Kde hrozí největší riziko zemětřesení? Ohnivý kruh je peklo na zemi

Vůbec nejvíc zemětřesení na světě se odehraje v oblasti nazývané Ohnivý kruh. Ten vede v podstatě podél celého pobřeží Tichého oceánu. Proč je však tento region tak tektonicky aktivní? A jaká byla nejsilnější zaznamenaná zemětřesení v lidské historii?

Jako Ohnivý kruh je nazývána oblast s velkým výskytem sopek, které téměř zcela obklopují Tichý oceán. Vede od Nového Zélandu, podél východního pobřeží Austrálie, přes jihovýchodní Asii a Japonsko, dále po severním okraji Tichého oceánu přes západní pobřeží Spojených států, Střední Ameriku a opět západní pobřeží Jižní Ameriky. Ve skutečnosti tak spíše než kruh, tvoří jakousi pomyslnou podkovu.

Tichý oceán lemuje více než 450 vulkánů a celá oblast je známá svojí častou seismickou aktivitou. Podle německé stanice Deutsche Welle se zde odehraje zhruba 90 % všech zemětřesení. Také ta vůbec nejsilnější, která vědci zaznamenali, měla svůj původ v Ohnivém kruhu.

Za vším stojí pohyb tektonických (litosférických) desek. Ty se neustále posouvají po vrstvě částečně pevných a částečně roztavených hornin známých jako zemský plášť. Při srážce, nebo naopak oddělení desek, pak dochází k tvorbě horstev a příkopů. Tak vznikly například jihoamerické Andy nebo severoamerické Skalisté hory.

Velké množství vulkánů v Ohnivém kruhu vzniklo během procesu zvaného „subdukce“. K tomu dochází, když se jedna litosférická deska zasune pod jinou. Nejčastěji se hustší oceánská kůra zasouvá pod lehčí kontinentální. Subdukci provází „transmutace minerálů“ a sopečná činnost.  

Zjednodušeně řečeno, když se oceánská kůra zasune do teplejšího zemského pláště, zahřeje se a vzniká magma. To pak proudí na povrch, důsledkem čehož je sopečná aktivita. Pokud se magma dostane na povrch na oceánském dně, mohou vzniknout vulkanické ostrovy jako jsou třeba Mariany.

Tektonické pohyby zároveň způsobují zemětřesení. Právě v oblasti Ohnivého kruhu byla zaznamenána ta vůbec nejsilnější. 22. května 1960 zasáhly Chile dosud nejhorší otřesy. Dosáhly síly 9,5 stupňů Richterovy škály. Jen o čtyři roky později přišlo „Velké aljašské zemětřesení“ o síle 9,2 stupňů. V prosinci roku 2004 způsobilo další mohutné zemětřesení u severní Sumatry vlny tsunami, které zabily téměř 230 000 lidí. O sedm let později zapříčinily mohutné otřesy východně od ostrova Honšú další přírodní katastrofu. Vlny tsunami tenkrát v Japonsku zabily skoro 16 000 lidí a poničily jadernou elektrárnu Fukušima.

Vědci bohužel stále nedokáží zemětřesení předpovídat. Vyspělé a bohaté státy v regionu, jako je třeba Japonsko, na hrozbu reagují alespoň stavbou odolnějších budov. Stále se také modernizují systémy, které mají lidi v případě ohrožení upozornit na nebezpečí, jako jsou právě třeba vlny tsunami.

Související

Více souvisejících

Zemětřesení Oceán Asie sopky Japonsko

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Jednání o příměří není ztraceno. Hamás se vrátí do Káhiry, dorazí i ředitel CIA

Delegace palestinského militantního hnutí Hamás odešla z jednání o dočasném příměří v Pásmu Gazy, která se koná v egyptském hlavním městě Káhiře, ale vrátí se na další rozhovory v úterý, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy