Globální oteplování zvyšovalo za posledních 150 let teplotu moří a oceánů ekvivalentem výbuchu atomové bomby za vteřinu. S tímto závěrem přišel nový výzkum vědců z Oxfordské univerzity.
Světové moře a oceány absorbují drtivou většinu energie způsobené globálním oteplováním. Nový výzkum, který provedli odborníci z prestižní Oxfordské univerzity, ukazuje, že za posledních 150 let došlo k výraznému oteplení vodní masy. Podle deníku The Guardian, který o studii informoval, odpovídalo celkové oteplení ekvivalentu výbuchu atomové bomby za sekundu.
„Snažím se nepoužívat taková přirovnání, jednoduše proto, že je shledávám znepokojivými,“ řekla pro britský deník profesorka Laure Zanna, která výzkum vedla. „Většinou se snažíme oteplování porovnat se spotřebou energie, aby to nebylo tak děsivé.“
Podle kalkulace Guardianu odpovídala průměrná hodnota oteplování výbuchu atomové bomby zhruba 1,5 krát větší, než byla ta shozená na Hirošimu, za vteřinu. S nárůstem uhlíkových emisí se však zintenzivnilo a „dnes odpovídá ekvivalentu tří až šesti atomových bomb za vteřinu“.
„Očividně vypouštíme velké množství přebytečné energie do našeho klimatického systému a značná část skončí v oceánech. O tom není pochyb,“ dodává Zanna. Celková hodnota tepla vstřebaného oceány za posledních 150 let odpovídá zhruba tisícinásobku roční spotřeby energie na celém světě.
Velká část tohoto tepla je „uchovávána“ v hlubinách oceánů. Oceány a moře se nezahřívají rovnoměrně, protože proudy přesunují teplou vodu na velké vzdálenosti. Výzkumníci proto při své práci využívali měření teploty povrchových vrstev vody i počítačové modely oceánské cirkulace.
Podle autorů studie by jejich práce mohla pomoci v lepším pochopení a následné předpovědi dopadů, které klimatická změna přinese. V budoucnu budou vědci lépe schopní odhadovat, jak se projeví nárůst mořské hladiny v různých regionech. „Budoucí změny v oceánských pohybech mohou mít vážné důsledky pro úrovně hladiny moří v regionech hrozící zaplavením pobřežních oblastí,“ stojí ve zprávě.
„Porozumění změně teploty oceánů a roli, kterou hraje cirkulace v oteplování jednotlivých částí, je klíčové pro předpovídání světové i regionální klimatické změny a zvyšující se mořské hladiny,“ cituje dále The Guardian ze studie.
Podle Dany Nuccitelli, která je také environmentální vědkyní, nicméně zjištění studie odpovídá běžně přijímaným poznatkům a závěry jsou spíše střízlivé. „Oteplování oceánů se zvýšilo s tím, jak se zintenzivnilo globální oteplování. (Běžně udávaná) hodnota se v posledních dekádách pohybuje mezi třemi a šesti atomovými bombami shozenými na Hirošimu za sekundu, v závislosti na datech a použitém časovém rámci. Tato nová studie (…) se pohybuje na spodní hranici ostatních odhadů.
Související

S teplotami roste i jejich dopad na lidské zdraví. Lékaři už se potýkají s problémy

Oteplování se projevuje i v peněženkách Čechů, každý rok zaplatíme miliardy
oteplování , životní prostředí , Moře , globální oteplování , Oceán , Univerzita Oxford
Aktuálně se děje
před 58 minutami

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
před 2 hodinami

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
před 3 hodinami

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
před 9 hodinami

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
včera

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
včera

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
včera

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno včera

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
včera

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
včera

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
včera

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
včera

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno včera

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
včera

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
včera

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
včera

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
včera

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
včera

Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
včera
Nouzové přistání v Praze. Pilot hlásil problémy s tlakem na palubě
Nepříjemný incident se v pátek odehrál na nebi nad Českem. Na Letišti Václava Havla v Praze došlo k nouzovému přistání tureckého letadla Learjet 45, které se potýkalo s technickými problémy. Provoz na letišti musel být přechodně zastaven.
Zdroj: Jan Hrabě