Žádné zuby, dlouhý krk. Skrytá tajemství ptáků odhalena. Jak se vyvinula jejich křídla?

Londýn - Objev kostry dosud neznámého dinosaura v západní části Číny napověděl paleontologům, jak se s největší pravděpodobností vyvinula ptačí křídla. Novou teorii vědci zveřejnili v prestižním časopisu Nature, informovala BBC.

Paleontologové věděli, že ptačí křídlo, které se skládá ze tří prstovitých kostí, se vyvinulo z pětiprstých dinosauřích končetin. Nemohli se ale shodnout, jakým způsobem změna proběhla. Odpověď jim dala 160 milionů let stará fosilie tvora jménem Limusaurus inextricabilis.

"Je to velmi divné zvíře - nemá zuby, má zobák, velmi dlouhý krk a velmi slabé přední končetiny. Když jsme se podívali důkladně, ukázalo se, že může dát odpověď na velkou paleontologickou otázku," uvedl profesor James Clark, jeden z objevitelů zkamenělé kostry.

Vědci se přeli o to, ze kterých tří prstů se křídlové kosti vyvinuly. Dříve se domnívali, že jde o tři krajní. Objevená fosilie však měla první prstovou kůstku sotva patrnou a pátý prst v podstatě neměla. Modernější tříprstá ruka se tak podle James Clarka a jeho čínského spolupracovníka Sing Süa vyvinula ze středních prstů, dva vnější zanikly.

Tato teorie odpovídá i poznatkům vývojových biologů, kteří dokázali, že ptačí embrya mají na začátku zárodky všech pěti prstů a dva krajní se pak ztrácí.

"Je to vzrušující - vůbec poprvé vidíme, jak (prsty) mizí," komentoval objev Jack Conrad, paleontolog z Amerického muzea historie přírody. "Je to zásadní obrat - neexistoval způsob, jak spojit data od vývojových biologů a paleontologické důkazy. Na každé fosilii, jsme viděli jen první, druhý a třetí prst," vysvětlil přínos nového poznatku.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Dinosauři paleontologie Zvířata

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy