Kdo by neznal romantické příběhy, kdy se statečný a ušlechtilý rytíř dvoří sličné a krásné panně, popřípadě pohádky o tom, jak udatný princ vysvobodí zakletou princeznu polibkem z pravé lásky. Středověký člověk, či spíše žena, by si asi povzdechl, jelikož toto jsou většinou až představy romantismu 19. století. Ač bylo dvoření se dámě či sňatek do určité doby formalizované ku důstojnosti a cti jak muže, tak ženy, jednalo se spíše o čistý pragmatismus než romantiku.
Představy o idealistickém manželství plném nehasnoucí lásky, která potrvá navždy a která vznikla mezi udatným rytířem a krásnou pannou, jsou opravdu jen pohádkové a se středověkou realitou nemají nic společného.
Role manželství, především ve vyšší společnosti, byla prioritně politická, tedy pragmatická. Jednalo se o strategicky promyšlené a výhodné sňatky mezi vládnoucími dynastiemi. Ač by se dal vztah každého královského páru posuzovat individuálně, je faktem, že král byl především nositelem jména rodu a pánem řádu, ochráncem míru a stability země. Žena naopak byla především mocenským pojítkem a rodičkou, která měla svému manželovi zajistit mužského potomka, tedy následníka trůnu a pokračovatele rodu.
Žena, bude-li řeč o ženách z vyšších společenských kruhů, tak měla v podstatě na výběr ze dvou možností – buďto se oddat církvi coby jeptiška či abatyše a prožít tak život v panenské čistotě, nebo se provdat a celý život rodit děti svému muži. Ovšem tato volba byla do určité míry omezená a to lokálně i časově. Ne všude a ne v každé době v rámci středověku, měly ženy takovou volbu. Hlavní slovo měli rodiče, respektive otec. Své děti mohl dobře používat jako pomyslné šachy na politické šachovnici a dcery se tak stávaly pojítkem mezi významnými rody za účelem rozšíření moci dynastie, popřípadě za účelem smíru a dobrých vztahů. V této věci je dobré dodat, že nejen dcery, ale i synové měli svou manželku často předurčenou a tudíž není divu, že manželství nebyla vždy šťastná. Spíše než o společném soužití se dá mluvit o žití vedle sebe. To je ale velmi ovlivněno dnešním úhlem pohledu, středověký člověk na tyto věci hleděl trochu jinak a více vnímal svou roli na „pozemském světě“ z vůle boží.
Boží vůle byla jasná, muž měl zajistit a chránit svou ženu a rodinu, žena měla naopak muži dát potomky, především mužské a starat se o domácnost. V rámci hierarchie však stál muž nad ženou. Tomu bylo podřízeno téměř vše, tedy život před manželstvím i po něm. Zatímco od ženy, respektive dívky, se do svatby očekávalo panenství, od muže se naopak očekávalo, že již nějaké sexuální zkušenosti bude mít. Případná ztráta cti se vždy více trestala u žen, než u mužů, stejně tak to bylo i s nevěrou, která pro ženu znamenala potupu a de facto pohromu, zatímco muž se mohl například vyplatit. Podobná nevyváženost byla též v otázce vdovství, jelikož pokud se žena opět vdala, mohla ztratit původní věno či část renty, která ji plynula z nabytého majetku během manželství, naopak muž nepřicházel o nic.
Hlavním rozdílem ve věci manželství je ovšem fakt, že jej netvořila láska – která ovšem mohla někdy vzniknout a oba ještě více spojit – ale především rodinné či dynastické smlouvy a politické zájmy. Manželství bylo posvátnou věcí uzavřenou v ideálním pojetí za účelem spojení dvou lidí a zplozením potomků, prakticky však šlo o již výše řečeno politické a diplomatické záležitosti.
Sňatek býval někdy dohodnut a stvrzen ještě před narozením samotného dítěte, popřípadě krátce po jeho narození. Často se stávalo, že novorozeňata byla v náruči svých otců a králů zaslíbena či zasnoubena. Vhodnou dobu na svatbu v tomto období byl věk kolem 10 let, respektive v rozmezí od 4 do 18 let.
Příkladem, který mluví za vše zvýše zmíněné, může být osoba Přemysla Otakara I. Ten si nejdříve vzal Adlétu Míšeňskou, ovšem následně si z prozíravosti v rámci politiky a diplomacie vzal Konstancii Uherskou, přičemž svou bývalou manželku, následně nepotřebnou, zapudil, stejně jako prvorozeného syna Vratislava.
Jiným příkladem může být Jan Lucemburský a Eliška Přemyslovna. Z čistě dynastických důvodů, se oba vzali z vůle svých rádců a zástupců v roce 1310. Elišce tehdy bylo už 18 let, zato Janovi 14 let. Obdobný případ se stal u jejich syna Karla IV., který byl zasnouben a následně oženěn ve věku 7 let s teprve šestiletou Blankou z Valois.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák