60 milionů lidí v ohrožení. Studie odhalila obrovský problém

Na světě existuje celá řada oblastí, kde mají lidé jen velmi omezený přístup k vodě. I tam, kde takové sucho není, však existují problémy. Nejnovější studie švýcarských vědců odhalila, že jsou desítky milionů lidí bezprostředně ohroženy vodou obsahující jedovaté látky.

Vysoká koncentrace toxického minerálního arzénu byla nalezena v podzemních vodách pod obrovskými částmi Pákistánu, což znamená, že existuje až 60 milionů lidí, u kterých hrozí vážné riziko otravy arsenem z kontaminované vody.

Výzkum zveřejněný v časopise Scientific Advances, ze kterého cituje server IFL Science, se zaměřil na vzorky získané v letech 2013 až 2015 z téměř 1 200 čerpadel podzemní vody v pákistánském údolí kolem řeky Indus, který bývá považován za jednu z kolébek civilizace.

Obzvláště alarmující situace panuje v oblastech na jihu a východě této jihoasijské země. Mnoho vzorků vody obsahovalo více než 200 mikrogramů arzénu na litr. Nejvyšší zaznamenané hodnoty byly dokonce 500 mikrogramů na litr. Z podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je přitom nebezpečná koncentrace už 10 mikrogramů na litr a cokoliv vyšší než 50 mikrogramů na litr by mělo být považováno za akutní nebezpečí.

„Toto je alarmující číslo, které demonstruje naléhavou potřebu otestovat všechny studny pitné vody v oblasti planiny kolem řeky Indus," uvedl hlavní autor studie Joel Podgorski, geofyzik ze švýcarského Federálního institutu vodních věd a technologií (EAWAG).

Otrava arzénem přitom není žádná legrace. Příznaky akutní otravě mohou zahrnovat zvracení, bolest břicha, průjem, necitlivost a pocity brnění. Dlouhodobé vystavení dokonce i nízkým koncentracím může způsobit poruchy jater, ztrátu funkce kardiovaskulárního systému a ledvin, vývojové vady, neurotoxicitu, diabetes a různé formy rakoviny.

Příčina kontaminace je přirozená. Arzén se vylučuje z hornin a sedimentů, přičemž malé množství se rozpouští v podzemních vodách v důsledku povětrnostních vlivů. Anorganické soli arsenu jsou zcela bez chuti a bez zápachu a jsou pro člověka extrémně toxické.

Kontaminace podzemních vod arzénem je rozšířeným problémem v řadě zemí, včetně USA, Argentiny, Chile, Mexika a dalších asijských zemí, jako je Čína, Indie a Bangladéš. Jen v Bangladéši je podle WHO ohroženo až 45 milionů lidí, kteří jsou vystaveni nebezpečně vysokým koncentracím arsenu.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Voda

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 5 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil masovou produkci sebevražedných útočných dronů, informoval web DW s odkazem na severokorejská státní média. Diktátor konstatoval, že zavedení bezpilotních strojů ve světě si žádá urychlenou aktualizaci státní vojenské teorie. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy