Osm pozoruhodných úkazů. Vědci jsou jim na stopě, ale přesto je nedokáží vysvětlit

Ani dnešní svět moderních technologií nepomohl vysvětlit mnohé zajímavé fenomény nejenom na naší planetě. Často jde o zdánlivě banální věci, které ale, zdá se, mají složité vysvětlení.

Vědci třeba stále netuší, proč zíváme. Podle nejnovější hypotézy může zívání sloužit ke snižování teploty mozku, ale vše zůstává stále záhadou. Potvrzeno tak zatím je, že jej můžeme takzvaně chytit ve chvíli, kdy vidíme někoho kolem sebe zívat, což vědci pozorovali i u šimpanzů.

Dlouhé roky si vědci také lamou hlavu nad houbou Chorioactis geaster, která roste pouze v Japonsku a Texasu, kde jí přezdívají Ďáblovo cigáro. Mykologové zatím nebyli schopni zjistit, proč jí nenajdeme nikde jinde na světě. Patnáct let stará studie jen konstatovala, že se obě populace oddělily před 19 miliony let.

Vědcům také nedá spát podivná bouře ve tvaru šestiúhelníku, kterou zachytila NASA nad severním pólem planety Saturn. Záhadě se nedaří přijít na kloub, bouře navíc změnila za roky barvu z fialové na žlutou.

Proč se keporkakové, kteří běžně žijí samotářským životem, sdružují do hejn o desítkách kusů a vyráží se nakrmit k břehům Jižní Afriky? „Je krajně nezvyklé vidět je v tak velkých skupinách,“ konstatuje islandský výzkumník Gisli Vikingsson. Zdali za to může jen populační nárůst tohoto kytovce, však jasné není.

Tančící les se nachází v ruském Kaliningradu. Borovice, které zde byly vysazeny v 60. letech minulého století, rostou z nepochopitelných důvodů do spirál a dalších podivuhodných tvarů. Mohou za to extrémní větry? Nebo nestabilní podloží? S jasným vysvětlením zatím nikdo nepřišel.

Lidé zívají, kočky zase předou. I čtyřnohé miláčky obestírá jisté tajemství. Podle jedné z hypotéz vede předení ke zlepšení růstu kostí, protože vibrační frekvence posilují kosti. Potvrdit tuto premisu ale zatím nikdo nedokázal.

Hodně lidí na naší planetě věří, že ve vesmíru nejsme sami. Za jeden z důkazů by mohli považovat tajemné signály, které každou sekundou míří k Zemi. Astronomové se jim snaží přijít na kloub, ale zatím marně.

Hnízdo ptáka Ohniváka. Tak by se dala volně přeložit přezdívka kráteru na ruské Sibiři, jehož původ zůstává neznámý. Od konce 40. let minulého století se sice ví, že vznikl zhruba před 500 lety, ale jeho pravý původ zůstává jen v kategorii domněnek.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Lidé vesmir vesmír, Saturn

Aktuálně se děje

před 15 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy