Vědci objevili nejpevnější materiál na světě. Je stobilionkrát tvrdší než ocel

Za nejtvrdší materiál na světě byl neprávem dlouhou dobu považován diamant. Ve skutečnosti jím ale byl vzácný lonsdaleit, který dokázal vydržet o polovinu větší tlak než diamant. Před dvěma lety ale přišel zlom, tým expertů z Vídeňské univerzity vyrobil karbyn, který měl být 40 krát tvrdší než diamant. Ani ten ale svou tvrdostí nedosahuje nejnovějšího vědeckého objevu. Odborníci totiž objevili něco převratného.

Neutronové hvězdy jsou nejzáhadnějším objektem ve vesmíru. Ačkoliv dosahují jen drobných rozměrů a v průměru mají pouze několik kilometrů, díky své hmotnosti a gravitaci roztrhají vše, co jim přijde do cesty. Podle odborníků by navíc tyto hvězdy vůbec neměly existovat, opak je ale pravdou, čímž jsou zbourány naše zažitá vědecká chápání fyziky.

Hvězdy se vyznačují zejména svou nepředstavitelnou hustotou. Díky ní hmota uvnitř hvězdy degeneruje do stavů, které vědci přesně nedokáží vysvětlit. Vědci jim říkají nukleární pasta, protože svým vzhledem připomínají těstoviny. Nebo by alespoň teoreticky měly.

Pomocí simulací vědci zjistili, že jádro neutronové hvězdy je stobilionkrát tvrdší, než nám dobře známá ocel. Simulace prováděli experti na superpočítačích, na normálních počítačích by přitom zabraly zhruba dva miliony hodin výpočtů, tedy necelých 250 let. Vědci jsou přesvědčeni, že díky této simulaci objevili vůbec nejtěžší substanci ve vesmíru.

"Naše výsledky jsou cenné pro astronomy, kteří studují neutronové hvězdy. To, co zatím skutečně pozorujeme, je pouze jejich vnější vrstva," uvedl pro magazín Physical Review Letters vedoucí studie Matthew Caplan z McGillovy University.

Neutronová hvězda přitom není hvězda v pravém slova smyslu, jako například naše Slunce. To je složeno z plazmatu a na jejím povrchu i uvnitř probíhají neustálé termonukleární reakce. Jakmile je hvězda na konci své životnosti, dojte k výbuchu supernovy a díky masivní gravitaci se hvězda zhroutí do sebe.

Elektrony jsou tímto procesem vmáčknuty do jader atomů, čímž se protony v jádrech změní na neutrony, a obal hvězdy je odmrštěn do okolí. Z masivní hvězdy se rázem stává drobná, zhruba několik desítek kilometrů v průměru velká neutronová hvězda.

Pokud má neutronová hvězda příliš velkou hmotnost, může se ještě dále smršťovat. Nakonec z ní vznikne černá díra, případně kvarková hvězda, její existence zatím ale nebyla úspěšně prokázána a hovoříme o ní tedy pouze na hypotetické rovině.

V mnoha aspektech dokonce neutronová hvězda jiné hvězdy překonává. Zatímco teplota například Slunce je na povrchu asi 5000 stupňů Celsia, neutronová hvězda dosahuje teploty jeden až dva miliony stupňů Celsia.

Její hmotnost je navíc tak obrovská, že i při svých drobných rozměrech váží zhruba jako několik stovek Zemí. Kdybyste vzali neutronovou hvězdu rozměrech 1 centimetr krychlový, nenašli byste na světě nic, co by s ní dokázalo pohnout nebo jí dokonce uzvednout.

S tím, jak hvězda letí vesmírem, na sebe ale obrovskou gravitací váže jiná tělesa, tudíž se předpokládá, že povrch hvězdy bude v brzké době posetý vším možným, na co ve vesmíru narazí. Ostatně objekty se k neutronové hvězdě přibližují až rychlostí 7000 kilometrů za hodinu a při jejich dopadu na povrch vzniká uvolnění energie podobné výbuchu atomové bomby.

Neutronová hvězda roztrhá vše, co jí přijde do cesty, a je prakticky nezastavitelná, stejně jako černá díra. Zatímco ta ale spíše fascinuje, zejména díky zakřivení časoprostoru, horizontu události a teorii singularity, neutronová hvězda děsí, vědce nevyjímaje.

Ti před sedmi lety zjistili, že neutronové hvězdy bourají zažité představy o fyzice. Odborníci z americké Národní radioastronomické observatoře totiž objevili neutronovou hvězdu, jejíž hmotnost do té doby pokládali za nemožnou a zcela nereálnou. 

Související

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci vesmir neutronová hvězda

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku

Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má rakovinu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má rakovinu a vedení úřadu na dva týdny předá do rukou náměstka. Lékaři u Válka během screeningu odhalili nádor prostaty v časné fázi, jak prozradil v pátek. Nyní ho čeká operační zákrok, při němž bude nádor odstraněn. Ministr zároveň vyzval všechny muže, aby se nechali vyšetřit.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Merz řekl, jak může Evropa zapůsobit na Trumpa

Konzervativní kandidát na německého spolkového kancléře Friedrich Merz vyzval Evropu, aby se postavila čelem výzvám, které s sebou může přinést druhé funkční období nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

před 7 hodinami

včera

Marián Bušša

Co může napáchat znovuzvolení Trumpa? Politolog pro EZ prozradil, kdo z něj může těžit

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo širokou diskusi o tom, jakým směrem se Spojené státy budou ubírat na nejbližší čtyři roky. Při této příležitosti EuroZprávy.cz oslovily Mariána Buššu, politologa z univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, aby nám přiblížil, jak by mohla vypadat Trumpova repríza v Bílém domě. V rozhovoru jsme se zaměřili na budoucí směřování americké zahraniční politiky vůči Číně a Izraeli, vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, ale také na to, jak Trumpův návrat ovlivní populistické trendy a politické dění ve střední Evropě. 

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden po volbách v USA promluvil k národu

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve svém projevu slíbil hladké předání moci vítězi prezidentských voleb Donaldu Trumpovi, které má proběhnout 20. ledna příštího roku.

včera

včera

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

včera

Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh

Militantní hnutí Hizballáh, které je silně podporováno Íránem a dlouhodobě se angažuje v konfliktu proti Izraeli, a to především na libanonské hranici, neočekává od nového prezidenta USA žádnou změnu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy