Washington - V roce 1988 americký vědec James Hansen jako jeden z prvních veřejně upozornil Kongres USA na to, že globální oteplování nebylo podceněno – průměrná teplota Země aktivně roste. Ekolog byl přesvědčen, že svět musí aktivně bojovat prosti klimatické změně a jeho úsilí bylo startovacím bodem v boji o zachránění stabilní průměrné teploty na planetě. Hansen se rozhodl, že ekologický aktivismus bude efektivní jenom v tom případě, jestli bude směrovat k politice.
O globálním oteplování se v dnešní společnosti stále nehovoří jednoznačně – někteří s tím souhlasí, druzí naopak ne. První neznačné změny klimatu byly zaregistrované na začátku 20. století. Klimatický systém Země se v průběhu své historie měnil často a zahrnoval různé extrémy (např. doba ledová). Dnešní změna a narůst průměrné teploty je spojená především s lidskou činnosti, s tak zvanou antropogenní aktivitou.
Zvýšení průměrné teploty záleží na několika faktorech, mezi které patří skleníkový efekt, průmysl, růst lidské spotřeby a další. Význam skleníkového efektu stále roste především kvůli nárůstu dopravy a těžby. Málokdo ví, že skleníkový efekt je pro planetu ve své podstatě pozitivním jevem – pomáhá udržovat příznivé teploty a zachycuje zvenčí přicházející energií. Plyny, které tento efekt způsobují existují přirozeně v atmosféře. Záleží ovšem na koncentraci těchto plynů. Pokud koncentrace vodní páry, oxidu uhličitého, ozonu, oxidu dusného či matenu je vyšší než stanovená norma, tyto plyny budou způsobovat navýšení teplot, což se negativně odráží na samotné planetě.
Typickým příkladem globálního oteplování je zmenšení rozsahů ledovců v chladných oblastech. Na nejmenší teplotní nárůst zemský povrch reaguje okamžitě. Zmenšení rozsahů ledovců způsobí navýšení hladiny oceánů, některé ostrovy (Japonsko, Velká Británie) riskují být zcela zatopené. S velkými problémy se setká například Nizozemsko či pobřeží Francie.
Vědecká komunita se ve svých názorech často rozchází. Část vědců totiž tvrdí, že nárůst průměrné teploty je součást přirozených klimatických změn, podle dané teorie se jedná o normální teplotní výkyvy. Ostatní vědci usilují o aktivnější boj proti globálnímu oteplování, zavedení ekologických metod v hospodaření či přechod na obnovitelné zdroje energie.
Prvním mezinárodním dokumentem pojednávajícím o důležitosti změny klimatu je Pařížská dohoda z roku 2016. Dokument byl podepsán 177 státy, dosud ještě žádný dokument o změně klimatu neměl tak globální měřítko. Ve společnosti se daná dohoda aktivně kritizovala, a to především kvůli svému dobrovolnému charakteru.
Dokument totiž nepředpokládá žádné sankce ani jasné instrukce o tom, jak zmenšit skleníkový efekt na planetě. Státy by podle této smlouvy měly do roku 2020 značně omezit emise skleníkových plynů, což pro země se zastaralejšími technologiemi je velmi náročné a drahé. Z ekonomického hlediska smlouva částečně omezuje samotný ekonomický růst v tom případě, pokud jednotlivé země nedokážou najít ekologičtější cestu hospodaření.
Prezident USA Donald Trump v roce 2017 oznámil, že Spojené státy od Pařížské dohody odstupují a budou vyvíjet svoji ekonomiku nehledě na různá omezení, které jim přinesla dohoda po jejím ratifikování. Předchozí prezident Ameriky Barack Obama měl na rozdíl od Trumpa silnou klimatickou agendu a na Pařížské konferenci v roce 2015 vystupoval jako jeden z hlavních iniciátorů dohody o omezení emisí.
Související
Počasí v roce 2025? Meteorologové už vědí, jaké bude
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
globální oteplování , Ekologie , ekologové , emise
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek