Asi před 7 000 roky, tedy v neolitu, se stalo něco zvláštního s lidskou genetickou výbavou. Během následujících 2000 let se po celé Africe, Evropě a Asii zhroutila genetická rozmanitost chromozomu Y. Jako by na každých 17 žen byl pouze jeden muž, píše sciencealert.
Nyní pomocí počítačového modelování vědci věří, že nalezli příčinu tohoto tajemného jevu: boj mezi patrilineálními klany.
Genetické rozmanitosti mezi lidmi nejsou nic zvláštního. Vycházejí z genetických modelů a projevují se ve všech společnostech. Poměrně často dochází k omezování jejich počtu. Většinou v důsledku nějaké katastrofy kdy se genofond společnosti omezí
Jev, který vědci nazvali neolitické omezení Y-chromozómů je od svého objevení v roce 2015 záhadou. Je to proto, že se pozorováno pouze na genech chromozomu Y, které se dědí z otce na syna, což znamená, že se týkalo pouze mužů.
To poukazovalo spíše na sociální než na přírodní příčinu. Mezi 12 000 a 8 000 lety se lidé přesouvali k zemědělské kultuře s patrilineálními strukturami (hlavou rodiny byl otec a jediným dědicem nejstarší syn). Mohlo to mít něco společného, položili si vědci otázku?
Ve skutečnosti pokles genetické rozmanitosti neznamená nutnost poklesu populace. Počet mužů mohl velmi dobře zůstat stejný, zatímco skupina mužů, kteří měli potomky, výrazně klesla.
To byl jeden ze scénářů navržených vědci v roce 2015. „Namísto přežití nejschopnějších v biologickém smyslu, vedle nahromadění bohatství a moci k zvýšení reprodukční úspěchů omezeného počtu sociálně vhodných mužů a jejich synů," vysvětlovala tehdy bioložka Melissa Wilson Sayresová z Arizonské státní univerzity.
Tian Čeng Zeng, sociolog u univerzity ve Stanfordu, nyní zpochybnili tuto hypotézu. On a jeho kolegové poukazují na to, že v rámci klanu se ženy mohly vdávat do jiných klanů, zatímco muži zůstali s vlastním klanem po celý život. To by znamenalo, že v rámci klanu je variace chromozomu Y omezovala. Nicméně to nevysvětluje, proč mezi různými klany existovaly tak malé rozdíly. Nicméně jestliže potyčky zničily celé klany, mohlo by to zničit mnoho mužských rodů. Tedy došlo ke zmenšení rozmanitosti chromozomu Y.
Počítačové modelování potvrdilo hodnověrnost tohoto scénáře. Simulace ukázaly, že války mezi patrilineálními klany, mezi kterými se ženy pohybovaly, ale muži zůstávali ve vlastních klanech, měly v průběhu času drastický vliv na rozmanitost chromozomů Y. Společenská struktura měla vliv na pohyb žen a mužů, a ženy se mohly dostat do jiného klanu i v případě války. Zatímco muži ve válkách a po poražení klanů umírali nebo skončili jako otroci, tak ženy přežily.
„Naše teorie je podpořena poznatky z archeogenetiky a antropologické teorie," napsali vědci ve svém článku v časopise Nature Communications. Výzkumníci také spojují svojí teorie s pastýři. Zatímco zemědělci byli daleko více usazení a do bojů se vydávali minimálně, kočující pastýři bojovali mezi sebou téměř permanentně. To dokazuje i větší zachování rozmanitost v jihovýchodní Asii. A i přesto, že se populace zvyšovala, války a sociální překážky ve společnosti rozmanitost omezovaly.
Související

Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce
lidské tělo , genetika , Archeologie
Aktuálně se děje
před 18 minutami

"Čas běží..." Německo dalo Rusku jasné ultimátum, do půlnoci se Kreml musí rozhodnout
před 1 hodinou

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny
před 1 hodinou

EU představí tento týden nové sankce proti Rusku. Jsou tak slabé, že je schválí i Maďaři, tvrdí zdroje
před 2 hodinami

Začínám o příměří pochybovat, Putin je zaneprázdněn oslavami. Sejděte se, hned, vzkázal Trump Kyjevu a Moskvě
před 3 hodinami

Napětí sílí. EU stupňuje nátlak a čeká, zda Putin dnes schválí příměří
před 4 hodinami

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU
před 4 hodinami

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %
před 5 hodinami

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?
před 5 hodinami

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti
před 7 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera
Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli označil nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímé mírové rozhovory za „pozitivní signál“, avšak zdůraznil, že jednání budou možná pouze v případě, že Rusko nejprve přijme 30denní příměří. Jde o první případ od začátku invaze v únoru 2022, kdy Moskva veřejně naznačila ochotu jednat bez podmínek.
Zdroj: Libor Novák