Albert Einstein jak ho neznáte: Trpěl podivnou chorobou, vyučoval i v Praze

Jméno Einstein je dnes synonymem pro genialitu. Sám se však ke své pověsti geniálního vědce vypracoval až tvrdou prací i přes to, že se mu ve škole příliš nedařilo. Začátky jeho kariéry byly obtížné, na hvězdné akademické pracoviště jako například Oxford mohl zapomenout a svého času vzal za vděk místem v Praze, kterým jeho slavnější kolega pohrdl. A podivný účes nejslavnější vědec také nenosil bez důvodu.

Již ve dvanácti letech měl Albert Einstein svou oblíbenou knihu o geometrii, kterou přečetl několikrát od začátku do konce. Matematika byla jeho oblíbenou volnočasovou zábavou, přes to ve škole neexceloval. Naopak. Učitelé si ztěžovali jeho rodičům, že mladý Albert Einstein se učí jen velmi obtížně a jeho svéhlavost byla špatným příkladem pro ostatní žáky. Na přelomu 19. a 20. století školy kladly velký důraz na výuku cizích jazyků, což dělalo budoucímu vědci značné problémy. Svůj sen stát se technikem, což si přál i jeho otec, si chtěl Einstein splnit na technologickém institutu v Curychu, ale přijímací zkoušky zvládl až na druhý pokus.  

Einstein chtěl ve své vášni pro vědu pokračovat i po absolutoriu vysoké školy, ovšem na švýcarských potažmo německých vysokých školách o něj nebyl zájem. Nakonec byl rád, že sehnal místo na patentovém úřadě, kde sice pracoval spíše jako úředník než vědec, ale práce příliš mnoho neměl a tak ve volných chvílích pracoval na svých přelomových objevech, jako byla kvantová teorie a teorie relativity.

Manželce se v Praze nelíbilo

První velká příležitost přišla překvapivě z Prahy. Mnohem slavnější fyzik Gustav Jauman místo odmítl, přestože měl dostat přednost před Einsteinem. Ješitně nabídkou pohrdl, jen proto, že se o novátorovi Einsteinovi v Praze vůbec uvažovalo. Einstein zde získal poprvé místo řádného profesora s ročním platem 8 872 korun. Týdně měl pět hodin přednášek a dvě hodiny cvičení pro zhruba 20 studentů, včetně dvou dívek. Nutno dodat, že Einstein vyučoval na německé části tehdy rozdělené univerzity. Einsteinův pobyt v Praze připomínají dvě pamětní desky.

První je na Staroměstském náměstí na domě U Bílého jednorožce, kde se měl setkat se spisovateli Maxem Brodem a Franzem Kafkou, druhá je v Lesnické ulici na Smíchově, kde Einstein bydlel. Jeho pracovní štace v Čechách, tehdy ještě součástí Rakouska-Uherska, skončila po 16. měsících. Příčina byla prostá, jeho manželce se v Praze nelíbilo a tak se slavný vědec vrátil do Curychu. Prahu pak navštívil ještě v roce 1921 a zájem o místo svého prvního akademického zaměstnání na plný úvazek neztratil ani v temnějších časech 2. poloviny 20. století. V roce 1950 poslal dopis Klementu Gottwaldovi s prosbou o milost pro Miladu Horákovou. Komunista Gottwald však slitování neměl.

Einsteinův účes? Mohla za něj genetická mutace

Dodnes je na fotografiích slavný vědec nepřehlédnutelný. Einsteinova vizuálně jedinečný vzhled tentokrát nemá nic společného s teorii relativity či kvantovou fyzikou. Génius trpěl tzv. syndromem neučesatelných vlasů, který byl příčinou podivného účesu roztržitého vědce.

Neupravený imidž v prudérních časech počátků 20. století rovněž nepomáhal Einsteinově problematické reputaci během jeho školních let. Syndrom způsobený genetickou mutací je nesmírně vzácný a dnes jim trpí pouhá stovka lidí na celé planetě. Je příznačné, že se pro ni vžil neformální název, Einsteinova nemoc a díky odkazu geniálního vědce již není takovým stigmatem, jako v dobách Einsteinových studií.

Související

Albert Einstein, foto: Oren Jack Turner, Princeton, N.J.

Rukopis Alberta Einsteina se může v dražbě prodat za miliony eur

Jeden z přípravných rukopisů k teorii relativity Alberta Einsteina se bude dražit, oznámila agentura AFP s odvoláním na aukční síň Christie's. Ta očekává, že se vzácný dokument prodá za částku mezi dvěma až třemi miliony eur (asi 50 až 76 miliony korun).

Více souvisejících

Albert Einstein Univerzita Karlova Klement Gottwald historie fyzika

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 23 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy