Klínové písmo bylo poprvé rozluštěno zhruba před 150 miliony let, přesto dodnes zůstává většina nalezených artefaktů nepřeložena. Vědci doufají, že se to v dohledné době změní díky novým technologiím. Již nyní pracují na digitalizaci objevů a počítačových algoritmech, které by pomohly s jejich následným překladem.
První texty psané v podobě klínového písma se objevily před více než 5000 lety v Mezopotámii, ležící převážně na území dnešního Iráku a Sýrie . Lidskou civilizaci pak provázelo téměř 3000 let. Archeologové již našly desítky tisíc hliněných tabulek a pečetí, většina z nich však zůstává nepřeložena, protože je na světě jen málo odborníků s takovouto specializací. Vědci se proto snaží využívat nové technologie, které by jim náročnou práci mohly značně usnadnit.
Émilie Pagé-Perron, která se věnuje výzkumu Asyrské říše na Torontské univerzitě, připomíná, co všechno civilizace ve starodávné Mezopotámii lidstvu přinesly. Vynález kola, map, příběh o potopě světa nebo astronomii. „Vliv Mezopotámie na naší kulturu je něco, co si jen málo lidí uvědomuje,“ řekla pro BBC. Právě Émilie stojí za projektem, který si klade za cíl zdigitalizovat a pomocí počítačů přeložit 69 000 dochovaných administrativních záznamů psaných v klínovém písmu.
Kromě hliněných destiček existuje ještě velké množství nalezených pečetí. Odhaduje se, že bylo objeveno asi 50 000 takových artefaktů, z nichž je velká část rozeseta po světě v soukromých sbírkách. Jen velmi málo jich bylo přeloženo. „Máme více zdrojů z Mezopotámie než ze starého Řecka, Říma a Egypta dohromady,“ říká Jacob Dahl, profesor Asyriologie na univerzitě v Oxfordu. Většina záznamů je psána v akkadštině nebo sumerštině a některým tajům těchto jazyků dodnes odborníci úplně neporozuměli.
„Sumerština je pravděpodobně posledním z velké rodiny pradávných jazyků, které byly používány dříve, než lidé objevili písmo,“ řekl BBC Irving Finkel, kurátor sbírky artefaktů s klínovým písmem v Britském muzeu. Sumerština totiž není nijak příbuzná s žádným z moderních jazyků. Podle Finkela nám tak překlad dochovaných textů umožňuje nejlépe nahlédnout do minulosti. „V podstatě zafungovaly jako jakýsi „mikrofon“, který pro nás zachytil zbytky původních jazyků lidstva.“
Vědci pod vedením Pagé-Perronové se nyní pokoušejí vytvořit počítačový algoritmus, který by na základě 4000 již přeložených a zdigitalizovaných záznamů dokázal v budoucnu automaticky rozpoznávat a překládat další texty. Využívají proto jednoduché záznamy, na kterých se umělá inteligence může snadno „učit“.
Velmi přínosné jsou pro výzkumníky technologie, které dokáží s vysokým rozlišením snímat digitalizované kusy. Takto se postupně daří zpracovat například nejstarší dochovanou „knihovnu“ vládce Aššurbanipala. Odborníci stále rozšiřují svůj projekt „Iniciativa za digitální knihovnu klínového písma“, díky kterému je dnes možné prohlédnout si až třetinu dochovaných textů. „Vůbec nejdůležitější je nejprve získat kvalitní fotodokumentaci,“ upozorňuje Dahl.
Dobrým příkladem, kdy nové technologie usnadnily vědcům práci, je společný projekt Univerzity v Southamptonu a v Paříži-Nanterre. S využitím digitalizovaných 3D obrazů a umělé inteligence se podařilo spárovat různé nálezy podle stejné pečetě. Něco takového bylo přitom v minulosti velmi obtížné, především proto, že jsou artefakty uloženy po celém světě.
Émilie doufá, že budou v budoucnu počítače schopné samostatně překládat i složitější texty a významně tak rozšíří naše poznání o dávno zmizelých civilizacích. „Je toho ještě mnoho, co o starých kulturách nevíme,“ říká. Archeologové přitom nacházejí stále nové předměty z dob Akkadské, Asyrské nebo Babylonské říše.
Související

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu

Čtyřletý chlapec v muzeu rozbil 3500 let starý džbán
Archeologie , Vědci , jazyky , Irák , technologie
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
před 2 hodinami

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
před 3 hodinami

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
před 4 hodinami

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
před 4 hodinami

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
před 5 hodinami

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
před 7 hodinami

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
před 7 hodinami

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
před 7 hodinami

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
před 7 hodinami

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
před 8 hodinami

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
před 9 hodinami

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
před 10 hodinami

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
před 10 hodinami

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
před 11 hodinami

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
před 12 hodinami

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
před 13 hodinami

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
před 14 hodinami

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
před 15 hodinami

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko
před 16 hodinami
Víkendové počasí. V Čechách bude tepleji, hrozí přízemní mrazíky
Začíná víkend, který by neměl přinést výraznou změnu počasí v Česku. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ráno hrozí přízemní mrazíky, přes den se oteplí pod hranici dvacítky.
Zdroj: Jan Hrabě