Nenávist Rudolfa II. a Matyáše? České království to šeredně odskákalo

Slavný mecenáš umění Rudolf II. neměl žádné legitimní potomky, což otevíralo dveře k trůnu jeho mladšímu bratrovi. Po takové příležitosti zatoužil nejeden druhorozený syn. Avšak jen zlomku z nich se taková možnost naskytla a skutečně jen pár vyvolených ji dokázalo skutečně zrealizovat, jedním z nich byl i Matyáš Habsburský.

Rudolf II. patří zcela jistě mezi nejoblíbenější české panovníky z plejády habsburských králů. Tím, že svůj dvůr přesunul, jako jediný z nich z Vídně do Prahy učinil nejen symbolické gesto, ale uvadající metropoli českého státu tím opět pozvedl mezi města, která na evropské mapě něco znamenají. Nebýt turbulentních let třicetileté války, zapsal by se do českých dějin Rudolf II. ještě pozitivněji. Jeho sbírka uměleckých předmětů neměla v historii obdoby. Bohužel ji rozkradla švédská armáda a tak na celou řadu kuriozit, původně patřící české koruně, se můžeme akorát jezdit dívat do Stockholmu. Jako mecenáš kultury, a dá se říci i vědy, neměl Rudolf II. konkurenci, ale v politických záležitostech se spíše utápěl.

Ambiciózní mladší bratr

Rudolfův mladší bratr Matyáš byl jiného ražení, což není žádný div oproti podivínovi Rudolfovi, který pravděpodobně trpěl maniodepresivní psychózou. Také díky Rudolfovu zdravotnímu stavu, krom maniodepresie si později svým životním stylem uhnal i syfilis, arcivévoda Matyáš začal pomýšlet na královskou korunu. Rudolfův stav se zdál kriticky kolem roku 1606 a Matyáš vycítil příležitost, sešel se s dalšími členy habsburského rodu ve Vídni, kde bylo dohodnuto jeho nástupnictví a také to, že má být hlavním reprezentantem rodu ve střední Evropě. Na tomto místě je nutné připomenout, že na počátku 17. století nebylo centrum habsburské moci ani tolik ve Vídni nebo Praze, ale v Madridu, kde sídlila španělská větev Habsburků, která ovládala tehdejší největší evropské kolonie a stále ještě měla určitý vliv i v části bohatého Nizozemí.

 Vraťme se ale k bratrskému sporu ve středoevropské monarchii. Rudolfův stav se záhy po začátcích jednání zlepšil a možnost převzetí trůnu pro Rudolfovu nesvéprávnost se rozplynula. Matyášovi táhlo na padesát a usoudil, že se bude muset ujmout vlastní iniciativy, jinak by se vysněného titulu taky nemusel dožít. Využil křehké mezinárodní situace na východě soustátí, kde panoval nestabilní mír s Osmanskou říší po několika porážkách habsburských vojsk. Bez souhlasu právoplatného uherského panovníka Rudolfa, svolal Matyáš uherský zemský sněm, kde se mu tamější šlechtu podařilo přesvědčit, že Rudolf plánuje další válku s Turky, o kterou na jihovýchodě země neměl nikdo zájem.

Jak moc měli čeští stavové rádi Rudolfa II.?

Rakouské a uherské země vyhlásily konfederaci – obraný spolek proti komukoliv, kdo by chtěl narušit stávající stav včetně císaře Rudolfa II., čímž také předznamenali pozdější svržení panovníka českými stavy během jejich povstání na úvod třicetileté války. Teď však ještě čeští stavové stojí za Rudolfem sídlícím v Praze, a to ze zcela zištných důvodů. Katolík Rudolf musí poníženě přijmout roku 1609 tzv. Rudolfův majestát potvrzující náboženské svobody v českých zemích.

Rudolf však věděl o Matyášových ambicích na českou královskou korunu, a tak se spojil se svým synovcem pasovským biskupem Leopoldem. Do Čech vstoupilo na Rudolfovo pozvání vojsko pasovských, obsadilo České Budějovice a stanulo před Prahou, ovšem místo vojenské pomoci proti Matyášovi, začali pasovští žoldnéři drancovat a dokonce došlo na několik bitek s tuzemskými vojenskými jednotkami.

Tím se však Rudolf II. definitivně odepsal i v očích do té doby věrných českých stavů. Po podepsání listiny náboženských svobod Rudolf již také neměl, co nabídnout. Matyáš byl přijat za českého panovníka, byť bylo Rudolfovi ponecháno sídlo na Pražském hradě, o které Matyáš však neměl pražádný zájem, jako všichni ostatní Habsburkové s čestnou výjimkou v osobě podivína Rudolfa II.    

Související

Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

historie rudolf II. Praha Umění válka

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 53 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy