Prospali jsme možnost útěku ze Země? Obyvatelnou planetu jsme měli hned vedle, pak se ale něco stalo

Venuše je vedle Marsu náš nejbližší soused a přitom jedna z nejhorších planet, kterou známe. Panují na ni extrémní podmínky způsobené skleníkovým efektem, spalujícím povrchem a atmosférickým tlakem, což v praxi znamená, že při přistání na ní by tlak okamžitě rozdrtil všechny kosti ve vašem těle. Vědci ale zjistili, že v minulosti mohla být Venuše stejná jako Země, tedy obyvatelná.

Vědci už několikrát tvrdili, že Venuše vždy nebyla nejžhavější planetou ve Sluneční soustavě. Výzkumníci ale posléze poukázali na to, že Země a Venuše jsou si překvapivě podobné ve velikosti, hustotě a složení. Kvůli blízkosti planet se dá předpovídat, že byly tvořeny stejnými základními materiály, tvrdí server Science Alert.

"Venuše má také neobvykle vysoký poměr atomů deuteria k atomům vodíku, což znamená, že v minulosti bylo na planetě velké množství vody, která se časem vytratila," domnívá se astronom Aviva Rutkin.

S novými klimatickými modely se ukázalo, že zhruba před 3 miliardami let byla Venuše v podstatě jako Země, kde byly teploty a oceány podobné. Simulovaly se čtyři verze Venuše s mírnými odlišnostmi.

Nejslibněji dopadl ten, který měl mírné teploty, hustou oblačnost, která chránila povrch před Sluncem a dokonce na ni měl být i sníh. Podle odhadů byl byl obyvatelný až do doby před 715 miliony let.

Přesto je tu jeden problém, pro takové podmínky by se musela Venuše točit pomalu, tak, jako nyní. Jestli tomu tak skutečně bylo ale vědci nedokázali zjistit. A protože rotace Země se zpomaluje, někteří vědci argumentují, že Venuše se také zpomalovala.

"Jestliže se Venuše točila rychleji, modely jsou zbytečné," řekl jeden člen týmu výzkumníků Michael Way. "Pokud se ale točí stejně, byla v minulosti Venuše jako Země," dodal.

Venuše tak mohla být několik miliard obyvatelná. Pokud jsou tedy tyto modely přesné, je tu šance, že život se na Venuší v té době vyvinul život stejně jako na Zemi.

Bohužel dnes není Venuše zrovna ideální místo, kde hledat stopy o miliardy let starém životě. Dnes jsou na Venuši podivné mraky z kyseliny sírové, které chrlí ještě divnější blesky. Pokud byste měli stát na povrchu Venuše, zažili byste tlak atmosféry takový, jak kdybyste se potápěli v hloubce 914 metrů.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir vesmír, Venuše

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy