Přeci jen nebudeme ve vesmíru sami, říkají vědci. Vede je k tomu nový objev

Durham - Jsme ve vesmíru sami? Otázka, kterou si lidstvo klade již po velmi dlouhou dobu. Temný a nekonečný vesmír podněcuje naši představivost a mnoha lidem se tak zdá nemožné, aby byl prázdný.

Toto téma inspirovalo i nekonečnou řadu režisérů, dokumentaristů a autorů sci-fi literatury. V neposlední řadě se mu samozřejmě věnují i ti nejpovolanější – vědci. Ti teď přišli se zajímavým objevem. Že bychom přeci jenom nebyli ve vesmíru sami?

Vědci totiž zjistili nové zajímavé poznatky o tzv. temné energii. Ta je obsažena v našem vesmíru a věřilo se, že právě její ideální množství které se v něm nachází dovoluje planetám a hvězdám se správně rozvíjet. S jiným množstvím takové energie neměl být rozvoj planet možný.

Výzkumníci z univerzity v britském Durhamu teď ale tvrdí, že planety by se mohly rozvíjet a i ve vesmírech, kde je hodnota temné energie stokrát větší, než je tomu v tom našem. Poznatky vycházejí z teorie tzv. multivesmírů, jenž je známa od poloviny 80. let.

"Formování hvězd ve vesmíru je soubojem mezi gravitací a temnou energií. Obě síly proti sobě působí navzájem." říká profesor Richard Bower z durhamské univerzity. "Podle našich simulací jsme teď zjistili, že i ve vesmíru s mnohem větším množstvím temné energie se mohou formovat hvězdy.".

Vědci tak revokují po léta zakořeněná přesvědčení, že možnost vzniku hvězd je přímo závislá na množství temné energie v daném vesmíru. "Zjistili jsme, že i kdyby ve vesmíru bylo energie mnohem více nebo naopak mnohem méně, stejně se mohou bez problémů tvořit planety." potvrzuje Bower.

Ten také tvrdí, že díky vzájemnému působení sil bude vesmír nadále expandovat. "Tím bude tvořit multivesmír, nekonečné množství dalších vesmíru. A někde v nich mohou být planety jako Země, s životaschopnými druhy jako jsou lidé." říká.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir Vědci gravitace planeta Země mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy