Australští vědci si hrají na Boha? Mají návod, jak měnit oxid uhličitý zpátky v uhlí

Ježíš proměnil vodu ve víno, australští vědci se mu teď snaží vyrovnat. Přišli totiž na návod, jak za určitých podmínek změnit oxid uhličitý opět v uhlí. V případě úspěchu by svým výzkumem napomohli v řešení globálního oteplování.

Nová technologie vědců z univerzity v australském Melbourne může umožnit proměnu plynného oxidu uhličitého zpátky v uhlí. Návrat skleníkových plynů „do země“ je přitom dlouhodobým snem vědců od chvíle, kdy se potvrdila teorie globálního oteplování.

Už dříve přišli vědci na spoustu zajímavých způsobů, jak s oxidem uhličitým nakládat. Šlo třeba o jímání plynu do podzemních reservoárů a jeho následnou přeměnu na méně nestálý materiál. Takové procesy jsou ale často velice pomalé a drahé, přesto představují jistou naději pro ochranu životního prostředí.

Nová australská technologie je nejen relativně rychlá, ale nevyžaduje ani velký tlak nebo komplikované chemické procesy k přeměně oxidu uhličitého zpátky do pevného skupenství. Vědcům se to však zatím povedlo hlavně za vysokých teplot, což dělá celý proces průmyslově nerentabilním.

„Za pomoci tekutých kovů v roli katalyzátorů jsme dokázali, že je možné změnit plyn zpátky v uhlí za pokojové teploty,“ popisuje chemik Torben Daeneke. „Vedlejším benefitem procesu je schopnost uhlíku mít elektrický náboj, takže by se mohl užívat jako komponent ve vozidlech budoucnosti,“ tvrdí hlavní autor studie.

Vedlejším produktem procesu je i syntetické palivo, které by rovněž mohlo mít další průmyslové využití. Produkty na bázi uhlíku navíc mají potenciál způsobit převrat v elektronice. Australským vědcům tak může jejich technologie přinést v budoucnu i významný finanční profit.

„Ačkoliv musíme provést ještě hodně dalších výzkumů, je to důležitý první krok na cestě ke zpětnému uložení uhlíku v pevném skupenství,“ myslí si Daeneke. Vědci by tak výrazně přispěli k řešení jedné z nejvýznamnějších environmentálních otázek.

Související

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

Více souvisejících

uhlí věda emise globální oteplování OKD

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy