K Zemi se řítí velký asteroid. Náraz by vyhladil civilizaci

Kolem Země denně proletí desítky potenciálně nebezpečných těles. Astronomové dokonce ve vesmíru evidují na 8000 objektů, které by při srážce se Zemí způsobily katastrofu nepředstavitelných rozměrů. Většina z nich ale Zemi v bezpečné vzdálenosti. V roce 2029 tomu tak ale být nemusí. Paradoxně by ke srážce mohlo dojít v pátek 13.

"Díky americké armádě, která drží skutečnou vesmírnou hlídku, víme, že k dnešnímu dni existuje 893 těles o velikosti větších než 1 kilometr, které v blízké minulosti nebo budoucnosti prolétly blízko Země," řekl serveru EuroZprávy.cz ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Pokud by došlo k strážce, podle astronoma by zanikla většina rostlin a živočichů na naší planetě. "Dále je známo 8374 objektů o velikosti mezi 140 a 1000 metry. Jejich dopad by způsobil katastrofu kontinentálních rozměrů," dodal odborník.

Ve sluneční soustavě se mohou nacházet desítky i stovky tisíc menších planetek, o kterých astronomové vůbec netuší. "Čím menší tělesa, tím hůř se hledají, ale také napáchají menší škody. Nicméně dnes existuje řada pozorovacích týmů, které se snaží potenciálně nebezpečná tělesa odhalovat," objasnil Dušek.

To, že Zemi se větší vesmírná tělesa vyhýbají, ale nemusí platit vždy. Už v pátek 13. dubna 2029 proletí kolem Země půl kilometru dlouhá planetka Apophis, u které je určitá pravděpodobnost, že by se s námi mohla srazit.

"I když je to velmi nepravděpodobné, pokud by k takové kolizi došlo, zemřely by stovky milionu lidí a naše moderní civilizace by zanikla. Máme však dostatek času na tuto hrozbu reagovat," varuje pro EuroZprávy.cz Dušek. 

Krátce po objevu planetky v roce 2004 výpočty ukázaly, že nebyla vyloučena srážka tohoto tělesa se Zemí a planetka se dostala na seznam nebezpečných planetek (PHA). Riziko srážky bylo tehdy oceněno stupněm 4 na desetistupňové turínské stupnici, přičemž pravděpodobnost srážky byla vypočtena na 1,6 %, čili 60:1.

V lednu 2009 ale vydal americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) aktualizovaný odhad pravděpodobnosti srážky s planetkou Apophis. Došlo k redukci rizika z 1:45 000 na 1:250 000. 

Odborníci ale nedokáží vyvrátit možnost srážky planetky se Zemí o několik let později, konkrétně 13. dubna 2036. Pokud by došlo ke kolizí se Zemí, oblast dopadu by se nacházela někde v pásu táhnoucím se od Evropy přes Blízký Východ po Indii a Bangladéš. 

Ruský astronom Leonid Sokolov už dříve varoval, že i přesto, že se může zdát riziko kolize nízké, ve vesmírném měřítku jde o relativně pravděpodobnou možnost. Lidstvo by podle něj mělo být v roce 2036 připraveno odvrátit katastrofu.

Podle Sokolova by během dopadu mohlo dojít k rozpadu planetky a na Zemi by dopadly pouze její úlomky, což by samo o sobě způsobilo katastrofu. Obrovské kusy žhavých kamenů pršící z nebe by totiž měly devastující účinky na lidskou civilizaci kdekoliv na planetě.

Pokud by planetka dopadla na Zemi, vytvořila by kráter o průměru více než 8 km. Vyvolala by tsunami, která by ve vzdálenosti 1 000 km od místa dopadu měla na pevnině výšku přes 7 metrů. 

Náraz by podle vědců zničil rozsáhlý kus země, nevyvolal by ale takové účinky jako například asteroidy který zahubil dinosaury. Nehrozí ani riziko vzniku impaktní zimy, tedy úplného zakrytí slunce.

Ke srážce podle vědců z NASA ale může nakonec dojít až v roce 2068, kdy se předpokládá, že by lidstvo už mělo mít technologie na obranu Země přes vesmírnými tělesy. Poté by nás takové věci jako možné dopady planetek trápit vůbec nemusely.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir Země asteroid Apophis (planetka)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Lewis Hamilton poprvé ve voze Ferrari Prohlédněte si galerii

Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi

Lewis Hamilton, hvězda Formule 1, poprvé zažil atmosféru stáje Ferrari. Na soukromém okruhu Fiorano usedl do vozu SF-23 z ročníku 2023, přičemž jeho jízda byla sledována věrnými fanoušky Tifosi. Tento okamžik znamenal začátek nové etapy v jeho závodní kariéře. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump začal vyhrožovat Putinovi

Bývalý prezident USA Donald Trump pohrozil zavedením nových sankcí a cel na Rusko, pokud ruský prezident Vladimir Putin okamžitě neukončí válku na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Český lev

Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) letos ocení dvě osobnosti, které mají zásadní podíl na rozvoji české kinematografie. Cena za mimořádný přínos české kinematografii bude během slavnostního ceremoniálu Českého lva 8. března udělena in memoriam dirigentovi Mariu Klemensovi, pod jehož taktovkou byla nahrána hudba k více než 150 filmům a televizním seriálům. Druhou oceněnou osobností bude režisér, scenárista a herec Karel Smyczek, který svými filmy a seriály zejména pro děti a mládež oslovuje několik generací.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze

Donald Trump nastavil po návratu do Bílého domu ohromující tempo plné intenzivních aktivit, kontroverzních rozhodnutí a splnění části svých volebních slibů. Jen během prvních dvou dnů své druhé administrativy stihl zrušit mnoho politik svého předchůdce Joe Bidena, nařídil řadu exekutivních opatření, agresivně prosazoval imigrační reformy a zároveň spustil kroky, které vyvolávají otázky o respektování právního řádu.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump složil prezidentskou přísahu

Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat

Prezident Donald Trump šokoval veřejnost, když omilostnil přibližně 1 500 osob spojených s událostmi ze 6. ledna 2021, kdy došlo k násilnému vpádu do Kapitolu. Mezi omilostněnými byli i Enrique Tarrio, bývalý vůdce krajně pravicové skupiny Proud Boys, odsouzený za vzpouru na 22 let, a Stewart Rhodes, zakladatel Oath Keepers, který dostal 18 let.

před 10 hodinami

Panamský průplav

Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států

Panama reagovala na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souvislosti s Panamským průplavem zmínil možnost jeho „navrácení“ pod kontrolu Spojených států. Tento strategický obchodní kanál, kterým prochází přibližně 5 % světového námořního obchodu, se stal tématem diskusí po Trumpově inauguračním projevu.

před 10 hodinami

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

před 11 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

před 15 hodinami

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy