Rezistenci bakterií vůči antibiotikům zavinili i sami lékaři, tvrdí nová studie

Obvodní lékař někdy předepsal antibiotika asi každému z nás. Podle nejnovější studie však v mnoha případech chybně, čímž nechtěně přispěl k tomu, že se zvyšuje rezistence bakterií. Ta je přitom jedním z nejzávažnějších problémů dnešní medicíny.

Svět má v posledních letech velký problém, který se zdá být rok od roku větší. Rezistence bakterií vůči dnešním léčivům se zvýšila do té míry, že některá antibiotika jsou prakticky neúčinná. Nová studie však poukázala ještě na další věc, která s celou problematikou zásadně souvisí.

Studie, kterou publikoval British Medical Journal, obsahuje zjištění, že mnohá antibiotika jsou lékaři předepisována úplně zbytečně. Vědci upozorňují, že nadměrné předepisování antibiotik mohlo přispět právě ke zvýšení rezistence některých bakterií vůči nim.

Analýzou dostupných dat jedné soukromé zdravotní pojišťovny vědci zjistili, že v celých 23 % případů byla antibiotika nevhodně předepsána, u dalších 35 % to bylo rovněž potenciálně možné. Ve 30 % případů pak předepsané medikamenty nepasovaly k diagnóze.

Nevhodná antibiotika dostali zhruba 2 miliony z téměř 15 milionů zkoumaných lidí dospělého věku. Součástí výzkumu bylo i 4,5 milionu dětí, nevhodný předpis byl prokázán v 500 tisících případů.

Nejčastěji byla antibiotika špatně předepsaná pro nemoci jako akutní bronchitida nebo onemocnění dýchacích cest. Mezi diagnózami se objevil i kašel, který je přitom způsoben viry, nikoliv bakteriemi.

„Nadužívání antibiotik nadále bují a zasahuje neuvěřitelné množství pacientů,“ konstatuje pediatr Kao-Ping Chua z Michiganské univerzity. I přes léta důsledného vzdělávání jsou stále předepisována nevhodná antibiotika, a to i na nemoci, které žádnou léčbu medikamenty nevyžadují. Na děti přitom mohou mít nežádoucí účinky.

Autoři studie tak doufají, že bude pomyslným budíčkem pro lékaře, aby přestali předepisovat antibiotika na nemoci, které lze léčit bez nich. Nechtěně tak totiž napomáhají ke zvyšující se rezistenci bakterií, která je jedním z největších problémů současné medicíny.

Související

Více souvisejících

viry a bakterie antibiotika léky věda lékaři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy