Život na Měsíci? Je to reálné, tvrdí vědci

Washington - Vědci Washington State University tvrdí, že na Měsíci může existovat život. Podmínky vhodné pro život mohly vzniknout z velkého množství horkých plynů, včetně vodní páry. Nejpravděpodobnější variantou je ale magnetické pole.

Dirk Schulze-Makuch pracuje jako astrobiolog na Washingtonské státní univerzitě, kde zkoumá potenciální mimozemský život. Vědec tvrdí, že Měsíc na ranním stadiu své existence mohl být „zaobalen“ do magnetického pole, které udržovalo určité formy života a chránilo je před smrtícími slunečními větry.

Podle současného vědeckého poznání ke vzniku života na Zemi došlo na počátku eoarchaika zhruba před 4100–3800 miliony let. Podle analýz DNA a RNA mají všechny současné organismy jednoho společného předka. Tento předek se v důsledku značné aktivity meteoritů mohl dostat například i na Měsíc, kde existoval ve formě mikrobů.  

Podobně jako Země se i Měsíc skládá z lehké kůry, pláště a zhuštěného jádra. Jeho povrch není zcela prozkoumán. Dirk Schulze-Makuch si myslí, že život na Měsíci může existovat až dodnes v podobě nejjednodušších živých organismů. 

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir měsíc

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy