušci kultovního seriálu Akta X moc dobře vědí, že pravda je někde venku. A nemusí tím být nutně myšlen daleký vesmír. Možná se důkazy o existenci mimozemských civilizací ukrývají v doposud tajných vládních dokumentech.

Britská vláda nedávno řadu takových dokumentů odtajnila. Pocházejí z 90. let, tedy z doby kdy byl hlášen vysoký počet údajný pozorování UFO. Ufologická atmosféra byla tehdy ještě přiživována padesátým výročím od událostí v americkém Roswellu a obrovskou popularitou již zmíněného seriálu Akta X

Odtajněné dokumenty pro televizi Fox komentoval britský odborník na danou problematiku David Clarke. Podle něj obsahují listiny mnoho zajímavých informací. "Britské úřady v 90. letech nevěděly, co si s problematikou počít. Stěžují si, že národ je posedlý fenoménem UFO." říká.

Listiny mají celkem přes 2500 stránek. Části textu jsou sice začerněny cenzorem, zbytek ale vypráví fascinující příběh o přístupu, jaký britská vláda v polovině 90. let zastávala vůči pozorování UFO. Fenomén ji zastihl nepřipravenou.

Z dokumentů také plyne, že někteří vysocí důstojníci britské armády nebrali pozorování vůbec na lehkou váhu. Když britská armáda přijala směrnici, na jejímž základě se měli britští vojáci soustředit na (dle názoru velitelů) důležitější věci než je UFO, jeden letecký důstojník například silně protestoval.

"Poslal nadřízeným dopis v němž píše, že by armáda a RAF neměly brát pozorování na lehkou váhu. Prý ještě nebyla dostatečně vysvětlena pozorování ze 70. let. Nikdo prý nemůže s jistotou říct, že nejde o bezpečnostní ohrožení země." popisuje Clarke.

Nadřízení jej ale příliš neposlouchali. Nechali si nejdříve zpracovat analýzu oněch pozorování, které nazývali UAP (Unidentified Aerial Phenomena nebo neidentifikované létající jevy). Na základě této zprávy dospěli k názoru, že UFO jsou povětšinou vzácné přírodní jevy.

To vedlo k výraznému utlumení zájmu britského ministerstva obrany o fenomén UFO. Jeho zkoumání bylo nejdříve na přelomu století postupně snižováno, v roce 2009 bylo ukončeno úplně. Peníze byly potřeba jinde a armáda měla jiné priority než honit po obloze mimozemšťany.

"Všechny naše dokumenty týkající se sledování UFO již byly nebo brzy budou zveřejněny. Britské ministerstvo obrany nemá žádný názor na existenci mimozemského života a nadále neprovádí žádný výzkum nebo sledování neidentifikovaných létajících objektů." stojí v prohlášení britského ministerstva obrany.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Armáda U.K. zajímavosti Příroda mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

včera

Lewis Hamilton poprvé ve voze Ferrari Prohlédněte si galerii

Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi

Lewis Hamilton, hvězda Formule 1, poprvé zažil atmosféru stáje Ferrari. Na soukromém okruhu Fiorano usedl do vozu SF-23 z ročníku 2023, přičemž jeho jízda byla sledována věrnými fanoušky Tifosi. Tento okamžik znamenal začátek nové etapy v jeho závodní kariéře. 

včera

včera

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

včera

včera

včera

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

včera

včera

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

včera

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

včera

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

včera

včera

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

včera

včera

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

včera

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy