Nenávist Rudolfa II. a Matyáše? České království to šeredně odskákalo

Slavný mecenáš umění Rudolf II. neměl žádné legitimní potomky, což otevíralo dveře k trůnu jeho mladšímu bratrovi. Po takové příležitosti zatoužil nejeden druhorozený syn. Avšak jen zlomku z nich se taková možnost naskytla a skutečně jen pár vyvolených ji dokázalo skutečně zrealizovat, jedním z nich byl i Matyáš Habsburský.

Rudolf II. patří zcela jistě mezi nejoblíbenější české panovníky z plejády habsburských králů. Tím, že svůj dvůr přesunul, jako jediný z nich z Vídně do Prahy učinil nejen symbolické gesto, ale uvadající metropoli českého státu tím opět pozvedl mezi města, která na evropské mapě něco znamenají. Nebýt turbulentních let třicetileté války, zapsal by se do českých dějin Rudolf II. ještě pozitivněji. Jeho sbírka uměleckých předmětů neměla v historii obdoby. Bohužel ji rozkradla švédská armáda a tak na celou řadu kuriozit, původně patřící české koruně, se můžeme akorát jezdit dívat do Stockholmu. Jako mecenáš kultury, a dá se říci i vědy, neměl Rudolf II. konkurenci, ale v politických záležitostech se spíše utápěl.

Ambiciózní mladší bratr

Rudolfův mladší bratr Matyáš byl jiného ražení, což není žádný div oproti podivínovi Rudolfovi, který pravděpodobně trpěl maniodepresivní psychózou. Také díky Rudolfovu zdravotnímu stavu, krom maniodepresie si později svým životním stylem uhnal i syfilis, arcivévoda Matyáš začal pomýšlet na královskou korunu. Rudolfův stav se zdál kriticky kolem roku 1606 a Matyáš vycítil příležitost, sešel se s dalšími členy habsburského rodu ve Vídni, kde bylo dohodnuto jeho nástupnictví a také to, že má být hlavním reprezentantem rodu ve střední Evropě. Na tomto místě je nutné připomenout, že na počátku 17. století nebylo centrum habsburské moci ani tolik ve Vídni nebo Praze, ale v Madridu, kde sídlila španělská větev Habsburků, která ovládala tehdejší největší evropské kolonie a stále ještě měla určitý vliv i v části bohatého Nizozemí.

 Vraťme se ale k bratrskému sporu ve středoevropské monarchii. Rudolfův stav se záhy po začátcích jednání zlepšil a možnost převzetí trůnu pro Rudolfovu nesvéprávnost se rozplynula. Matyášovi táhlo na padesát a usoudil, že se bude muset ujmout vlastní iniciativy, jinak by se vysněného titulu taky nemusel dožít. Využil křehké mezinárodní situace na východě soustátí, kde panoval nestabilní mír s Osmanskou říší po několika porážkách habsburských vojsk. Bez souhlasu právoplatného uherského panovníka Rudolfa, svolal Matyáš uherský zemský sněm, kde se mu tamější šlechtu podařilo přesvědčit, že Rudolf plánuje další válku s Turky, o kterou na jihovýchodě země neměl nikdo zájem.

Jak moc měli čeští stavové rádi Rudolfa II.?

Rakouské a uherské země vyhlásily konfederaci – obraný spolek proti komukoliv, kdo by chtěl narušit stávající stav včetně císaře Rudolfa II., čímž také předznamenali pozdější svržení panovníka českými stavy během jejich povstání na úvod třicetileté války. Teď však ještě čeští stavové stojí za Rudolfem sídlícím v Praze, a to ze zcela zištných důvodů. Katolík Rudolf musí poníženě přijmout roku 1609 tzv. Rudolfův majestát potvrzující náboženské svobody v českých zemích.

Rudolf však věděl o Matyášových ambicích na českou královskou korunu, a tak se spojil se svým synovcem pasovským biskupem Leopoldem. Do Čech vstoupilo na Rudolfovo pozvání vojsko pasovských, obsadilo České Budějovice a stanulo před Prahou, ovšem místo vojenské pomoci proti Matyášovi, začali pasovští žoldnéři drancovat a dokonce došlo na několik bitek s tuzemskými vojenskými jednotkami.

Tím se však Rudolf II. definitivně odepsal i v očích do té doby věrných českých stavů. Po podepsání listiny náboženských svobod Rudolf již také neměl, co nabídnout. Matyáš byl přijat za českého panovníka, byť bylo Rudolfovi ponecháno sídlo na Pražském hradě, o které Matyáš však neměl pražádný zájem, jako všichni ostatní Habsburkové s čestnou výjimkou v osobě podivína Rudolfa II.    

Související

Izraelská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Válka mezi Íránem a Izraelem je na spadnutí. Přestože dříve měli společného nepřítele

Hrozí válka mezi Izraelem a Íránem. Konflikt, který by uvedl celý blízkovýchodní region do šoku, má kořeny v 90. letech minulého století. Poměrně překvapivé je, že když se v 80. letech Írán s Irákem pustili do vzájemné války, Izrael stál na straně Teheránu a poslal mu vojenskou pomoc za desítky milionů dolarů. Situace se ale změnila především se spuštěním íránského jaderného programu. Zatímco Izraelci opakovaně likvidují přední íránské vědce a ozbrojené milice v arabských zemích, Íránci hrozí židovskému státu absolutním zničením a označují jej za „rakovinu regionu“.

Více souvisejících

historie rudolf II. Praha Umění válka

Aktuálně se děje

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

včera

V metru na Floře spadl člověk do kolejiště. Vlaky hodinu nejezdily

Pád osoby do kolejiště ve stanici Flora zastavil ve čtvrtek dopoledne provoz linky A pražského metra. Vlaky nejezdily zhruba hodinu, zatímco na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. Vážně zraněný muž byl převezen do nemocnice v umělém spánku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy