Za nejtvrdší materiál na světě byl neprávem dlouhou dobu považován diamant. Ve skutečnosti jím ale byl vzácný lonsdaleit, který dokázal vydržet o polovinu větší tlak než diamant. Před dvěma lety ale přišel zlom, tým expertů z Vídeňské univerzity vyrobil karbyn, který měl být 40 krát tvrdší než diamant. Ani ten ale svou tvrdostí nedosahuje nejnovějšího vědeckého objevu. Odborníci totiž objevili něco převratného.
Neutronové hvězdy jsou nejzáhadnějším objektem ve vesmíru. Ačkoliv dosahují jen drobných rozměrů a v průměru mají pouze několik kilometrů, díky své hmotnosti a gravitaci roztrhají vše, co jim přijde do cesty. Podle odborníků by navíc tyto hvězdy vůbec neměly existovat, opak je ale pravdou, čímž jsou zbourány naše zažitá vědecká chápání fyziky.
Hvězdy se vyznačují zejména svou nepředstavitelnou hustotou. Díky ní hmota uvnitř hvězdy degeneruje do stavů, které vědci přesně nedokáží vysvětlit. Vědci jim říkají nukleární pasta, protože svým vzhledem připomínají těstoviny. Nebo by alespoň teoreticky měly.
Pomocí simulací vědci zjistili, že jádro neutronové hvězdy je stobilionkrát tvrdší, než nám dobře známá ocel. Simulace prováděli experti na superpočítačích, na normálních počítačích by přitom zabraly zhruba dva miliony hodin výpočtů, tedy necelých 250 let. Vědci jsou přesvědčeni, že díky této simulaci objevili vůbec nejtěžší substanci ve vesmíru.
"Naše výsledky jsou cenné pro astronomy, kteří studují neutronové hvězdy. To, co zatím skutečně pozorujeme, je pouze jejich vnější vrstva," uvedl pro magazín Physical Review Letters vedoucí studie Matthew Caplan z McGillovy University.
Neutronová hvězda přitom není hvězda v pravém slova smyslu, jako například naše Slunce. To je složeno z plazmatu a na jejím povrchu i uvnitř probíhají neustálé termonukleární reakce. Jakmile je hvězda na konci své životnosti, dojte k výbuchu supernovy a díky masivní gravitaci se hvězda zhroutí do sebe.
Elektrony jsou tímto procesem vmáčknuty do jader atomů, čímž se protony v jádrech změní na neutrony, a obal hvězdy je odmrštěn do okolí. Z masivní hvězdy se rázem stává drobná, zhruba několik desítek kilometrů v průměru velká neutronová hvězda.
Pokud má neutronová hvězda příliš velkou hmotnost, může se ještě dále smršťovat. Nakonec z ní vznikne černá díra, případně kvarková hvězda, její existence zatím ale nebyla úspěšně prokázána a hovoříme o ní tedy pouze na hypotetické rovině.
V mnoha aspektech dokonce neutronová hvězda jiné hvězdy překonává. Zatímco teplota například Slunce je na povrchu asi 5000 stupňů Celsia, neutronová hvězda dosahuje teploty jeden až dva miliony stupňů Celsia.
Její hmotnost je navíc tak obrovská, že i při svých drobných rozměrech váží zhruba jako několik stovek Zemí. Kdybyste vzali neutronovou hvězdu rozměrech 1 centimetr krychlový, nenašli byste na světě nic, co by s ní dokázalo pohnout nebo jí dokonce uzvednout.
S tím, jak hvězda letí vesmírem, na sebe ale obrovskou gravitací váže jiná tělesa, tudíž se předpokládá, že povrch hvězdy bude v brzké době posetý vším možným, na co ve vesmíru narazí. Ostatně objekty se k neutronové hvězdě přibližují až rychlostí 7000 kilometrů za hodinu a při jejich dopadu na povrch vzniká uvolnění energie podobné výbuchu atomové bomby.
Neutronová hvězda roztrhá vše, co jí přijde do cesty, a je prakticky nezastavitelná, stejně jako černá díra. Zatímco ta ale spíše fascinuje, zejména díky zakřivení časoprostoru, horizontu události a teorii singularity, neutronová hvězda děsí, vědce nevyjímaje.
Ti před sedmi lety zjistili, že neutronové hvězdy bourají zažité představy o fyzice. Odborníci z americké Národní radioastronomické observatoře totiž objevili neutronovou hvězdu, jejíž hmotnost do té doby pokládali za nemožnou a zcela nereálnou.
Související
Lidé ji mohou jen závidět. Vědci odhalili tajemství bakterie, která přežije všechno na světě
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Vědci , vesmir , neutronová hvězda
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 52 minutami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 57 minutami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 1 hodinou
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 2 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 2 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 3 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 4 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 4 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 5 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 6 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 9 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
včera
Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů
včera
Zuřivý požár v Los Angeles má první potvrzené oběti. Boj s plameny je zatím úplně marný
včera
Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové
včera
Bradáčová bude novou nejvyšší státní zástupkyní. Fiala ocenil její zkušenosti
Novou nejvyšší státní zástupkyní bude současná pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, rozhodla vláda na středečním jednání. Reagovala tak na oznámenou rezignaci Igora Stříže, který ve funkci skončí k 31. březnu.
Zdroj: Jan Hrabě