Kolem Země denně proletí desítky potenciálně nebezpečných těles. Astronomové dokonce ve vesmíru evidují na 8000 objektů, které by při srážce se Zemí způsobily katastrofu nepředstavitelných rozměrů. Většina z nich ale Zemi v bezpečné vzdálenosti. V roce 2029 tomu tak ale být nemusí. Paradoxně by ke srážce mohlo dojít v pátek 13.
"Díky americké armádě, která drží skutečnou vesmírnou hlídku, víme, že k dnešnímu dni existuje 893 těles o velikosti větších než 1 kilometr, které v blízké minulosti nebo budoucnosti prolétly blízko Země," řekl serveru EuroZprávy.cz ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.
Pokud by došlo k strážce, podle astronoma by zanikla většina rostlin a živočichů na naší planetě. "Dále je známo 8374 objektů o velikosti mezi 140 a 1000 metry. Jejich dopad by způsobil katastrofu kontinentálních rozměrů," dodal odborník.
Ve sluneční soustavě se mohou nacházet desítky i stovky tisíc menších planetek, o kterých astronomové vůbec netuší. "Čím menší tělesa, tím hůř se hledají, ale také napáchají menší škody. Nicméně dnes existuje řada pozorovacích týmů, které se snaží potenciálně nebezpečná tělesa odhalovat," objasnil Dušek.
To, že Zemi se větší vesmírná tělesa vyhýbají, ale nemusí platit vždy. Už v pátek 13. dubna 2029 proletí kolem Země půl kilometru dlouhá planetka Apophis, u které je určitá pravděpodobnost, že by se s námi mohla srazit.
"I když je to velmi nepravděpodobné, pokud by k takové kolizi došlo, zemřely by stovky milionu lidí a naše moderní civilizace by zanikla. Máme však dostatek času na tuto hrozbu reagovat," varuje pro EuroZprávy.cz Dušek.
Krátce po objevu planetky v roce 2004 výpočty ukázaly, že nebyla vyloučena srážka tohoto tělesa se Zemí a planetka se dostala na seznam nebezpečných planetek (PHA). Riziko srážky bylo tehdy oceněno stupněm 4 na desetistupňové turínské stupnici, přičemž pravděpodobnost srážky byla vypočtena na 1,6 %, čili 60:1.
V lednu 2009 ale vydal americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) aktualizovaný odhad pravděpodobnosti srážky s planetkou Apophis. Došlo k redukci rizika z 1:45 000 na 1:250 000.
Odborníci ale nedokáží vyvrátit možnost srážky planetky se Zemí o několik let později, konkrétně 13. dubna 2036. Pokud by došlo ke kolizí se Zemí, oblast dopadu by se nacházela někde v pásu táhnoucím se od Evropy přes Blízký Východ po Indii a Bangladéš.
Ruský astronom Leonid Sokolov už dříve varoval, že i přesto, že se může zdát riziko kolize nízké, ve vesmírném měřítku jde o relativně pravděpodobnou možnost. Lidstvo by podle něj mělo být v roce 2036 připraveno odvrátit katastrofu.
Podle Sokolova by během dopadu mohlo dojít k rozpadu planetky a na Zemi by dopadly pouze její úlomky, což by samo o sobě způsobilo katastrofu. Obrovské kusy žhavých kamenů pršící z nebe by totiž měly devastující účinky na lidskou civilizaci kdekoliv na planetě.
Pokud by planetka dopadla na Zemi, vytvořila by kráter o průměru více než 8 km. Vyvolala by tsunami, která by ve vzdálenosti 1 000 km od místa dopadu měla na pevnině výšku přes 7 metrů.
Náraz by podle vědců zničil rozsáhlý kus země, nevyvolal by ale takové účinky jako například asteroidy který zahubil dinosaury. Nehrozí ani riziko vzniku impaktní zimy, tedy úplného zakrytí slunce.
Ke srážce podle vědců z NASA ale může nakonec dojít až v roce 2068, kdy se předpokládá, že by lidstvo už mělo mít technologie na obranu Země přes vesmírnými tělesy. Poté by nás takové věci jako možné dopady planetek trápit vůbec nemusely.
Související
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc
vesmir , Země , asteroid , Apophis (planetka)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 30 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.
Zdroj: Libor Novák